fbpx

“Націоналізувати та реприватизувати”

Олександр Позній

Останнім часом читаю багато новин економічного характеру, зменшити зарплата, підняти ціни, повернути акциз на пальне, і що найцікавіше – націоналізувати підприємства та корпоративні права.

Давайте розглянемо останній пункт. Ви довгі роки володієте якимось активом, вкладаєте ресурси в розвиток, в створення робочих місць, розвиток виробничих потужностей в Україні. І тут вам кажуть, що ваш бізнес вже не ваш. Під надуманою підставою на кшталт «ваша компанія не постачала пальне армії». Як це було з той самою «Украфтою», яка займається лише видобутком й пальне в принципі постачати не може. Інша компанія – «Укртатнафта», до речі, пальне армії постачала, але від конфіскації її це не врятувало. І так далі – таких підприємств вже десятки.

З одного боку якщо підприємство замішане на торгівлі та фінансуванні рф тоді дійсно все логічно, треба відібрати та націоналізувати, тут я згодний – питань нема. Але конфіскують й ті активи, які до росії ніякого відношення не мають. Більш того, влада схоже не планує зупинятися, їй сподобалося. Скоро у нас можна буде забрати будь-яке підприємство під приводом оборонних потреб, а потім передати кому завгодно.

Йдеться про проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення правового регулювання питань, пов’язаних зі здійсненням заходів правового режиму воєнного стану» за № 8312, який було прийнято за основу в першому читанні 247 голосами. Законопроєкт приймався в авральному режимі і якщо його уважно почитати, то стає зрозумілим чому так поспішають. Йдеться про те, щоб націоналізовувати підприємства і корпоративні права на користь Міноборони і тут же просто рішення чиновників передавати їх в управління іншим структурам.  

Навіть Комітет з питань антикорупційної політики зазначає, що у проєкті виявлено норми, які можуть сприяти вчиненню корупційних правопорушень, або порушень пов’язаних з корупцією та чорним по білому зазначає, що Законопроєкт не відповідає вимогам антикорупційного законодавства. Але, схоже, саме тому його й проштовхують.

І от читаючи такі новини, дивимось на дані дослідження, а що ж населення думає з приводу того як українська влада захищає підприємців та їх право на ведення бізнесу в нашій країні, (опитування проводилось в онлайн-панелі «SunFlower Sociology» методом самозаповнення анкет, вибірка склала 600 респондентів).

Як ми бачимо з опитування більшість українців і так вважає, що держава не сприяє розвитку інвестиційного клімату.

То навіщо ми його ще більше погіршуємо, особливо в період воєнного стану коли економіка і так балансує на грані?

Олександр Позній

COVID-19 Live