fbpx

У березні 2022 року Левада-Центр та дослідницька організація Chicago Council on Global Affairs провели спільне дослідження громадської думки росіян та американців про російсько-американські відносини та найбільш актуальні теми міжнародного порядку денного. Дослідження показало зростання негативного ставлення до США серед росіян, зниження готовності до співпраці – і водночас посилення побоювань, пов’язаних із можливим конфліктом.

У березні Левада-Центр опублікував результати опитування щодо ставлення до деяких західних країн та асоціацій, що свідчать про різке падіння позитивних установок.

СТАВЛЕННЯ ДО США

Окрім особистого ставлення до країн респондентів було поставлено питання про повагу у світі, яким користуються Росія, Китай, США, Німеччина та Україна. На думку росіян, Китай займає позицію лідера за цим параметром: чотири з п’яти росіян вважають, що цю країну у світі поважають (81%). Дві третини опитаних вважають, що Росія користується повагою у світі (66%); Німеччина – половина росіян (52%). Третина респондентів вважають, що США шановані у світі (34%), Україна – 18%.

Ставлення до лідерів країн багато в чому повторює дані відповіді попереднє питання. Респонденти найкраще відносяться до В. Путіна (87%). Керівництво країн-«союзників» також має найбільш доброзичливе ставлення – А. Лукашенко (82%) та Сі Цзіньпін (82%). Установки щодо лідерів західних країн помітно негативніші – у цьому ряду краще відносяться до лідерів Франції (Е. Макрон – 24%) та Німеччини (О. Шольц – 14%). Ставлення до Д. Байдена та В. Зеленського вкрай негативне (6%).

Порівнюючи вищенаведені дані з результатами опитування американців, проведеного Chicago Council on Global Affairs у березні 2022 року, можна звернути увагу на «дзеркально» протилежне ставлення до лідерів деяких країн. Американці помітно частіше відчувають симпатії В. Зеленського (81%) та президента США Д. Байдена (52%), ніж до лідерів Китаю (Сі Цзіньпін – 10%) та Росії (В. Путін – 4%).

Погіршення відносин між Росією та США позначилося на готовності росіян до співпраці між країнами. Число респондентів, які вважають за необхідне прагнення співпраці зі США, знизилося до 30%.

Найчастіше прагнення співпраці висловлюють молодші групи респондентів, респонденти з вищим рівнем споживання та освіти.

Число росіян, які вважають, що Росія була і залишається частиною Європи, практично не змінилося порівняно з результатами порівняного дослідження, проведеного у 2016 році (64%, у 2016 – 68%). Помітною є вікова диференціація у відповідях респондентів: молоді люди рідше згодні з твердженням про те, що Росія – це частина Європи. Люди старшого віку, навпаки, найчастіше бачать Росію європейською країною.

Респондентам був запропонований набір явищ і процесів і поставлене питання, наскільки вони небезпечні для Росії. При порівнянні результатів з минулою хвилею опитування, що проходила у 2016 році, привертає увагу загальне зростання тривоги та збільшення частки відповідей «дуже небезпечно» для всіх запропонованих варіантів. Водночас найбільше зростання побоювань пов’язане із зовнішньополітичними факторами: дії альянсу НАТО та зростання військової сили США.

Респонденти старшого віку налаштовані більш оптимістично і частіше чекають змін на краще в аспекті глобального політичного впливу Росії (42%). Молодь, навпаки, скептичніша: лише 28% чекають посилення російського впливу.

“Прогноз” змін рівня добробуту не залежить від віку, але помітні відмінності між міським та сільським населенням. Жителі міст із населенням понад 100 тис. мешканців частіше дають песимістичні оцінки: лише 19% чекають на покращення добробуту, а серед мешканців сіл та невеликих міст – 27%.

При цьому лише 13% росіян вважають, що Росії слід вдатися до поступок для зняття санкцій. Дещо частіше так думають молоді респонденти віком до 40 років (18%). Респонденти старшого віку, навпаки, найрідше готові прийняти поступки з боку Росії (лише 9% у віковій групі 55 років і старше).

Опитування Левада-центру проведено 24 – 30 березня 2022 року за репрезентативною всеросійською вибіркою міського та сільського населення обсягом 1632 осіб віком від 18 років і старше у 137 населених пунктах, 50 суб’єктах РФ. Дослідження проводиться вдома респондента методом особистого інтерв’ю. Розподіл відповідей наводиться у відсотках від загальної кількості опитаних разом із даними попередніх опитувань. Дані зважені за статтю, віком та рівнем освіти.

Статистична похибка при вибірці 1600 осіб (з ймовірністю 0,95) не перевищує: 

3,4% для показників, близьких до 50%

2,9% для показників, близьких до 25%/75%

2,0% для показників, близьких до 10%/90%

1,5% для показників, близьких до 5%/95%

Опитування Chicago Council on Global Affairs було проведено 25 – 28 березня 2022 року компанією Ipsos з використанням її загальнонаціональної дослідницької панелі, KnowledgePanel, за зваженою національною вибіркою з 1016 осіб у віці 18 років і старше, що проживають у всіх 50 штатах та окрузі Колумб. Похибка вибірки становить +/- 3,0 процентних пункти.

Джерело

COVID-19 Live