fbpx

Експерти обговорили ситуацію на українському ринку PR, озвучили результати досліджень і дали прогноз подальшого розвитку ринку Public Relations в Україні.

Руслана Плис, провідний консультант Publicity Creating із стратегічних PR, розповіла про етапи розвитку українського ринку PR:

“Український ринок PR існує в нашій країні вже майже 30 років, і за цей час були і злети, і падіння. Галузь PR істотно залежить не тільки від економічної, а й від політичної ситуації в країні, а також від рівня розвитку свободи слова, від ситуації на ринку медіа. Тому численні кризи не могли не впливати на нашу піар-галузь. Однак певною мірою ці кризи давали поштовх до подальшого розвитку піар-ринку і особливо – піар-методів і технологій, адже треба було вирішувати завдання в тих умовах, які склалися, шукати нові підходи “.

Р.Плис виділила 5 етапів розвитку українського ринку PR.

1 етап – з середини дев’яностих і до 2004 року. У цей період в Україні з’явилися перші агентства, як правило, вони були створені іноземними громадянами або закордонними структурами. Також почали з’являтися перші філії міжнародних мереж піар-агентств. До речі, в 1998 році з’явилося і перше локальне українське піар-агентство – Publicity Creating. Це був період зародження ринку, першого знайомства компаній і фахівців з абсолютно новою технологією – Public Relations (нагадаю, що перше в світі піар-агентство з’явилося ще в 1900 році в Бостоні, США).

2 етап – 2004 – 2007 р.р. У цей період активно зростала кількість піар-агентств – їх уже можна було нарахувати 80-100, також з’явилися підрозділи піар в рекламних холдингах, також в структурі маркетингових і рекламних відділів компаній з’явилися окремі піар-фахівці, а пізніше – і піар-підрозділу (служби , прес-служби, відділи). Важливим процесом, що почався в цей період було відділення PR від реклами. Як показує міжнародний досвід, цей процес є ключовим для розвитку PR-ринку, так само було і в Україні. Також створювалися галузеві асоціації, почали виходити тематичні статті та програми, спеціалізовані рубрики та окремі видання.

3 етап – 2008-2013 рр. Незважаючи на економічну кризу 2008-2010 р.р., відбувається подальший розвиток піар-ринку, вже проводяться окремі тендери на піар-послуги, також відбулося відокремлення від івент-ринку (івент-агентств). Спеціальність PR фахівця вже визнана на державному рівні, більше 10 вузів готують за даною спеціальністю. У ці роки були проведені перші дослідження піар-ринку, проходили сотні тендерів на рік. Якісний розвиток ринку відбилася в появі спеціалізації агентств з різних галузей і напрямків.

2014 – 2019 г.г.Політіческій і економічна криза, анексія Криму та війна на Сході України знову ускладнили розвиток галузі. Але найбільш досвідчені і сильні спеціалізовані структури збереглися. Головне завдання цих років – це відділення від Діджитал-реклами.

2019-2021 р.р. Пандемія Covid 19 істотно вплинула на ринок маркетингових послуг, і ринок PR зокрема. Багато клієнтів скоротили свої активності частково або повністю, і відповідно, скоротилися бюджети. Однак, частина клієнтів продовжила піар-активності – зовнішні комунікації зосередилися в онлайн-ЗМІ і соціальних мережах, також залишилися активності в напрямку внутрішніх піар-комунікацій (працівники, партнери і т.д.).

2021 є важливим для галузі, оскільки з’явилися ознаки відновлення піар-активностей клієнтів. Компанії, підприємства та організації, вже пристосувалися до роботи в реаліях пандемії, шукають спеціалізовані структури, які мають досвід, для розробки стратегій, довгостроковий і середньострокових піар-програм.

Далі фахівці поділилися деякими результатами досліджень і опитувань, проведених в 2020-2021 р.р. Publicity Creating для своїх внутрішніх потреб.

