fbpx

Після пандемії, початку війни в Україні та інших глобальних подій, думки громадян Греції з багатьох питань дещо змінилися, як показує дослідження διαΝΕΟσις.

Опитування відбувалося під назвою “Що думають греки”, його перша частина була представлена ​​на Дельфійському економічному форумі. Думки греків досліджувалися з різних питань. Це шосте подібне опитування, починаючи з 2015 року. Перший його етап пройшов 3-18 лютого 2022 р., з вибіркою 1255 осіб. Потім, з огляду на початок війни в Україні, п’ять питань із загальної кількості було повторено під час другого етапу 10-13 березня 2022 року. Дослідники компанії MARC спробували з’ясувати, чи змінилася думка грецьких громадян. Опитування проводилося за репрезентативною вибіркою населення віком 17 років і старше, з використанням телефонних та онлайн-інтерв’ю.

Розчарування переважає у суспільстві

Домінуючими емоціями в грецькому суспільстві є далеко не оптимістичні настрої: невпевненість (28,8%) та розчарування (28,5%). Оптимізм знизився з 23,4% у 2019 році до 13,7% у цьому. Однак це почуття пов’язане з рівнем доходу. Найвищий рівень оптимізму (27%) показали респонденти, які мають щомісячний дохід “понад 3000 євро на місяць”, які зізналися, що оптимізм є для них найпоширенішим почуттям.

Найбільша загроза

Відносини Греції та Туреччиниа також демографія (її поставили перше місце) сприймаються греками, як найбільша загроза. Потім слідує економічна ситуація. У 2019 році 21,7% греків вважали основною загрозою імміграцію, цього року таких респондентів лише 9%. Змінилося ставлення до пандемії. Незважаючи на те, що кількість смертей від коронавірусу, як і раніше, становить кілька десятків на день, лише 2,2% вибрали “пандемічні захворювання” як головна загроза для країни.

Війна в Україні – загроза планеті

Для нашої планети найважливішою загрозою грецькі громадяни вважають “війни та конфлікти” – так відповіли 33,2% опитаних. Результат, варто зазначити, різко змінився за кілька тижнів після першого етапу опитування в лютому, тобто після вторгнення в Україну. Тоді лише 13,3% громадян назвали війни найбільшою загрозою, а 31,6% вважали такою зміна кліматуна третє місце опитані поставили “економічна нерівність та труднощі”.

Характеристики хороших та поганих

Цікаві відповіді пішли питанням ” хороших і поганих людей ” . Респондентів попросили назвати вісім слів, що описують етнічну, релігійну або будь-яку іншу характеристику людини, яка на їхню думку вказує на щось “хороше” або “погане”. За асоціацією з “поганими” більшість обрали слова “турки” (60,3%), “мусульмани” (47,9%), “німці” (48,4%) та “іммігранти” (42,8%). Більше “добрих”ніж “поганих” оцінок отримали “американці” (49,3%), “євреї” (46,3%), “біженці” (55,4%) та “російські” (48,7%).

Вибір двох останніх характеристик, “біженці” та “російські”, змінився після початку війни в Україні. На початку лютого 2022 року частка респондентів, які вважали “біженців” добрими, становила 47,1% (а 2019 року – лише 40,6%). Відсоток тих, хто вважав росіян “добрими”, тоді становив 58%. Цікаво, що цей показник також значно знизився порівняно з 77,4% у 2016 році. Висновок дослідників: “вперше зафіксовано, що позитивна схильність до американців, нехай і незначно, вища, ніж позитивна схильність до росіян”.

Еммануель Макрон – єдиний, хто має більше позитивних оцінок, ніж негативних

Для низки міжнародних діячів громадські оцінки суттєво змінилися. Позитивна думка про Макрон, наприклад, зросла з 48% до 65,1%. Результати опитування зробили президента Франції єдиним, хто отримав більше позитивних ніж негативних оцінок в опитуванні 2022 року.

Путін “потонув” щодо греків

Щодо грецьких громадян до Володимира Путіна відбулися найбільші зміни порівняно з іншими політиками. У грудні 2019 року позитивно відгукувалися про нього 41,3% греків, а у березні 2022 року таких залишилося лише 18,8%. При цьому за кількістю негативних відгуків випереджають російського президента лише Ангела Меркель (70,2%) та Тайїп Ердоган (89,9%). А ось щодо голови КНР Сі Цзіньпіня більше половини греків не сформували жодної думки – ні доброї, ні поганої.

Франція – найкращий союзник Греції

Ще один несподіваний висновок, отриманий дослідниками під час опитування. На питання “Які з наступних країн є найкращими союзниками Греції у зовнішніх справах”, 64,9% греків відповіли – Франція. Греки також вважають США та Ізраїль “другими найкращими” союзниками Греції. Щоправда, з досить великим відривом від лідера. І ще одна значна зміна після початку війни в Україні: відсоток греків, які обрали Росію як одного з двох найважливіших союзників Греції, скоротився вдвічі – з 15,2% у лютому до 7,5% у березні.

Джерело

COVID-19 Live