fbpx

Центр розвитку інновацій спільно з Офісом з розвитку підприємництва та експорту й національним проєктом Дія.Бізнес продовжують проводити аналіз розвитку підприємництва в Україні. Аналіз підготовлено на основі даних Міністерства економіки України, платформи Vkursi та команди Економічного профайлу громади/регіону станом на 24.05.2022.

У попередній аналітиці за два місяці війни ми виявили, що в березні-квітні 2022 року реєстрація нового бізнесу вже наблизилася до 50% від довоєнного аналогічного періоду. При цьому адаптація до війни відбулася швидше, ніж до пандемії COVID-19.

Після понад трьох місяців повномасштабної війни економіка по всій країні поступово оживає, реєстрація нового бізнесу продовжує демонструвати позитивну динаміку відновлення

Загалом у перші три місяці війни темп реєстрації нового бізнесу становив 81% до відповідного періоду 2020 року та 47% до відповідного періоду 2021 року.

Упродовж трьох місяців війни, з 24.02.2022 по 24.05.2022, зареєстровано 31 266 суб’єктів господарювання, з яких 26 386 ФОПів (84%).

У травні 2022 року темп реєстрації нового бізнесу, порівнюючи з відповідним періодом 2020 року, був вищий на 24% та досяг майже 90% рівня травня 2021 року. 

Найбільше нових суб’єктів господарювання під час третього місяця війни було зареєстровано у м. Київ, Львівська та Дніпропетровська області.

Упродовж третього місяця повномасштабної війни було зареєстровано 13 126 нових ФОПів.

До ТОП-секторів, у яких найчастіше реєструвалися нові ФОПи упродовж трьох місяців війни, увійшли:

 • комп’ютерне програмування (18,8% ФОП);
 • роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами (6,4% ФОП);
 • КВЕД відсутній (4,9% ФОП).

Упродовж третього місяця війни було зареєстровано 2 507 нових юросіб. З них статус прибутковості мали 1 135 юросіб (45,3%), а неприбутковими були відповідно 1372 юрособи (54,7%). 

ТОП-секторами, у яких найчастіше реєструвалися нові прибуткові юридичні особи упродовж третього місяця війни, були:

 • вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (7,5% юросіб);
 • неспеціалізована оптова торгівля (6,4% юросіб);
 • комп’ютерне програмування (4,7% юросіб).

Незмінною залишилася трійка лідерів серед регіонів, у яких найчастіше реєструвалися нові прибуткові юридичні особи:

 • м. Київ — 345 юросіб (+252 юрособи, порівнюючи з першими двома місяцями війни); 
 • Львівська обл. — 116 юросіб (+62 юрособи, порівнюючи з першими двома місяцями війни);
 • Дніпропетровська обл. — 85 юросіб (+44 юрособи, порівнюючи з першими двома місяцями війни). 

Також чималу кількість нових юросіб було зареєстровано в Київській, Одеській, Хмельницькій, Івано-Франківській, Закарпатській, Вінницькій та Полтавській областях.

Загалом від початку повномасштабної війни було зареєстровано 2 407 нових неприбуткових організацій. Однак у травні, порівнюючи з двома першими місяцями війни, динаміка реєстрації нових неприбуткових організацій знизилася майже в півтора раза — з 1 689 до 1 372. Таким чином, якщо в березні-квітні частка неприбуткових організацій у загальній кількості юросіб становила 79%, то в травні скоротилася до 54,7%.

Цікаво, що утворені в травні неприбуткові організації реєструвалися лише за двома КВЕД:

 • мистецтво, спорт, розваги та відпочинок — 1 035 (або 75,4% неприбуткових організацій);
 • ремонт комп’ютерів, побутових виробів і предметів особистого вжитку — 337 (або 24,6% неприбуткових організацій).

З початку повномасштабної війни українські компанії активно користуються програмою підтримки з релокації бізнесу, яку координує Міністерство економіки України. 11 квітня ДП «Прозорро.Продажі» за ініціативи Мінекономіки, за підтримки Міністерства цифрової трансформації України та національного проєкту з розвитку підприємництва та експорту Дія.Бізнес запустили платформу цифрової взаємодії для допомоги з релокації бізнесу.

Станом на 10 червня 2022 року заявку на релокацію бізнесу подали 1639 підприємств, 503 з яких вже релоковані. З них на новій локації вже відновила робота більша частина підприємств. 

Найбільше підприємств, які подали заявки на релокацію, з Харківської області (25%), м. Києва (21%) та Київської області (13%). До ТОП-регіонів, куди переїхало найбільше підприємств, увійшли: Львівська, Закарпатська та Чернівецька області.

Крім того, українські підприємства, які знаходяться у зоні активних бойових дій, можуть звертатися також безпосередньо до обласних державних адміністрацій у регоінах, куди вони планують релокуватися.

З переліком регіональних центрів підтримки підприємств, які планують релокацію, можна ознайомитися на порталі Дія Бізнес.

Джерело

COVID-19 Live