fbpx
Фото: epravda.com.ua

Засновник і власник інвесткомпанії Concorde Capital Ігор Мазепа в інтерв’ю Forbes розповів про макроекономічні параметри, які компанія закладає на наступний рік. Він не очікує суттєвої девальвації та погоджується з оцінками, що відновлення економіки після втрати третини ВВП через війну поки буде повільним.

Ключові факти

  • Мазепа зазначив, що у разі, коли ситуація зі спробами РФ зруйнувати українську енергосистему стабілізується на нинішньому рівні, економіка здатна впоратися з цим викликом. Один із факторів – внаслідок руйнування промислових обʼєктів, бойові дії та еміграцію частина споживачів електроенергії випала.
  • За оцінкою Мазепи, «розумне» зростання економіки у 2023 році становитиме 5–10%. «Я здивуюся, якщо це буде 10%», – зазначив він. За словами інвестбанкіра, ці очікування базуються на припущенні, що інтенсивність війни знижуватиметься, західна допомога продовжиться у не меншому обсязі, ніж зараз, а вимушені переселенці почнуть повертатися.
  • Курс гривні наступного року, ймовірно, не перетне межу в 50 грн/$. НБУ при цьому здатний утримувати поточний офіційний курс 36,6 грн/$ щонайменше до середини наступного року або й навіть до кінця війни, припускає Мазепа.
  • «Курс потрібно коригувати та повертати ближче до ринкового. Фіксація була правильною у перші тижні війни. А далі – завдяки курсовій різниці наші імпортери заробили рекордний прибуток. Тоді як експортери сидять у розтяжці, бо купують імпортні товари із розрахунку ринкового курсу 40 грн/$, а продавати виручку змушені по 36,6 грн/$, що стимулює їх притримувати гроші. Це головна причина дисбалансу на валютному ринку, який «зʼїдає» резерви НБУ», – вважає Мазепа.
  • Ризик наступного року – ймовірність нового «банкопаду», каже інвестбанкір. «Сьогодні 80–90% кредитного портфеля хворі. Необхідно, щоб кредитори і позичальники домовилися про реструктуризацію, списання частини боргу і виведення залишку в здоровий кредит. Якщо нічого не зміниться, вже навесні може повторитися ситуація 2015–2016 років, коли банки «посипалися», – зазначив Мазепа.
  • За його словами, висока облікова ставка НБУ у 25% суттєво погіршує перспективи бізнесу. «Банк, який до війни кредитував під 11–12%, не лонгуватиме зараз кредити за такою ставкою, адже він може отримати 23% на депсертифікатах НБУ без будь-якого ризику. Тож нові ставки за кредитами будуть не менше 30%. Це смертельно для багатьох позичальників. З двох бід – високої інфляції чи проблем для економіки – Нацбанк обрав обидві», – сказав Мазепа.

Контекст

20 жовтня НБУ втретє поспіль зберіг облікову ставку на рівні 25%. За базовим сценарієм НБУ, облікова ставка збережеться на такому рівні щонайменше до ІІ кварталу 2024 року.

Цього року інфляція сягне близько 30%, прогнозує регулятор. У 2023-му темпи зростання цін почнуть сповільнюватися завдяки налагодженню логістики та виробництва, зниженню світової інфляції та помірно жорстким монетарним умовам. Прогноз Нацбанку з інфляції на кінець 2023-го – 20,8%, на кінець 2024-го – нижче 10%.

Оцінка падіння ВВП у поточному році – близько 32%. Як уточнив голова НБУ Андрій Пишний, НБУ врахував «енергетичний терор» з боку РФ, коли ухвалював рішення зберегти ставку. «Цей фактор входив у наші прогнози. Ми бачимо досить ефективну протидію та доволі швидке усунення руйнувань», – зазначив він.

Зростання в найближчі роки буде помірним – 4–5%. «Значні втрати робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та суттєві потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення гальмуватимуть пожвавлення економіки», – зазначається у прогнозі НБУ.

Прогнози Нацбанку базуються на припущенні, що безпекові ризики в Україні суттєво послабляться із середини 2023 року.

#макроекономіка #Україна #прогнози

Джерело

COVID-19 Live