fbpx

Серед ста найбільш популярних в Україні телеграм-каналів є 12 тих, які ведуть державні органи або органи місцевого самоврядування.

Про це йдеться у дослідженні аналітиків «Детектора медіа», яке присвячено ключовим змінам в українському сегменті телеграма.   

«Серед ста найбільш популярних телеграм-каналів є аж 12 тих, які ведуть державні органи чи місцеве самоврядування. Ба більше, серед 20 каналів,  які набрали найбільше підписників у телеграмі загалом між 23 лютого і 23 липня 2022 року, 4 належали представникам державної влади й ще 7 — місцевого самоврядування. За данимии Telemetrio, деякі з них збільшили свою аудиторію у 26 разів», – підрахували автори дослідження.

Зараз тенденція до зростання кількості підписників телеграм-каналів, що належать високопосадовцям і держорганам, змінилась на протилежну: між 25 липня і 26 серпня політики із рейтингу зі 100 найпопулярніших в Україні телеграм-каналів втратили майже 12% підписників, а органи влади — майже 3%. 

Загалом два перші місця у цій категорії займають українська і російська версії телеграм-каналів іміджевої платформи України Ukraine NOW (956 тисяч підписників) і Ukraine NOW [Russia] (664 тисяч підписників). Ці канали працюють як новинні медіа і транслюють проукраїнські повідомлення чи звернення посадовців.

У топі телеграм-каналів, що орієнтуються на українців, виділяється канал Служби безпеки України (426 тисяч підписників), а також«Азов — Маріуполь» (389 тисяч підписників).  Із назв цих каналів зрозуміло, що один повідомляє про роботу СБУ, а інший — про діяльність всім відомого полку Нацгвардії.

Схожу стратегію — інформувати про свою роботу і публікувати заяви керівництва — обрали для каналу Офісу президента України (235 тисяч підписників). Натомість телеграм-канал Верховної Ради України (263 тисячі підписників) охоплює ширше коло тем, інформуючи також про події в Україні й транслюючи позицію представників інших органів влади. Зміна в підходах до ведення сторінок Верховної Ради у соцмережах відбулася на початку повномасштабного вторгнення.

«Саме тоді у телеграм-каналі та на фейсбук-сторінці стали частіше з’являтися гумористичні дописи, меми та інформація, яка більше нагадує дописи з пабліків, аніж з офіційних каналів комунікації влади. Зміна пріоритетів відбулася й у базових стандартах: акцент змістився з достовірності на оперативність. Ці зміни врешті призвели до того, що сторінки Верховної Ради декілька разів підловлювали на поширенні фейків та недостовірної інформації. Зокрема, так було з інформацією про скасування ЗНО. Нині Верховна Рада повернулася до більш зваженого підходу до роботи в соцмережах».

З місцевих органів влади у першій сотні найпопулярніших телеграм-каналів є лише ресурс Київської міської державної адміністрації (485 тисяч підписників). Крім інформування про те, що відбувається у Києві, сповіщає про повітряні тривоги у столиці. 

Через російське вторгнення телеграм-канали, які інформують суто про загрози обстрілів, становлять окрему нішу серед телеграм-каналів, які поширюють офіційну інформацію, пов’язану із воєнними діями. Таких  п’ять: Оповіщення ЦЗ (480 тисяч підписників), ‼️СИРЕНА. ДНІПРО‼️ (334 тисячі підписників), Карта повітряних тривог ❗❗❗ (326 тисяч підписників), Повітряна тривога (233 тисячі), ДСНС ПОЛТАВА СИРЕНА (225 тисяч підписників).

До найпопулярніших телеграм-каналів державних установ також належить канал «Укрзалізниці» (323 тисячі підписників). Зараз він розміщує повідомлення від підприємства. У перші місяці повномасштабного російського вторгнення телеграм-канал «Укрзалізниці» інформував про розклад поїздів і можливості евакуації.

Українці найінтенсивніше підписувалися на популярні та/або якісні медіа 23-27 лютого, коли була найвища загроза блокування інтернету, далі приріст став більш поступовим.

«Більшість каналів ЗМІ верифіковані телеграмом, однак не всі. Це становить потенційну загрозу, адже в телеграмі багато каналів намагаються мімікрувати під відомі бренди, використовують схожість назв чи логотипів. Зокрема, один із таких каналів — «UKR INFORM ???????? Новини» (255 тисяч підписників) — входить у топ-100. Він мімікрує під українське державне інформагентство «Укрінформ». Тож перш ніж підписатись на канал, варто перевірити, чи верифікований акаунт. Якщо ні, то краще переходити на канал із офіційного сайту ЗМІ, а не шукати через гугл чи пошук у самому месенджері». 

#телеграмканали #держоргани #дослідження

Джерело

COVID-19 Live