fbpx

Основні проросійські наративи в одеському інфопросторі розповсюджуються у Телеграмі. В традиційних медіа попереднього тижня зустрічалися лише поодинокі приклади порушення журналістських стандартів —  політична джинса,  мова ворожнечі, поширення неперевірених даних та оціночних суджень.

Такі висновки можна зробити після аналізу даних, які були отримані в результаті щотижневого моніторингу одеського інформаційного простору командою проєкту «Infocrime Одеса» за підтримки британського фонду Thomson Reuters, у партнерстві з Інститутом масової інформації.*

Протягом моніторингового періоду з 12 по 16 вересня 2022 року  було промоніторено 1274 повідомлень у 7 місцевих медіа та 6 телеграм-каналах. Також до моніторингу потрапили основні пропагандистські тези про Одесу з російського медіа середовища.

У 12 матеріалах (1%) виявлені ознаки інформаційних маніпуляцій, з них 3 — фейки (минулого тижня було 6). Присутні також деякі постійні теми з десятками однотипних дописів, як от «масова» роздача повісток.

Пропагандистські ресурси цього моніторингового періоду зосередилися на обстрілі дамби у Кривому Розі й подальшому, вірогідному розливі річки Інгулець. Проросійські телеграм-канали Одеси стверджували, що вода у Кривому Розі може піднятися до рівня 3-4 поверхів. Такі дописи супроводжувалися мапою можливих затоплень, без будь-яких доказів та посилань на експертні думки. Як відомо, ці не обґрунтовані прогнози не збулися.

Інший місцевий телеграм-канал розповсюдив маніпуляцію, що нібито розлив Інгульця через російський ракетний обстріл призвів до блокування одного з підрозділів ЗСУ, внаслідок чого його «розстрілює російська артилерія». Але цілковито заблокувати просування українських військових внаслідок розливу річки у росіян й не вийшло би, навіть якщо це мало місце. Рівень підйому річки почав зменшуватися вже наступного дня після обстрілу. Тож у цьому випадку пропагандисти видавали бажане за дійсне.

Топ темою також залишається нібито масова роздача повісток до одеських військкоматів. Цього тижня були зафіксовані 15 подібних однотипних повідомлень. Звісно, що вони не супроводжуються фото або відео доказами, посиланнями на інші медіа, дописами реальних осіб у соцмережах тощо.

Маніпулюють у Телеграмі й інформацією стосовно запуску ракет росіянами у сторону Одеської області. Зустрічаються повідомлення навіть про рух ракети, момент її запуску та місцеперебування над містом або регіоном. Очевидно, що ці інформаційні вкиди засновані на хайпі та  направлені на підвищення відвідуваності каналу. Практично всі ці дописи надалі не корелюються з офіційною інформацією від військових яка зазвичай публікується згодом.

Політична джинса та мова ворожнечі

Поступово відновлюється політичне життя у країні, що підтверджується публікаціями з ознаками політичної джинси. Так приховано піарить себе місцевий політик Олександр Дубовий через благодійну діяльність його фонду. Також виявлені повідомлення в інтересах Михайла Поживанова, представника ПП «Батьківщина».

Мова ворожнечі присутня у новині «В Одесі поліцейські затримали уродженця Донбасу, який продавав фіктивні довідки», оскільки присутня надмірна фіксація на походженні героя новини, яка може призвести до негативного ставлення у читачів до усіх мешканців Донбасу.

Дослідження охопило період з 12 вересня по 16 вересня 2022 року. Загалом було проаналізовано 1274 повідомлень в стрічках новин 13 медіа та телеграм-каналах: «Думська», «048», «Одеса.Онлайн», «Бессарабія інформ», «Одесит.юа», «Одеса-медіа», «Топор», «Типичная Одесса», «Одесский фраер», «Х….я Одесса», «Одеса Інфо», «Курс Одесса», «Одесса как она есть».

З методологією дослідження можна ознайомитися за посиланням. Проєкт реалізується ГО “Інститут масової інформації”та командою Infocrime Odesaі фінансується Фондом Thomson Reuters у межах програми підтримки незалежних ЗМІ в країнах Східного партнерства за підтримки Міністерства закордонних справ і в справах Співдружності націй Великої Британії.

#фейки #телеграм #Одеса

Джерело

COVID-19 Live