fbpx

Найбільше зросли ціни на пальне і продукти харчування

Після повномасштабного військового вторгнення Російської Федерації в Україну ціни на продовольство, енергоносії та товари зросли в усьому світі. Це погіршило і продовжує погіршувати глобальну інфляцію, завдаючи фінансових труднощів мільйонам громадян з незахищених категорій.

Особливо наслідки так званої “спецоперації в Україні” відчувають держави, в які Україна експортувала продукцію власного виробництва. Кризова ситуація, спричинена інфляцією та відсутністю необхідних товарів, сіє хаос серед населення таких держав. Та, звичайно ж, найбільше страждають українські громадяни, адже в Україні, крім економічної кризи, присутні такі чинники, як щоденні обстріли, втрати серед військових і мирного населення, руйнування критичних структур, окуповані території тощо.

Національна страва – розкіш на столі пересічного українця

Середній показник зростання цін в Україні – більш ніж на 21 відсоток порівняно з минулим роком, що є одним із найвищих показників на континенті. Причиною зростання цін стали атаки на критично важливу інфраструктуру та окупація Росією основних промислових і сільськогосподарських регіонів на Південному Сході. Згідно інформації від Нацбанку України вартість продуктів харчування зросла в середньому на 35 відсотків у порівнянні з минулим роком.

Пригнічує ситуацію те, що собівартість продуктів зросла через низку чинників (порушення логістичних ланцюгів, зростання цін на пальне, імпорт продукції через окупацію Росією територій виробництва власної тощо), а зарплати громадян залишились на тому ж рівні або скоротились. І якщо перший час ситуація була стабільною завдяки гуманітарній допомозі від інших країн, то зараз і цей процес уповільнився.

Згідно статистичних даних мешканці великих міст відчувають підвищення цін на продукти харчування більш гостро, ніж мешканці сільської місцевості. Так, показник, який в народі називають “індекс борщу”, в мегаполісах виріс на 43 відсотки в порівнянні з минулим роком. Підвищення цін на буряк, капусту і м’ясо призвело до того, що національна страва буквально перетворилась на розкіш для пересічного українця.

Логістика на вагу золота

Глобальне зростання цін на продукти харчування і побутові товари зумовлене, в тому числі, здорожченням пального майже на 90%. Таке здорожчання, в свою чергу, спричинили численні атаки окупанта на нафтобази і залізничні колії, а також блокада морських портів. Здорожчання логістики за рахунок зміни маршрутів і суттєве підвищення вартості заправки вантажного транспорту (в середньому з 300 до 850 євро) спричинило і підвищення собівартості товарів, як імпортних, так і власного виробництва.

Економічні прогнози

Очікується, що цього року економіка скоротиться більш ніж на третину, і уряд попередив, що через війну йому загрожує бюджетний дефіцит понад 5 мільярдів доларів на місяць. Минулого тижня Україна ледь уникла дефолту за державним боргом.

Незважаючи на те, що міжнародні інституції надали Україні майже 13 мільярдів доларів фінансування, ця підтримка триває лише досі: центральний банк девальвував гривню, валюту країни, на 25 відсотків по відношенню до долара США, щоб запобігти фінансовій кризі, що насувається, і це призведе до чергового здорожчання низки товарів.

Втім, деякі експерти налаштовані більш оптимістично і покладають надії на швидке відновлення економіки під час відбудови зруйнованих міст і підприємств. На їхню думку, створення великої кількості робочих місць не може не відбитись на наповненні держбюджету, але виключно за умови прозорих умов праці без ухилення від сплати податків.

Сюзанна Елпі

COVID-19 Live