 • Аналіз тендерних запитів, які надходили в агентство і до деяких партнерів протягом 2020-2021 р.р. – всього проаналізовано 47 запитів (запрошень до участі в тендерах на піар-послуги з відповідними бриф).
 • Аналіз звичайних (нетендерних) запитів, які надходили в Publicity Creating за цей же період (понад 50 запитів).
 • Телефонне опитування українських і зарубіжних компаній (130 компаній В2В і В2С сегментів, з 6 різних сфер діяльності). Отримано 34 результативних інтерв’ю і 17 відмов.
 • Поглиблені інтерв’ю (5 чоловік, керівники маркетингових служб компаній)
 • Дослідження “Таємний покупець” – 15 комунікаційних агентств, серед основних послуг яких були заявлені PR-послуги.

Крім того, аналізували інформацію з відкритих джерел (ЗМІ, корпоративні сайти, сторінки в соцмережах).

Валерій Курейко, директор компанії стратегічних комунікацій Publicity Creating представив загальні результати досліджень.

В цілому, результати свідчать про те, що в 2021 році активність на ринку PR зросла. Якщо в 2020 році картина була такою, що більшість опитаних компаній призупинили свою діяльність, і типові відповіді були: “не плануємо”, “не проводимо”, “робимо тільки найнеобхідніше і своїми силами”, то в поточному році більше 80% опитаних вже говорили про свою зацікавленість в піар-діяльності. Типові відповіді – “так, плануємо певні заходи і активності найближчим часом”, “так, є програма на найближчі півроку”, “так, зацікавлені в розробці стратегії на наступні 1-3 роки”. Також показово співвідношення позитивних відповідей (результативних интерьвью) і відмов – якщо в 2020 році в опитуванні взяли участь тільки 60% початкового списку респондентів, то в 2021 році – понад 80%.

Якщо аналізувати звичайні запити (нетендерние) від потенційних клієнтів, то найпоширенішими були такі:

 • Проведення піар-кампанії в ЗМІ
 • Проведення та організація заходів з чиновниками та експертами
 • Внутрішній піар
 • Піар першої особи
 • Підтримка копоратівних майданчиків в соц.сетях
 • Проведення прес-заходу.

Найбільшу зацікавленість в піар-послуги можна відстежити на наступних ринках:

 • Будівництво / нерухомість
 • В2В (інжиніринг, складне устаткування, інновації)
 • Агробізнес
 • Виробничі підприємства
 • Продукти харчування, продуктовий ритейл
 • Холдинги

Відповідаючи на питання про те, чи змінився за останні 2 роки “портрет” клієнта і агентства, Валерій Курейко відповів:

“Що стосується клієнтів, то вони стали більш вимогливими в частині прозорості процедур, хочуть заздалегідь розуміти, які результати будуть досягнуті. Також більшість клієнтів почали пов’язувати піар-діяльність з маркетинговою, але ж раніше часто вони існували кожна як би сама по собі. Іншими словами, піар як мистецтво заради мистецтва – сьогодні вже не популярний. Дуже радує, що багато клієнтів усвідомлено залучають зовнішні структури для консалтингу, розробки PR-стратегії, різних програм (лояльності, антикризової і т. д.), для навчання персоналу практичним навичкам. Вони розуміють, що сьогодні не потрібно винаходити велосипед самостійно. Щоб утримати свої позиції, багатьом компаніям довелося перебудуватися, стати більш мобільними і гнучкими – того ж вони чекають і від піар-агентств”.

У той же час, Руслана Плис вважає, що більшість піар-агентств і піар-фахівців, що працюють у складі компаній, не були готові до кризи, пов’язаної з пандемією.

“Нічого дивного, якщо згадати загальний стан антикризових PR в Україні – у багатьох компаній не було відповідних антикризових програм, а навіть якщо вони були розроблені, то з початком пандемії, не було відповідних дій і навичок у персоналу. Більшість компаній пішли легким шляхом – скоротили піар-активності, скасували заплановані заходи, скасували поточні проекти. Звичайно, такий варіант не найкращий – насправді, криза завжди надає нові можливості для піар-просування, треба тільки їх побачити і відповідно використовувати. Але, на жаль, якщо говорити взагалі, то на нашому ринку цього не сталося. Дуже мало прикладів, коли компанії перебудували свої програми, згенерували нові меседжі, в цілому – пристосувалися до ситуації. Це залежить, з одного боку, від позиції власників і топ-менеджерів, а з іншого – від кваліфікації персоналу, а її рівень з 2014 року знизився. Варто зазначити, що частина клієнтів могла б зберегти або навіть збільшити свої піар-активності, якби піар-агентства, з якими вони працювали, запропонували б їм програми просування, з відповідним обґрунтуванням. Але це виявилося неможливим для більшості агентств – вони пропонували стандартні підходи, які вже не підходили до реальної ситуації. Тобто, склалася ситуація, коли і “низи” (агентства), і “верхи” (компанії-клієнти) в даному випадку не змогли на потрібному рівні продовжити піар-діяльність “, – зазначила експерт.

