fbpx

Кожні 26 годин мільярдери збільшують свої доходи, а нерівність сприяє смерті однієї людини кожні чотири секунди 

Десять найбагатших людей світу подвоїли свої статки з 700 мільярдів доларів до 1,5 трильйона — зі швидкістю 15 000 доларів за секунду або 1,3 мільярда доларів на день — протягом перших двох років пандемії, внаслідок якої доходи 99 відсотків людства впали, а ще понад 160 мільйонів людей, змушених до бідності. 

«Якби ці десять чоловіків завтра втратили 99,999 відсотків свого багатства, вони все одно були б багатшими, ніж 99 відсотків усіх людей на цій планеті», – сказала виконавчий директор Oxfam International Габріела Бухер. «Тепер вони мають у шість разів більше грошей, ніж 3,1 мільярда людей».

У новому брифінгу « Нерівність вбиває », опублікованому напередодні Давоського порядку денного Всесвітнього економічного форуму , Oxfam повідомляє, що нерівність сприяє смерті щонайменше 21 000 людей щодня, або однієї людини кожні чотири секунди. Це консервативний висновок, заснований на смертях у всьому світі через відсутність доступу до медичної допомоги, гендерне насильство, голод і кліматичні зміни.

«Ніколи не було настільки важливим почати виправляти насильницькі помилки цієї нерівності, за допомогою оподаткування повертаючи ці гроші в реальну економіку та рятуючи життя», — сказано в висновках дослідження.

Від початку пандемії COVID-19 статки мільярдерів зросли більше, ніж за останні 14 років. У 5 трильйонів доларів це найбільший приріст багатства мільярдерів з початку дослідження. Наприклад, одноразовий податок на десятки найбагатших людей планети може забезпечити:

 • зробити достатньо вакцин для світу;
 • забезпечити загальну медичну допомогу та соціальний захист, фінансувати адаптацію до клімату та зменшити гендерне насильство у понад 80 країнах;


«Мільярдери пережили пандемію. Центральні банки викачали трильйони доларів на фінансові ринки, щоб врятувати економіку, але велика частина цього в кінцевому підсумку набила кишені мільярдерів, які пережили бум фондового ринку. Вакцини мали покласти край цій пандемії, але багаті уряди дозволили фармацевтичним мільярдерам і монополіям самім встановлювати ціни та обирати де постачати вакцини. Результатом є ризик зростання будь-якої нерівності. Наслідки цього вбивають», – сказав Бухер.

Надзвичайна нерівність є формою економічного насильства, коли політика та політичні рішення, які дають багатство та владу небагатьом привілейованим людям, призводять до прямої шкоди переважній більшості звичайних людей у ​​всьому світі та на самій планеті. 

«Реакція світу на пандемію особливо гостро показала це економічне насильство за расовими, маргінальними та гендерними ознаками. Оскільки COVID-19 зростає, це перетворюється на сплески гендерного насильства, навіть незважаючи на те, що все більше неоплачуваної допомоги надають жінкам і дівчатам», – сказав Бучер.

 • Жінки разом втратили 800 мільярдів доларів у заробітках у 2020 році, зараз на 13 мільйонів працюючих жінок менше, ніж у 2019 році. 252 чоловіки мають більше статків, ніж усі 1 мільярд жінок і дівчат в Африці, Латинській Америці та Карибському басейні разом узяті.
   
 • Пандемія найбільше вдарила по расових групах. Під час другої хвилі пандемії в Англії люди бангладешського походження мали в п’ять разів більше шансів померти від COVID-19, ніж білобританці. Чорношкірі люди в Бразилії в 1,5 рази частіше помирають від COVID-19, ніж білі. У США 3,4 мільйона чорношкірих американців були б живі сьогодні, якби їхня тривалість життя була такою ж, як і білих людей — це безпосередньо пов’язано з історичним расизмом і колоніалізмом. 
   
 • Очікується, що нерівність між країнами зросте вперше за покоління. Країни, що розвиваються, позбавлені доступу до достатньої кількості вакцин через те, що багаті уряди захищають монополію фармацевтичних корпорацій, були змушені скорочувати соціальні витрати, оскільки рівень їх боргу зростав, і тепер стикаються з перспективою заходів жорсткої економії. Частка людей з COVID-19, які помирають від вірусу, у країнах, що розвиваються, приблизно вдвічі більше, ніж у багатих країнах.


«Пандемія COVID-19 відкрито розкрила як мотив жадібності, так і можливість політичними та економічними засобами, завдяки яким крайня нерівність стала інструментом економічного насильства», – сказав Бухер. «Після багатьох років дослідження та кампанії з цього питання, це шокуючий, але неминучий висновок, який Oxfam має на сьогодні».

Незважаючи на величезні витрати на боротьбу з пандемією, за останні два роки уряди багатих країн не змогли підвищити податки на багатство найбагатших людей і продовжували приватизувати суспільні блага, такі як наука про вакцини. 

Нерівність лежить в основі кліматичної кризи, оскільки 1 відсоток найбагатших людей викидає більш ніж вдвічі більше CO2, ніж 50 відсотків населення світу, і це спричиняє зміну клімату протягом 2020 і 2021 років, спричиняє лісові пожежі, повені, торнадо, неврожаї і голод.

«Нерівність у таких темпах і масштабах відбувається не випадково», – сказав Бучер. «Наші економічні структури не тільки зробили нас менш захищеними від цієї пандемії, вони активно дають змогу тим, хто вже є надзвичайно багатим і владним, використовувати цю кризу для власної вигоди».

У доповіді зазначається, що дві найбільші економіки світу — США та Китай — почали розглядати політику, яка зменшує нерівність, у тому числі шляхом введення вищих податкових ставок для багатих та вжиття заходів проти монополій. «Це дає нам певну надію на формування нового економічного консенсусу», – сказав Бухер.

Oxfam рекомендує урядам терміново:

 • Поверніть прибутки мільярдерів, оподатковуючи це багатство, отримане з початку пандемії, за допомогою постійного податку на багатство та капітал.
   
 • Інвестувати кошти, які можна було б зібрати за допомогою цих податків, на прогресивні витрати на загальну медичну допомогу та соціальний захист, адаптацію до зміни клімату, а також на запобігання гендерного насильства.
   
 • Вирішіть сексистські та расистські закони, які дискримінують жінок та раси, і створіть нові закони про рівність, щоб викорінити насильство та дискримінацію. Усі сектори суспільства повинні терміново визначити політику, яка забезпечить представництво жінок, расових та інших пригноблених груп у всіх сферах прийняття рішень.
   
 • Скасувати закони, які підривають права працівників об’єднуватися в профспілки та страйкувати, і встановити міцніші юридичні стандарти для їх захисту.
   
 • Багаті уряди повинні негайно відмовитися від правил інтелектуальної власності щодо технологій вакцини від COVID-19, щоб дозволити більшій кількості країн виробляти безпечні та ефективні вакцини для завершення пандемії.


Бухер сказав: «Грошей не бракує. Ця брехня померла, коли уряди виділили 16 трильйонів доларів на боротьбу з пандемією. Не вистачає лише сміливості та уяви, щоб вирватися з невдалої, смертельної гамівної сорочки крайнього неолібералізму. Будьте мудрими, прислухайтеся до рухів — молодих кліматичних страйкарів, активістів Black Lives Matter, феміністок #NiUnaMenos, індійських фермерів та інших, які вимагають справедливості та рівності».

Джерело

COVID-19 Live