fbpx

Протягом останніх десятиліть провідним джерелом інформації залишається мережа Інтернет. Тому питання вартості та швидкості сполучення є вкрай актуальним показником розвитку країн та суспільства. Моніторингу цих показників присвячено щорічне дослідження британського Інтернет-порталу Cable.co.uk. Цей сайт спеціалізується на аналітиці споживчих телекомунікацій. 

Згідно з результатами дослідження, середня швидкість широкосмугового (провідного) Інтернету в Україні складає близько 20,5 Мбіт/с. Відповідно, Україна за минулий рік піднялася у рейтингу швидкості Інтернету з 92 на 77 місце. Порівнюючи з пострадянськими країнами, це одна з найкращих позицій. Однак, швидкість у нашій країні є втричі меншою за середню європейську. Зокрема в сусідніх країнах ситуація є значно кращою. В Угорщині середній показник досяг 104 Мбіт/с, у Румунії — 67 Мбіт/с. 

Також рейтинг продемонстрував традиційно низький рівень розвитку телекомунікацій у країнах Африки та Азії. Близько 1 Мбіт/с швидкість зв’язку мають Туркменістан, Ємен, Ефіопія.

Водночас, з точки зору фінансової доступності, українські провайдери пропонують найнижчі ціни у світі за Інтернет-послуги. Середньомісячна вартість становить близько 6$. Найвищою вона є в Ефіопії — близько 420$. До переліку країн із найнижчою вартістю за Інтернет потрапили Росія, Молдова, Румунія, Бельгія та Індія.

Наскільки зростуть ціни за Інтернет, журналісти дізнавалися у Павла Білоусова, експерта школи цифрової безпеки DSS380.

За якими критеріями Україну визнано країною з найнижчою вартістю за Інтернет-послуги

“Вартість Інтернету в Україні дійсно є низькою, і це зумовлено багатьма факторами. З них, я б виділив чималу конкуренцію на ринку Інтернет-послуг: в Україні налічується кілька тисяч Інтернет-провайдерів, які ведуть боротьбу за найкращу ціну для споживача. Натомість в інших країнах є декілька потужних провайдерів, які є мало не монополістами на ринку, що дозволяє їм диктувати умови й завищувати ціни на послуги.

В Україні ж ринок заповнений дрібними провайдерами, а наданням Інтернет-послуг може займатися кожен охочий. Чимало з них працюють як звичайні ФОПи, що допомагає оптимізувати податки. Вони значною мірою впливають на цінову політику, тому монополісти ринку, великі гравці не можуть встановити високі ціни. І хоч за світовими ціновими мірками, оплата за Інтернет-послуги в Україні є низькою, якщо її зівставити з розміром українських зарплат, то співвідношення ціна-зарплата, буде таким же самим, як і в інших країнах, де вартість послуг є значно вищою”, — розповів Павло Білоусов.

Про те чи відбудеться модернізація мереж разом зі зростанням вартості Інтернет-послуг

“У світі Інтернет-мережі були збудованими давно і провайдери не спішать їх модернізувати. Натомість в Україні провідний Інтернет з’явився не так давно, тому під час будівництва Інтернет-мереж уже використовували сучасні технології, які дозволяють надавати достатньо високу швидкість Інтернету та зберігати стабільність подачі Інтернету.

Зростання цін може відбутися сьогодні через те, що в умовах карантину, Інтернет став невіддільною частиною життя, через що значно зріс трафік. Також населення прагне споживати більш якісний контент, щоби якість зображення та звуку була високою. Тому, якщо раніше модернізації можна було уникнути, сьогодні це є вимогою часу, оскільки зріс попит і на всіх каналу Інтернету може не вистачати. Провайдерам доведеться проводити модернізацію та ставити нове обладнання, збільшувати пропускну здатність”, — аналізує Павло Білоусов.

Якою є якість надання Інтернет-послуг в сільській місцевості

“Розвивати Інтернет-мережі в сільській місцевості є проблематично через високу вартість обладнання. Наші провайдери купують або користоване обладнання, яке може бути частково застарілим, завдяки чому оптимізують свої витрати. Є чимала різниця в тому, що прокласти Інтернет-мережу до багатоповерхівки з двомастами квартирами, або ж до села, де мешкають сотня жителів. Такі інвестиції не окупляться в селах швидко. 

У великих містах прокладати мережі та модернізувати є значно простіше — кількість користувачів є високою, як і попит на Інтернет”, — зауважив експерт. 

Джерело

COVID-19 Live