fbpx

Майже половина учасників всеукраїнського онлайн-опитування, проведеного дослідницькою панеллю “Власна думка” за підтримки Інституту соціології Національної академії наук України, вказала, що у них є друзі чи родичі в Росії. Про це зазначили 47,3% респондентів, третина з яких зазначила, що не спілкуються із росіянами.

Як йдеться у поширеному в четвер пресрелізі за результатами опитування, “під час спілкування тих, хто підтримує зв’язок із росіянами, реакція росіян на дії РФ в Україні була різною: від критики на адресу російської влади до слів підтримки Україні”.

Так, 27,3% респондентів, які мають друзів або родичів у Росії та спілкуються з ними, зазначили, що росіяни висловлювали співчуття на адресу України та українців загалом; 12,7% – критикували дії та політику РФ.

25,6% цієї групи вказали, що їхні російські друзі та родичі цитували тези російської пропаганди; 5,6% – демонстрували агресивне ставлення до нашої країни та українців; про те, що винні обидві сторони, говорили 6,5%, а 19,0% опитаних громадян України, які ще підтримували стосунки зі своїми російськими друзями та родичами, вказали, що останні намагалися уникнути обговорень теми війни.

“У прагненні приховати свої злочини і показати спотворену реальність, Росія продукує величезний обсяг фейків, який спрямовується зокрема назовні. Проте найбільший споживач таких інсценувань і фантазій російських медіа та пропагандистів – це росіяни. Потужна пропагандистська антиукраїнська машина роками впливала і формувала їхній світогляд, внаслідок чого росіян, здатних аналізувати події та критично мислити, майже не залишилося. А ті, хто залишився і вже розуміє, в якій соціальній економічній конструкції їм доведеться жити багато років, здатні говорити правду лише пошепки, або відмовчуватися. Між росіянами та українцями – ментальна безодня на десятиліття”, – прокоментував результати опитування радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

У всеукраїнському онлайн-опитуванні взяли участь респонденти у всіх областях України, крім тимчасово окупованих територій Криму та Донбасу. Параметри вибірки дослідження відповідають параметрам міського населення України за статтю, віком (14-55) та областю проживання до початку війни (до 24 лютого 2022 року). Метод опитування: CAWI (Computer Assisted Web Interviewing). Вибіркова сукупність: 4676. Джерела отримання даних: панель Власна думка, передплатники інформаційних каналів Державних адміністрацій у всіх областях України та інші канали комунікації з онлайн аудиторії в Україні.

Дослідження проводилося 9-11 квітня 2022 року на волонтерських засадах українською дослідницькою панеллю “Власна думка” за підтримки Інституту соціології Національної академії наук України, з ініціативи Офісу президента України.

Джерело

COVID-19 Live