fbpx

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні» у січні 2022 року Індекс споживчих настроїв українців зменшився на 0,1 пункти та становить 83,8 п. Зменшилися індекси очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року та п’яти років. Зросли індекси поточного особистого матеріального становища та очікуваних змін матеріального становища, а також індекс доцільності робити великі закупки.

У січні 2023 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 83,8 п., що на 0,1 п. нижче за показник грудня 2022 року.

Індекс поточного становища (ІПС) зріс і складає 46,4, що на 5,4 п. вище за рівень цього показника у грудні. Складові цього індексу зазнали таких змін:

 • –  індекс поточного особистого матеріального становища (х1) склав 41,5, що на 6,1 п. вище за показник у грудні;
 • –  індекс доцільності великих покупок (х5) зріс на 4,8 п. та встановився на позначці 51,3 п.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у січні зменшився на 3,7 п. та складає 108,8 п. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

 • –  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) складає 97,5 п., що на 5 п. вище за рівень цього показника у грудні;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) зменшився на 6,4 п. та складає 89,3 п.;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) зменшився на 9,7 п. порівняно з минулим місяцем та складає 139,5 п.

У січні показник індексу очікуваної динаміки безробіття зменшився на 0,7 п. та складає 129,3 п. Індекс інфляційних очікувань зменшився на 3,6 п. та складає 178,1 п. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців незначно погіршилися: індекс девальваційних очікувань зріс на 0,2 п. та складає 147,9 п.

«Індекс споживчих настроїв не змінився за останній місяць. Спостерігається покращення оцінки поточного становища на фоні тенденції до зниження економічних очікувань. При цьому різниця між цими двома показниками все надзвичайно велика з початку повномасштабного вторгнення.» – коментують аналітики Info Sapiens.

Графік динаміки індексу споживчих настроїв в Україні за січень 2023 (цільова аудиторія 16+)
Таблиця динаміки індексу споживчих настроїв в Україні за січень 2023 (цільова аудиторія 16+)

Інформація про дослідження

Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Структура вибірка відповідає структурі населення за такими параметрами, як стать, вік, розмір населеного пункту і регіон відповідно до останніх наявних даних Державної служби статистики України перед повномасштабним вторгненням росії 24 лютого 2022 р. Дослідження «Споживчі настрої» не проводиться у АР Крим, м. Севастополь, а також інших тимчасово окупованих росією територіях України, де українські оператори не надають послуги мобільного телефонного зв’язку. Також опитування не включає українців, які виїхали за кордон. Теоретична похибка вибірки не перевищує 3,1%. У квітні й травні 2020 року, а також у квітні 2021 року через COVID-10, а також з березня 2022 опитування було проводиться методом телефонного інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери. Польовий етап даної хвилі тривав з 15 по 20 січня 2023.

Для визначення ІСН респондентам ставлять такі запитання:

 • 1.  Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців?
 • 2.  Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців?
 • 3.  Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
 • 4.  Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
 • 5.  Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?
  1. •  індекс поточного особистого матеріального становища (х1);
  2. •  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2);
  3. •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3);
  4. •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4);
  5. •  індекс доцільності робити великі покупки (х5).
  6. •  індекс споживчих настроїв (ІСН) – середнє арифметичне індексів х1–х5;
  7. •  індекс поточного становища (ІПС) – середнє арифметичне індексів х1 і х5;
  8. •  індекс економічних очікувань (ІЕО) – середнє арифметичне індексів х2, х3, х4.
  9. 1.  Як ви вважаєте, упродовж найближчих дванадцяти місяців безробітних (людей, які не мають роботи й шукають її) буде більше, приблизно стільки ж чи менше, аніж тепер?
  10. 2.  Як, на вашу думку, змінюватимуться ціни на основні споживчі товари та послуги впродовж найближчих одного–двох місяців?
  11. 3.  Як, на вашу думку, зміниться курс долара по відношенню до гривні впродовж найближчих трьох місяців?

#споживчі_настрої #індекси #економіка #УСП #USP

Джерело

COVID-19 Live