fbpx

Зростання зарплат, інтеграція ветеранів, скасування “чоловічих/жіночих” професій – такими будуть тренди ринку праці у 2023 році за прогнозами фахівців.


Work.ua поспілкувався з HR-фахівцями 37 компаній і дізнався про їхні очікування від 2023 року. Пропонуємо ознайомитися з ключовими трендами ринку праці України наступного року, щоб у темряві невизначеності трохи підсвітити майбутнє.

1. Зростання зарплат

Незважаючи на невідомість, більшість роботодавців планують перегляд зарплат. Зростання може скласти від 8% до 30% залежно від ситуації в країні та конкуренції за фахівців. Компанії уважно слідкуватимуть за тим, щоб рівень зарплати їхніх працівників був конкурентноздатним.

2. Роботодавці зі світлом, зв’язком і підтримкою

Компанії намагатимуться створювати для працівників відчуття “сильного плеча”. Зокрема, закриватимуть базові потреби (світло, інтернет, тепло), надаватимуть комфортні умови праці та чутимуть запити працівників. Основні акценти будуть на корпоративних цінностях, громадській позиції та соціальній відповідальності. Люди залишатимуться лояльними до компаній, коли бачитимуть їхню підтримку України та відчуватимуть турботу про себе і свою сім’ю.

3. Дисбаланс і можлива нестача кваліфікованих кандидатів

За даними Work.ua, кількість вакансій у західних областях України майже сягнула довоєнного рівня і становить понад 90% до лютого 2022 року. У Києві, центральних і південних областях ринок праці відновився приблизно на третину. Війна спричинила вимушене переселення на захід, що створило там перенасичення кадрами, а в інших регіонах може спостерігатися нестача.

Багато фахівців виїхали з країни або поки що не бажають розглядати нові пропозиції через нестабільність. Коли ситуація в країні зміниться на краще, роботодавці намагатимуться повернути в Україну своїх працівників, які працюють віддалено з-за кордону. Якщо повернення спеціалістів з інших країн не відбудеться, може виникнути нестача кваліфікованих кадрів, за яких роботодавці змагатимуться.

4. Ризик і кар’єра не на часі

Зміна роботи під час війни – це додатковий стрес, не лише психологічний, а й фінансовий: якщо не знайдеш роботу, не матимеш на що жити. Частина кандидатів перестала розглядати нові пропозиції. Після повномасштабного вторгнення спостерігалися скорочення персоналу, закриття компаній, конкуренція претендентів зросла вп’ятеро і просто мати роботу було за успіх.

Тому кар’єрні та зарплатні амбіції можуть бути відкладені до кращих часів. Люди не готові ризикувати і навіть погоджуються працювати за меншу зарплату або неповний день заради того, щоб залишитися у своїй компанії. Ще одна причина, чому люди не міняють роботу, – це прояв лояльності працівників і готовність разом із компанією долати перешкоди.

5. Робота не по 8 годин, а на результат

Ракетні обстріли, вимкнення електроенергії, перебої зі зв’язком – усе це негативно впливає на бізнес. Але бізнес – це система, яка має працювати незважаючи ні на що. Компанії забезпечуватимуть підтримку та захист співробітникам, які своєю чергою підтримуватимуть бізнес і шукатимуть можливості працювати, коли є можливість – рано вранці, ввечері чи у вихідні. Процес переходить на другий план, першочерговим стає результат.

6. Більше можливостей матимуть ті, хто готовий вчитися

Відбувається зміна рекрутингу: з “знайти співробітника, який вже вміє”, на “знайти співробітника, який має талант і готовність вчитися тому, що потрібно”. З огляду на ситуацію з міграцією українців за кордон, переселенням на захід та дисбалансом кандидатів усередині країни, під час пошуку співробітників компанії будуть фокусуватися на особистих якостях людей та проводитимуть інтенсивне навчання усередині компанії. Роботодавці зосереджуватимуться на розвитку наявних співробітників і утриманні їх від переїзду.

7. Емоційна стійкість як конкурентна перевага

Бути відкритим до змін і вміти швидко адаптуватися до ситуації, не втрачаючи ефективності, – важлива конкурентна перевага кандидата зараз і в майбутньому. Роботодавці почали звертати на емоційний стан кандидата більше уваги, ніж на його професійні навички.

Кожна людина сприймає війну по-різному, тож завданням HR буде зрозуміти, який емоційний стан у кандидата, оскільки депресивний настрій працівників негативно впливає на ефективність виконання робочих процесів.

8. Скасування “чоловічих/жіночих” професій

Близько мільйона українців перебувають у лавах ЗСУ та захищають країну, більшість із них чоловіки. У зв’язку з цим у роботодавців зміниться ставлення до добору працівників з урахуванням статі. Тож дедалі більше жінок почнуть опановувати “чоловічі” професії та досягнуть успіху. Роботодавці зрозуміють, що професіоналізм не має гендеру, віку та будь-яких інших обмежень.

9. Компанії враховуватимуть потреби учасників бойових дій

Компанії вчитимуться правильно взаємодіяти зі співробітниками, які постраждали від війни, були в окупації, брали участь у бойових діях і повернуться до мирного життя. Певний відсоток працівників становитимуть люди з інвалідністю. Тож треба буде облаштувати безбар’єрні офіси та робочі місця відповідними умовами у більшій кількості: встановлювати пандуси, поручні та інше обладнання.

10. Психологічна підтримка всіх співробітників

Важливу роль у компаніях відіграватиме психологічна підтримка, опанування правил і навичок роботи зі стресом, посттравматичним синдромом, панічними атаками та емоційним вигоранням. Головне завдання буде – не залишати людей наодинці з їхніми проблемами, допомагати, триматися командою, як єдиною сім’єю.

Більшу частину часу займатимуть заходи для підтримки психоемоційного стану працівників. Корпоративні розважальні заходи, оцінка продуктивності та інші звичні для HR практики будуть не в пріоритеті.

#ринок_праці #тренди #Україна

Джерело

COVID-19 Live