На основі аналізу тендерних запитів, Валерій Курейко також озвучив найактуальніші завдання, які ставлять сьогодні компанії перед PR-агентствами:

 • Вихід на ринок нового продукту, компанії, напрямку діяльності або бренду.
 • Вихід в ТОП-10 / ТОП-5 / ТОП-3 свого ринку.
 • Запуск нового підприємства, збільшення виробничих потужностей (PR-супровід процесу).
 • Репозиціонування, реконцепція, коригування маркетингової (і відповідно, PR) стратегії.

В цілому, актуальні стратегічні продукти – розробка PR-стратегії, довгострокової програми PR-просування.

Як приклади таких продуктів, Руслана Плис розповіла про три топ-продукти PublicityCreating:

 • Інформаційна модель
 • Просування товарної категорії в прив’язці до бренду
 • PR-аудит.

Інформаційна модель – це ланцюжок ключових повідомлень формують необхідні думки і асоціації у цільової аудиторії, причому як кожне повідомлення окремо, так і весь ланцюжок в цілому. Іншими словами, за допомогою Інформаційної моделі можна спрогнозувати результат через формування необхідної думки (про компанію, продукт, бренд, персони або ідею – в залежності від об’єкта просування). У поєднанні з грамотним комунікаційні плану, за умови, що для кожного ключового меседжу прописаного в Інформаційній моделі, добираються найбільш ефективні і релевантні канали та форми комунікацій, можна досягти вражаючих результатів.

“У нас були такі успішні кейси, коли ми скажемо просували ноутбуки як мобільну і зручну альтернативу десктопам або біопрепарати або електровентилятори, або червону ікру … Треба викликати інтерес до категорії, показати її унікальні переваги, змінити думку споживача. А зміна думки завжди призводить до зміни поведінки – наприклад, якщо раніше не купували і не вживали, то тепер почали купувати, або якщо раніше вживали рідко, то тепер – часто. І якщо це робити професійно, то найбільше “дивідендів” отримає саме той бренд, який просувається в прив’язці до даної категорії. Звичайно, інші гравці цього ринку теж отримають певні вигоди, але тільки лідер “збиратиме вершки” у вигляді маркетингових і репутаційних результатів. Зрозуміло, що такі програми зазвичай довгострокові, але для клієнта вони точно виправдовують витрачені кошти і зусилля “- сказала Руслана Плис.

Актуальним залишається і PR-аудит (аудит піар діяльності за попередні 12-24 місяці) – це спеціальний вид дослідження, який допомагає визначити сильні і слабкі сторони піар-діяльності компанії, а також рівень розвитку репутації компанії як такої. За результатами можна значно поліпшити і підвищити ефективність піар-програм, які проводяться, а якщо це необхідно – то внести зміни в піар-стратегії, або наприклад, навчити свій персонал додатковим навичкам.

На завершення Інтернет-конференції, Валерій Курейко зазначив, що найпоширенішим варіантом роботи з клієнтом сьогодні залишається комбінована схема – частина робіт клієнт робить самостійно, а частина доручає зовнішньому піар-агентству.

“Тут компанії важливо правильно визначитися з пріоритетами і об’єктивно оцінити свої сили. Зазвичай агентствам доручають складніші або більш відповідальні завдання, серед них розробка стратегії. З більш простих, але теж важливих робіт – організація і проведення масштабних прес-заходів або піар-заходів, комплексні піар-кампанії в ЗМІ. Якщо компанія знаходить надійного і досвідченого партнера в області PR – то такий тандем може дати відмінні результати “- сказав В.Курейко.

Джерело

COVID-19 Live