fbpx

Поставки в Європу через нафтопровід “Дружба” призупинені через несплату транзитного збору

У вівторок, 9 серпня, стало відомо про призупинення транзиту російської нафти через нафтопровід “Дружба”. У російській “Транснєфті” причиною цього називають неможливість сплати транзитного збору, адже через санкції українська сторона не може прийняти банківську оплату від москви. Як призупинення роботи нафтопроводу відіб’ється на європейських країнах? Наскільки високий рівень залежності країн ЄС від російських енергоресурсів? Про це, а також про альтернативні шляхи постачання “чорного золота” до Європи говорить Український соціологічний портал.

Санкції в дії

Нещодавно росія призупинила постачання газу до Євросоюзу, посилаючись на технічні проблеми. Тепер до країн ЄС “не дійшла” російська нафта, проте перешкодою на її шляху виявився санкційний тиск на росію з боку західних партнерів. Експортер своєчасно здійснив оплату, але, як повідомили представники “Газпромбанку”, транзакцію було відхилено. Згідно правил нового пакету санкцій проти рф європейські банки мають надсилати запити до певних органів щодо обробки кожної окремо взятої транзакції. Процес ускладнюється тим, що Євросоюз ще не розробив певного алгоритму дій для банків, і це ускладнює процес приймання оплат від росії.

У “Транснєфті” зазначають, що наразі шукають можливість оплатити Україні транзитні послуги, використовуючи інші платіжні системи, але і цей процес ускладнюється через санкційні обмеження. Також російські нафтопереробники оперативно вирішують питання щодо транспортування нафти до Європи морем.

Російська нафта і ЄС

Попри те, що деякі країни – члени ЄС повністю відмовились від імпорту енергоресурсів країни-агресора, Європа продовжує значною мірою залежати від росії в енергетичному сенсі. Так, найбільшу залежність від природного газу має Німеччина, а нафти найбільш потребує Угорщина – саме її уряд і лобіює зниження санкційного тиску, який перешкоджає постачанню “чорного золота”. Нафтову залежність від росії мають також Чехія і Словаччина – ті країни, в яких є складності з морським постачанням. Саме Угорщина, Чехія і Словаччина найбільше страждають від призупинення роботи нафтопроводу. Угорська MOL і словацька Slovnaft ініціювали перемовини з російськими і українськими партнерами щодо можливості самостійно сплатити за транзит нафти через Україну і відновити постачання.

“Нафтове питання” в цифрах

Проблеми з постачанням нафти і оперативні новини в пресі викликали певні хвилювання, результатом яких стало підвищення міжнародного показника вартості нафти Brent – до 98 доларів за барель. Проте протягом дня ці показники мали негативну динаміку.

Росія зазвичай постачає близько 250 000 барелів на добу через південну частину нафтопроводу “Дружба”. Якщо поставки залишаться припиненими, російським експортерам нафти доведеться перенаправити обсяги в морські порти.

Чи загрожує Європі нафтова криза?

Посилаючись на інформацію агентства новин “Рейтерс”, USP повідомляє, що якщо і існує загроза кризи, то не через нестачу ресурсів, а через значне підвищення цін на них, оскільки країни Євросоюзу частково або повністю відмовились від російської продукції. Не поспішають остаточно відмовитись від російської нафти Словаччина, Угорщина і Чехія. В останньої складність ще й в тому, що нафта постачається транзитом через Угорщину, а саме Угорщина затримує прийняття Євросоюзом рішення про накладання ембарго на імпорт російської нафти. Після призупинення транзиту через Україну уряди Угорщини, Словаччини і Чехії заявили, що мають 90-денний резерв “чорного золота”, але наразі використовувати ці резерви немає потреби.

Українська сторона утрималась від будь-яких коментарів щодо зупинки транзиту нафти.

Сюзанна Елпі

COVID-19 Live