fbpx

Гольдарб Максим Юрійович

У 1999 закінчив економіко-правовий факультет Донецького національного університету по спеціальності «правознавство».

Другу вищу економічну освіту отримав у 2014, закінчивши магістратуру Київського національного торговельно-економічного університету.

14 років працював в органах прокуратури — пройшов шлях від слідчого районної прокуратури до керівних прокурорських посад у Донецькій області та Києві.

Із травня 2013 по вересень 2014 — директор Департаменту внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України.

Із вересня 2014 року очолює ГО «Публічний аудит».

Полковник запасу, старший радник юстиції, має 3-й ранг державного службовця

Кваліфікація аудитора присвоєна Аудиторською палатою України.

Є експертом із фінансових, економічних, правових, тарифних питань і з 2016 є спікером у різних ЗМІ. Крім того, із червня 2016 року він веде програму «Суб’єктивні підсумки» на телеканалі NewsOne, що вирізняється опозиційністю влади в судженнях, коментарях та оцінках. У 2017 програма за участю Гольдарба демонструвала найвищі глядацькі рейтинги серед програм інформаційних телеканалів України[1].

Одружений, виховує двох дітей.

У 2013 році Максим Гольдарб, будучи головним аудитором Міністерства оборони України, вперше запровадив у відомстві механізм попереднього моніторингу та контролю ризикових операцій (операційний аудит), спрямований на попередження та запобігання фінансових злочинів і махінацій в армії, який згодом перейняли інші органи виконавчої влади України[2][3].

Був змінений підхід в організації аудиту від радянського «постфактум» до нового «до того як»: почав проводитися контроль у режимі реального часу за операціями та процесами від їх початку на центральному рівні до завершення на рівні конкретної військової частини[4].

Після впровадження системи запобігання збиткам і розкраданням у галузь військового господарства України, в деяких ЗМІ почали з’являтися негативні публікації з метою дискредитації Гольдарба і в цілому введеної ним системи аудиту. При цьому реальні факти з авторитетних джерел не наводилися. Сам він вважає появу таких матеріалів заангажованою реакцією на його роботу.

Восени 2014 року Максим Гольдарб створив громадську організацію «Публічний аудит», до якої увійшли слідчі, прокурори, аудитори[5]. Мета організації — «професійна оцінка ефективності функціонування органів державної влади та підприємств державного сектору економіки, інформування суспільства про результати їх роботи, контроль за публічними ресурсами»[6].

Як зазначається на сайті організації, за перші два роки діяльності фахівці «Публічного аудиту» провели понад 150 досліджень, проаналізувавши важливі питання в сфері економіки України: її борги та шляхи подолання боргової залежності; діяльність комунальних підприємств та державних монополій; стратегічні питання приватизації; ринок електроенергетики і сферу житлово-комунального господарства; банківський сектор; муніципальні ресурси, фіскальну систему, систему державного управління та інше.

Окремий напрям роботи організації пов’язаний із законодавчими ініціативами: впровадження обов’язкової звітності про витрачання публічних фінансів, а також громадського фінансового контролю за державними органами влади; усунення ризиків у сучасній банківській системі України; прийняття законів, спрямованих на зміну тарифоутворення в ЖКГ і т. д.

За короткий час Гольдарбу вдалося вивести «Публічний аудит» на авторитетне місце в експертному середовищі України, його дослідженнями та аналітичними статтями системно користуються провідні українські політики, громадські організації, ЗМІ. Організація є членом Institute of Internal Auditors — світового лідера у сфері внутрішнього аудиту і корпоративного управління.

Грунтуючись на дослідженнях «Публічного аудиту», проведених напередодні підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги навесні 2015, Максим Гольдарб у програмі «Шустер LIVE» 3 квітня 2015[7] розповів про те, що норми і обсяги споживання газу населенням завищені мінімум у два рази, а нові тарифи необгрунтовані. Він запропонував на період соціально-економічної кризи в країні весь вітчизняний газ направляти на потреби населення, а його ціну обґрунтувати економічно. У цей же день Максим Гольдарб і Олексій Кучеренко підписали меморандум про створення «Тарифної мобілізації» — ініціативи, спрямованої на захист прав українців від економічно необґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги[8].

Мета руху — довести економічну необгрунтованість ціно- і тарифоутворення в системі ЖКГ і газовидобутку, її руйнівний характер для економіки країни; об’єднати людей для боротьби з нечесними тарифами для зміни цієї системи.

На думку Гольдарба:

  • Українського газу для потреб населення достатньо[9].
  • Ціна на газ повинна бути 3-3,5 тис. грн за тисячу кубів, цього достатньо для забезпечення рентабельності державного газового видобутку та для розвитку галузі в цілому[10].
  • При встановленні економічно обґрунтованої ціни на газ, тарифи на ЖКП будуть оптимізовані (знижені), стануть підйомними для споживачів, а, значить, відпаде необхідність у масовому субсидуванні[11].
  • Нові тарифи на ЖКП і ціна на газ неспівмірні з доходами і рівнем життя громадян України, що загрожує кризою неплатежів, колапсом в економіці і соціальними бунтами.
  • Субсидії — це неправильна і небезпечна фінансова стратегія, спрямована на заспокоєння незадоволених тарифною політикою влади громадян; коли половина країни не здатна самостійно оплатити рахунки за «комуналку» — це абсурд[12].
  • НКРЕКУ створена Президентом незаконно, із порушенням Конституції України[13].

Дослідження, цифри і тези «Тарифної мобілізації» активно використовувалися політичними партіями в передвиборній кампанії 2015 року. Ось як пояснює співпрацю з політиками Максим Гольдарб:

Брати участь у місцевих виборах восени 2015 року Гольдарб відмовився.

У рамках «Тарифної мобілізації» у травні 2016 за його ініціативою провідні українські експерти в сфері енергетики та економіки склали і підписали Тарифний Маніфест експертів до влади про необхідність негайного зниження ціни на газ і тарифів для людей, шляхи виведення енергетичної та комунальної системи з критичної ситуації.[14].

У липні 2016-го Максим Гольдарб оголосив про створення регіональних центрів «Тарифної мобілізації» по всій Україні і закликав громадян об’єднуватися, щоб «захистити свої права і гаманці від тарифного грабунку»[15].

У жовтні 2016 року Максим Гольдарб і Євген Мураєв ініціювали рух «Тарифний спротив», головне завдання якого — привернути увагу уряду до того, що українці масово не згодні зі встановленими завищеними тарифами[16]. Перша акція відбулася 20 жовтня 2016 року в 11 містах України[17],[18].

Учасники руху зібрали понад 40 тис. підписів під експертним Тарифним Маніфестом «Тарифної мобілізації»[19] — зверненням до Президента, уряду і Прем’єр-міністра з вимогою встановити обґрунтовані тарифи: увесь газ власного видобутку направити на потреби людей; сформувати ціну на нього справедливо і прозоро (ціна видобутку і виробництва, плюс доставка, плюс не більше 10 % прибутку на розвиток); ренту і ПДВ у ціні на газ для людей скасувати[20].

19 жовтня 2016 року було подано і зареєстровано в парламенті законопроект № 5290 про внесення змін до Закону України «Про ринок природного газу», який, за словами Гольдарба, дозволить встановити економічно обґрунтовану ціну на газ у розмірі 3 262 грн за тисячу кубів[21].

COVID-19 Live