fbpx

В Україні – найнижчий в Європі рівень антисемітизму

10 вересня в Києві відбувся арт-фестиваль єврейської культури Jewish Open Space. Щоправда, назвати його суто єврейським було б не зовсім коректно: в майстер-класах і концертній програмі тісно і органічно переплелись єврейська і українська культура. Присутні могли скуштувати і власноруч приготувати єврейські національні страви, намалювати українські орнаменти, зареєструватись на цікаві зустрічі і зробити свій внесок у допомогу ВСУ. Про подію, а також про те, чим схожі два народи, читайте на Українському соціологічному порталі.

Від пізнавальних екскурсій до SMM

На один похмурий суботній день сірі приміщення перетворились на яскраві арт-майданчики, де кожен міг знайти собі локацію до душі. Для найменших відвідувачів працювали дитяча кімната і студія малювання, в якій діти здебільшого малювали мирне життя в жовто-блакитних прапорах і українських воїнів. Найбільшу цікавість серед молоді викликали локації з валяння, де бажаючі могли отримати власноруч зроблений виріб або прикрасити контурну карту України, стенд з настільними іграми і локація “просування в соцмережах”. Старше покоління переважно приділяло увагу стендам, присвяченим ізраїльським рецептам здоров’я і екскурсіям по єврейським куточкам Києва. Локації були представлені різними єврейськими клубами і громадами столиці, метою яких була реклама майбутніх заходів. Кожен відвідувач міг обрати собі майстер-клас або зустріч на свій смак і зареєструватись на майбутні заходи, частина яких, як-от просування в соцмережах, вивчення англійської або івриту, проводитиметься як офлайн, так і в онлайн-форматі.

Такі різні… і такі схожі!

Перше, що наштовхнуло на думку про схожість українців і євреїв – щирість і гостинність, з якою зустрічали відвідувачів на кожній локації. Концертна програма тільки підтвердила – два народи мають багато спільного! Той самий хист до пісень і танців, спільні риси в традиційному вбранні (особливо жіночому), а єврейська хора, яку водили всім залом, дуже нагадує український хоровод – танок, що єднає руки й серця. В концертній програмі лунали пісні і жарти обох народів, і, звісно, не минулось без висловлення сподівань на якнайшвидшу Перемогу!

Хесед

“Хесед” у перекладі українською означає “милосердя”, “допомога ближньому”. З перших днів повномасштабного вторгнення російської федерації милосердя проявили не лише ізраїльтяни, які збирали і надсилали гуманітарну допомогу українцям, а й київські єврейські громади, які досі забезпечують одягом та їжею переселенців і найбільш вразливі категорії населення (така допомога включає також адресну доставку продуктів і гарячих обідів маломобільним людям і самотнім пенсіонерам). До місії “хесед” під час фестивалю долучались всі охочі: на окремій локації була розташована скринька для збору коштів на медичні потреби ЗСУ.

Антисемітизм в Україні

Від проголошення незалежності України до часів правління президента Януковича включно антисемітизм в Україні був на доволі високому рівні, як в сенсі фізичного насильства на даному підґрунті, так і в сенсі вандалізму. Однак починаючи з 2014 року, статистика почала знижуватись, і попри те, що офіційний Ізраїль досі не визнав Голодомор геноцидом українського народу, фахівці стверджують, що серед усіх європейських країн саме наша має найнижчі показники проявів антисемітизму. Як дослідники, так і представники єврейських громад в Україні припускають, що різке зниження рівня ксенофобії за національною ознакою обумовлене тим, що антиєврейська пропаганда була одним з наративів проросійської влади. Відповідно, з формуванням української самосвідомості та ідентичності ця пропаганда втрачає вплив на формування громадської думки. Зокрема, на думку експертів, свій внесок зробила і російська федерація, розв’язавши війну, в якій український президент єврейського походження має доволі високий рівень підтримки серед громадян. 

#Антисемітизм #євреї #Україна #JewishOpenSpace #фестиваль

Сюзанна Елпі

COVID-19 Live