fbpx

Карантин, викликаний пандемією коронавірусу, призвів до радикальних змін у багатьох сферах, що було неминуче через обмеження, які повсюдно вводяться. Найчастіше трансформації відбувалися так швидко, що ще не так давно подібні результати здавалися чимось неможливим. Що ж, кожен з нас зміг переконатися у зворотному.

Карантин на дому став затребуваним форматом для багатьох компаній (окрім тих сфер, де це не зовсім актуально з огляду на їхню специфіку), але чи всі до нього готові? Йдеться не про самих роботодавців, але про співробітників, які стали заручниками ситуації разом з рештою світу. Успіхи і прорахунки – невід’ємна складова будь-якої трансформації, проте також можна виділити постійні переваги і недоліки, які доповнюються індивідуальними особливостями (наявність маленьких дітей, потреба в живому спілкуванні тощо). Перерахуємо ключові пункти.

Плюси:

• Зручний графік роботи. Одна з ключових переваг, оскільки людина отримує бажану свободу в побудові робочого дня з урахуванням наявних потреб.

• Дорога на роботу і додому не забирає час. За рахунок карантину вона може займати не більше хвилини – жодних маршруток, пересадок на метро і пробок. Економія не тільки часу, а й коштів.

• Новий рівень довіри. Багато хто недооцінює цей фактор, тоді як він дозволяє упевнитися в налагодженості процесів, а також перевірити ефективність виконання поставлених завдань на командному рівні.

• Перевірка гнучкості бізнес-моделі для керівників. Одні вважають карантин великою проблемою, тоді як інші – викликом, якого раніше не вистачало. Саме в таких умовах (не завжди передбачуваних і таких, що вимагають оперативного реагування) найкраще вдається перевірити, наскільки бізнес готовий справлятися зі змінами та адаптацією.

• Стабільна оплата праці. Повсюдна невизначеність лякає, проте наявність робочого місця – захист і впевненість у найближчому майбутньому, адже світ, що приходить поступово в норму, все одно не буде таким, як раніше.

• Концепція «Офлайн + онлайн». Така можливість праці набуває все більшого поширення, і для багатьох вона – оптимальна, оскільки дозволяє ділити робочий тиждень на офіс та дистанційку, зберігаючи всі перераховані вище плюси.

Мінуси:

• Брак самоорганізації, самомотивації і дисципліни стає серйозною проблемою. Це актуально не тільки для самих співробітників, але також для їхніх керівників, які зіткнуться з незадовільними результатами через недостатню відповідальність підлеглих з плином часу.

• Надмірний контроль виконання завдань. Даний пункт багато в чому продовжує попередній, оскільки компанії потрібен конкретний результат, і для цього вона може вимагати додаткові підтвердження того, що ви перебуваєте на робочому місці (і виконуєте роботу). Слідкуйте за тим, щоб це не порушувало зону комфорту.

• Втома через одноманітність. Соціальна ізоляція не приносить емоцій, яких багатьом дуже не вистачає. Подібне емоційне «загасання» може негативно відбитися на робочих процесах, навіть якщо добре налагоджені комунікаційні зв’язки в команді (живе спілкування нічим не замінити).

• Сім’я/домашні тварини. Маленькі діти стають серйозним викликом для всіх батьків, проте інша справа, коли паралельно доводиться ще й працювати – це додаткові складнощі. Вміння зосереджуватися в будь-яких умовах притаманне не всім.

• Брак фізичної активності. Прибирання в квартирі не замінює повноцінні пересування на роботу, в кав’ярню або в ресторан на бізнес-ланч, що підвищує ризик розвитку неінфекційних захворювань, таких як діабет, інсульт або рак.

• Розмиті межі дому й роботи. З плином часу це може призвести до дискомфорту, оскільки вільний час буде поглинатися робочими процесами.

Що говорить статистика? Різні опитування наочно показують, що переважна більшість респондентів готова повернутися до колишніх умов роботи в стінах офісу. Зрозуміло, деякі роботодавці частково або повністю відмовляються від офісів, розуміючи плюси такого кроку у відриві від карантинних реалій (ефективність праці не падає, економія на оренді та ін.), тому доводиться або миритися зі змінами, або шукати нове місце, яке дозволить вибрати найзручніший формат роботи.

Головний плюс трансформації ринку праці, що відбулася, – пошукачі отримують більшу свободу при пошуку відповідної вакансії, а керівники можуть інакше подивитися на особисте життя своїх співробітників.

Джерело

COVID-19 Live