fbpx

Недержавний аналітичний центр «Українські студії стратегічних досліджень» презентує видання «Індекс війни», в якому публікує підсумки моніторингу воєнних конфліктів у світі за минулий рік та прогнозує, як розгортатимуться події в майбутньому.

Методикою визначення індексу війни є розгляд наявних у світі конфліктів, що активно проявляються за період дослідження через низку індикаторів, які окреслюють сутність, перебіг конфлікту, його значення для регіональної та глобальної безпеки (зокрема аналізується інтерес у цих конфліктах з боку Росії, США, Китаю, Туреччини та інших країн), класифікуючи їх за рівнем напруги, від найбільш гарячих до протистоянь мінімального рівня.

Україна

Відкриває видання огляд російсько-української війни: події, інциденти, кількість потерпілих, гуманітарні наслідки, вплив на глобальні процеси, тенденції за рік.

На переконання експертів, у 2022 році Росія продовжуватиме здійснювати політику виснаження України, а через агентуру в Європі та Америці намагатиметься змінити підходи до розв’язання конфлікту на сході нашої держави. Мінські домовленості та Нормандський формат стануть абсолютно неефективними інструментами вирішення конфлікту, а військові дії, попри брязкання російською зброєю на кордонах з Україною, триватимуть у фазі низької ефективності.

Хоча, на думку експертів, загроза повномасштабного вторгнення залишатиметься на високому рівні й найбільшої активності варто очікувати з північного напрямку, зокрема з боку Білорусі. Також у 2022 році через катастрофічну нестачу питної води в Криму варто очікувати провокацій, зокрема військових, з боку окупованого півострова.

Війни у світі

  • Триває збройне протистояння між федеральним урядом Ефіопії та місцевою владою регіону Тиграй, що розпочалося 4 листопада 2020 року. У вересні США наклали санкції на Ефіопію. Це посилює ризики дрейфування країни в бік Росії та Китаю. Але цей процес може загальмувати посилення співпраці з Туреччиною.
  • Театр воєнних дій в Афганістані зазнав суттєвих змін через рішення американців про вивід військ. Нині тут формується нове поле загроз і можливостей для держав російсько-китайської сфери впливу. Аналітики НАЦ «УССД» прогнозують загрозливу ситуацію в колишніх радянських республіках Центральної Азії.
  • Друга карабаська війна, в якій переміг Азербайджан, звільнивши близько 8,2 тис. кв. км своєї території, не закінчилася підписанням мирної угоди. Найбільш імовірним сценарієм розвитку подій тут є продовження прикордонних конфліктів, хоча прямі переговори й нормалізація відносин між Баку та Єреваном можуть стати для Москви найгіршим варіантом розвитку подій.
  • Війна у Ємені триває з 2015 року. Після затишшя, пов’язаного з пандемією, бойові дії поновилися.
  • Збройна фаза війни в Південному Судані розпочалася з невдалої спроби перевороту 13 грудня 2013 року. Основний мирний документ було підписано 12 вересня 2018-го. Відтоді триває імплементація мирної угоди з періодичними сутичками між сторонами конфлікту. На 2022 рік у Південному Судані заплановані президентські вибори, які можуть спровокувати чергове загострення конфлікту.
  • З 2011 року в Сирії загинуло понад 400 тисяч людей, мільйони стали біженцями. Сирія залишається головним фактором напруги в регіоні, а президент Башар Асад протистоїть опозиційним групам, спираючись переважно на допомогу Росії та Ірану.
  • Також із 2011 року триває конфлікт у Лівії. За даними ООН, у країні перебувають 20 тисяч іноземних найманців, включаючи ПВК «Вагнер». Однією з важливих передумов миру є їхнє повне виведення. У 2022 році в Лівії мають відбутися президентські вибори, які можуть принести в країну довгоочікуваний мир.
  • Війна в Центральноафриканській Республіці триває спорадично з 2012 року. Переговори про припинення вогню всіляко підтримує Росія, активність якої в регіоні у 2021 році досягла максимуму. Але через це Росія дедалі частіше натикається на опір інших гравців, зокрема Франції та Туреччини.

Джерело

COVID-19 Live