fbpx

На сьогодні, в такі надскладні для України та її економіки часи, питання тіні, на жаль, все ж залишається болючим. І найбільш показовим у даному випадку є ринок нелегальної тютюнової торгівлі. Про це Європейська Бізнес Асоціація вже неодноразово наголошувала, а останнє дослідження KANTAR Україна ще й це наочно демонструє.

Так, в лютому 2023 року рівень нелегальної тютюнової продукції сягнув 20,2% – тобто загальна тенденція майже не змінилась у порівнянні з минулорічними показниками. До прикладу, минулорічне дослідження у серпні показало, що рівень тіні в індустрії сягнув рекордних 21,9%. Тож глобальних тенденцій до зниження цього деструктивного для економіки явища у 2023 році, на жаль, поки не спостерігається. А, для розуміння, ще у 2020 році середньорічний показник обсягів нелегального ринку сигарет в Україні становив 6,9%, що вже було колосальною проблемою та втратою для державного бюджету.

Якщо ж конвертувати відсоткові показники в реальні цифри – бюджет України втрачає 22 млдр. грн на рік у вигляді несплачених податків від нелегального ринку тютюнової продукції, що є просто астрономічною сумою, враховуючи повномасштабну війну та потреби країни у фінансуванні та наближенні нашої Перемоги.

Відповідно до результатів, ключову долю нелегального ринку займає продукція, маркована надписом Duty Free або призначена для експорту, яка нелегально реалізується в Україні – 10,8%, окрім цього – підроблена продукція або акцизні марки (контрафакт), що становить 7,9% та контрабанда – 1,5%.

Серед головних каналів дистрибуції нелегальної продукції – в «ТОПі» кіоски та магазини, які займають 35% та 33% відповідно серед усіх точок розповсюдження. 19% реалізується через вуличних торговців, а 10% припадає на відкриті ринки.

Якщо ж розглянути географію розповсюдження нелегальних виробів, то абсолютним анти-рекордсменом є Дніпропетровська область, де реалізується 14%. У Харківській, Одеський та Львівській областях цей показних становить по 9% в кожній.

Анна Дерев’янко Виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації

Ситуація в країні не проста, так. І, так, існує чимало задач, які потребують уваги влади, різних державних органів. Але все ж має бути пріоритетність. І боротьба з тінню, в контексті економічного відновлення, має бути в ТОПі. Бо коли, з одного боку, бачиш схожі результати, вірніше, їх відсутність в питанні боротьби з тінню, з іншого, чуєш в бізнес-колах інформацію про посилення тиску правоохоронних органів саме на прозорий бізнес – виникає купа риторичних питань щодо того, чого ми як країна зможемо досягти, слідуючи такому курсу. Зокрема, залучити нові інвестиції це навряд допоможе. Бо крім ризиків безпекових з’являються ще і внутрішні.

Тож Європейська Бізнес наголошує, при таких критичних показниках нелегального ринку правоохоронцям необхідно максимально активізуватися та докласти усіх зусиль аби ситуація в країні почала покращуватись. І мова йде не про якийсь один орган – в даній ситуації всі відповідальні правоохоронні структури повинні рухатися консолідовано, єдиним фронтом задля вирішення цієї масштабної проблеми. Водночас, видається, що доречним би було, аби ситуацію з тінню взяв під особистий контроль Офіс Президента України та контролював ефективність цієї боротьби, результативність. Адже це прямо впливає на репутацію країни і в жодному разі не можна допустити, аби вона погіршилась.

#тютюн #нелегально #ситуація #критично #бюджет #втрати #контрафакт #УСП #USP

Джерело

COVID-19 Live