fbpx

Ритуальні послуги у Мінську та сальмонела з Польщі. Огляд медіа простору Одещини

Кінець вересня, як і очікувалося у наших попередніх моніторингах, характеризується збільшенням кількості прихованої політичної та комерційної реклами у місцевих медіа. Протягом останнього моніторингового періоду було зафіксовано 45 таких матеріалів, з них 5 мають відношення до політиків.

В одеських медіа в черговий раз приховано себе “піарили” представники партії «Наш край» Сергій Шахов та Олександр Мазурчак (рекламна кампанія триває з початку літа 2021 року), Тетяна Плачкова (нардеп від ОПЗЖ) та Олексій Гончаренко (нардеп від ЄС).

З елементами чорного піару та контрагітації була опублікована новина “Привіт з 90-х: кримінальне минуле Геннадія Труханова” стосовно чинного міського голови Одеси.

Загалом виявлена прихована реклама становить 67% від загальної кількості встановлених маніпуляцій цього тижня.

Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту “Infocrime Одеса” за підтримки британського фонду Thompson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

З 20 по 24 вересня було проаналізовано 1321 повідомлень в 14 місцевих медіа, 210 дописів у їхніх Телеграм-каналах та 17 постів у Фейсбуці 6 місцевих політиків, активних у соціальних мережах. В 67 матеріалах (4,3% від усіх проаналізованих) виявлені маніпуляції.

Основними порушеннями цього разу стали публікації з ознаками політичної та комерційної джинси, мова ворожнечі, використання ненадійних джерел.

Політичні маніпуляції та мова ворожнечі

«Похорон молодої людини в Мінську: що потрібно знати?» — саме з таким заголовком була опублікована новина на одному з популярних в Одеській області сайті. Крім того, що новина має ознаки прихованої комерційної реклами (в тексті є згадки про приватну фірму та відповідні послуги), досить дивно виглядає її присутність в одеському інформаційному просторі — за тисячі кілометрів від безпосередньої аудиторії. Чомусь рекламуються послуги поховання лише “молодої людини”, що робить це звернення ще більш емоційним. Все це наштовхує на думку, що новина має політичний контекст і спрямована на молодих білорусів та білоруських активістів, які через репресії були змушені переїхати до України та тимчасово оселитися в Одесі.

Елементи мови ворожнечі також містить назва новини “Поляки прислали в Україну індичку і курку з сальмонелою”, оскільки дана продукція була завезена приватними підприємцями з України та Польщі, серед яких могли бути й представники інших держав та національностей. Але фокусування на географічному походженні людей у негативних новинах призводить лише до підвищення рівня міжнаціональної напруги, стереотипного мислення та необґрунтованої агресії до всіх представників певної національності, які не мають жодного стосунку до події. Те саме порушення журналістських стандартів спостерігається у новинах “Під Одесою СБУ затримала чотирьох кавказців-вимагачів”, “Небезпечного злодія, якого розшукували одеські поліцейські, затримали у Херсонській області” (є згадка про “уродженця” Донецької області), адже не всі кавказці та мешканці Донеччини, порушують закон. Як і не всі поляки, очевидно, “висилають” до України зіпсоване м’ясо.

Лише на інформації з неназваного Телеграм-каналу ґрунтується новина “Чоловік загинув після падіння з 19-го поверху”. Така інформація є досить чутливою і має бути абсолютно достовірною. На місці події, якщо вона була, явно працювали правоохоронці та лікарі, тому у журналістів була можливість отримати більше інформації щодо обставин трагедії.

Сексизм присутній у заголовку новини “Вночі п’яна автоледі з дитиною у салоні влетіла у вантажівку”. Термін “автоледі”, яке б відношення у журналістів та читачів не було до правопорушниці, принижує честь і гідність інших доброчесних водійок і має бути виключений з журналістського обігу.

Особливі” одесити

Декілька одеських видань продовжують публікувати прес релізи, які стосуються всієї країни, виокремлюючи при цьому одеситів. Одразу було зафіксовано вісім подібних повідомлень. Деякі з них через вказану особливість мають змінений сенс та не відображають реальність.

Так, новина із заголовком ”Топ-30 знакових книг України: одеситам пропонують вибрати кращі видання”, виглядає маніпулятивно, оскільки здається ніби це опитування стосується лише мешканців Одещини, що не так. Маніпулятивно виглядає заголовок “Одесити будуть вимушені платити за зберігання автомобільних номерів”, оскільки складається враження, що це якась особливість, яка була запроваджена Урядом виключно для одеситів.

У новинах «Що б потрапити до Великої Британії, не вакцинованим одеситам треба буде здавати ПЦР тести», «Одесити, які перехворіли на Ковід, зможуть відвідати Ізраїль за спрощеною схемою», знову ж таки, виходячи з заголовків, здається, що ці можливості стосуються лише мешканців Одещини, що виглядає досить дискримінаційно. Проте, вже в тексті повідомлень уточнюється, що вони ґрунтуються на прес релізах державних органів, в яких йдеться про всіх українців.

Журналістам слід не забувати, що до 60% користувачів Інтернету у новинних стрічках ознайомлюються лише з заголовками. Відповідно, такі “аномалії” можуть деформувати розуміння читачами суті новин.

Рекомендації

 •  Перевіряти          заяви політиків у соціальних мережах      перед їхньою публікацією в медіа. Такі        заяви можуть містити неправдиві факти,           перекручені цифри. Потрібно додавати    бекграунд з підтвердженням або           спростуванням такої інформації.    
           
 • Шукати       першоджерела цитат та робити власний    переклад з мови оригіналу.
           
 • Більш          відповідально ставитися до написання      заголовків та змісту новин.
           
 • Уважно       опрацьовувати статистику, особливо        показники кількості інфікованих на     коронавірус. Інформацію про показники варто перевіряти в таких джерелах:   Міністерство        охорони здоров’я України      та Офіційний           інформаційний портал Уряду         
           
 • Маркувати політичну рекламу зрозумілим для аудиторії способом.
           
 • Уникати      мови ворожнечі.
           
 • Формувати більш згуртовану регіональну спільноту   журналістів, які могли б самостійно        виявляти «джинсу» та фейки на місцевому         рівні та контролювати одне одного.

*Дослідження охопило період з 20 по 24 вересня 2021 року. Загалом було проаналізовано 1548 повідомлень в стрічках новин та Телеграм каналах 10 медіа «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «УСІ», «Таймер», «Бессарабія інформ», «Пушкінська», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор» та 4 телеканалів (підсумкові випуски за тиждень) – «Думська ТВ», «Odesa.Live», «7 канал», «Перший міський». До моніторингу також потрапили 37 дописів у Фейсбуці 6 місцевих політиків.

З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням.

 

** Проєкт реалізується ГО “Інституту масової інформації” і фінансується Фондом Thomson Reuters у рамках програми підтримки незалежних ЗМІ у країнах Східного партнерства, за підтримки Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії. 

Джерело

COVID-19 Live