fbpx

До повномасштабної війни рф проти України деякі українські медіа розміщували джинсові матеріали від усяких регіоналів, зверстані банери “спасіба дєду за побєду”, налаштовували таргет за всіма наявними соцмережами на пости, де політики тісно обіймають ветеранів війни. Однак усе змінилося після лютого 2022 року. Бізнес не дуже жваво поспішає нести гроші до комерційних відділів медіа, піарники політиків ще дещо озираються навсібіч та не поспішають експериментувати з наративами.

Так було не завжди. Ще минулого року дослідники ІМІ повідомляли про те, що українці не дуже розбираються між значенням 8 та 9 травня. Водночас у значної частини українців “травневі дні” все ж асоціюються з пам’яттю про страшну катастрофу і мільйони жертв, для російської пропаганди це дні “можем повторить”. Утім, також згадували, що проросійські політтехнологи, які гастролювали між медведчуківськими каналами, мали добрий привід зібрати рублевий урожай. Наративи, які відпрацьовувалися, – “все українське меншовартісне”, “влада і особисто Зеленський псують життя українцям” та таргетоване “спасибо деду за победу”. Все це супроводжувалося довгими ріками сліз за псевдокомфортним Радянським Союзом.  

Дослідники ІМІ проаналізували, що і як писали українські медіа про 8 та 9 травня та які меседжі вкладали в інформаційне поле. Отже, традиційно редакція “Страни” зосередила зусилля на активному виготовленні контенту про росіян. Серед усіх досліджуваних сайтів “Страна” найбільше підготувала матеріалів про “9 травня”. Одним з топових інфоприводів є парад у москві, який відбувся “на мінімалках”, оскільки, зі слів росмедіа, “погода була нельотною”. Про це ж і написала “Страна”:

 • Воздушную часть парада на 9 мая в Москве отменили “из-за погоды”

Втім, як цитують інші медіа, ця “нельотна” погода насправді була сонячною, а причиною відсутності авіації було те, що її залучено до війни проти України. “Страна” дуже детально висвітлювала всі нюанси параду в Москві, інші країни такої уваги не отримали й близько.  

 • На Красной площади в Москве начинается парад в честь Дня победы. Видео
 • Мобилизацию не объявил. Что сказал Путин в своей речи на 9 мая
 •  В Москве проход марш Бессмертного полка во главе с Путиным и колонной ДНР
 • Путин заявил, что России “не дали ни единого шанса решить проблему Донбасса мирным путем”
 • Путин поздравил с Днем победы Пушилина, Пасечника и народ Украины

На додачу працівники “Страни” вирішили цитувати інших російських політиків. До прикладу, підготували матеріал, що голова російської делегації перемовин Мединський на запитання журналістів відповів, що вітати українських політиків з 9 травня, буде тільки після перемоги (?). 

Щодо ситуації в тимчасово окупованих українських містах, “Страна” активно бере відео та контент із російського пропагандистського медіа “РИА”. В тексті зустрічається згадка, що “в шествии участвовал и “глава “ДНР” Денис Пушилин. Митингующие скандировали “Ура!”

 • Трансляция Путина, георгиевская лента и “Бессмертный полк”. Как в подконтрольных РФ городах прошло 9 мая
 • В Херсоне организовали шествие Бессмертного полка 9 мая

Окрім окупованих територій, працівники підготували матеріал про ходу в Молдові, де в тексті навмисно акцентують увагу, що “…несмотря на запрет властей, вышли в город с георгиевскими лентами. Кроме того, в Кишиневе можно заметить много красных знамен”. Хоча насправді важко оцінити кількість людей із “забороненими” георгіївськими стрічками.

 •  В Кишиневе 9 мая горожане вышли на праздничные мероприятия с георгиевскими лентами, несмотря на запрет. Видео

Серед інших медіа найяскравіше про “парад на мінімалках” писали журналісти “Сегодня”, які потролили російський істеблішмент:

 • Торжество кремлевских старцев – что осталось за кадром парада 9 мая в Москве

Цитуючи журналістів, парад наскільки був сумний, що всі сиділи “мрачні”, тільки Медвєдєв усміхався “як дебіл”.

Журналісти не соромилися та вживали емоційну лексику щодо всієї “еліти” рф:

 • “Показалось, что Путина сейчас стошнит на книжечку с текстом речи”. 
 • “Покер-фейс держала и глава Совфеда РФ Валентина Матвиенко. В Кремле она также известна прозвищем Валька-стакан. В огромных солнцезащитных очках она походила на сову, которой надо похмелиться”.
 • “…бывший президент Медведев. Он все время вставал с места, кому-то махал руками. С его лица не сходила открытая улыбка дебила”.

Окрім того, журналісти висміяли росіян, які в московській області відправляли школярів на ходу “Бессмертного полка” з фото рандомних людей. На додачу до цього школярі “не смогли ответить на вопрос, чей дед на фото. И в целом не сильно были заинтересованы в теме Второй мировой войны”.

 • Не знают, чей дед на фото. В России школьников 9 мая силой согнали на Бессмертный полк / “Сегодня”

Журналісти “Сегодня” також готували просвітницькі матеріали про те, як червоний мак став символом кривавої рани. До цього матеріалу додали містики з коментарем експертки, що мак можна носити не всім: “Мак – траурный цветок. Неправильно их вплетать в вышиванки и венки”.

 • День памяти и примирения: как красный мак стал символом и когда носить его будет неправильно / “Сегодня”

Окрім того, в редакції вирішили підготували матеріал з картинками для вайберу з привітанням  “9 травня”. Щоправда, цього року доклали зусиль, щоб зображення були українською мовою.

На додачу до всього різноманіття редакція також публікувала матеріали, які мають ознаки джинси. Так, піарники Яценюка готували матеріали, присвячені Дню пам’яті. 

 • Вечная память павшим в борьбе против людоедских режимов гитлера-путина – Арсений Яценюк в День памяти жертв Второй мировой / “Сегодня”
 • Арсений Яценюк: Победа Украины будет победой всего свободного мира / “Сегодня”

Схожий матеріал з ознаками замовлення розміщено також на сайті “Гордон”:

 • Яценюк: Немає жодної іншої альтернативи, окрім перемоги України / “Гордон”

До компанії джинсовиків також потрапляє Гройсман:

 • Гройсман: Для Росії 9 травня назавжди повинно стати днем російської ганьби / “Гордон” 

На “Корреспонденті” редакція підготувала матеріал про те, як іноземні медіа висвітлювали парад росіян, та акцентували, що Путін жодного разу не сказав слова “война”, “Украина” и “спецоперация”.

 • День Победы без побед. СМИ о речи Путина на параде

Також цитували послиню ООН в Україні Машу Єфросиніну, яка засудила парад до Дня перемоги в рф.

Якщо пригадати матеріали з 2018 року, то “Корреспондент” публікував тоді матеріали, які містили думки, що “некоторые украинцы выражают мнение, что День победы может быть только один – 9 мая, и это праздник радостный. Они не признают основанный в 2015 году праздник Дня памяти и примирения”.

Коли інші українські медіа намагаються фільтрувати свій контент, то редакція “Вестєй” не соромиться цитувати політтехнолога Андрія Золотарьова, якого, за даними “Бази псевдоекспертів “Тексти”, цитують сайти, що дискредитують Україну та відверто поширюють пропаганду та антиукраїнський контент. Пан Золотарьов надавав коментарі таким бачкам, як “украина.ру”, що належить росіянам, та іншим подібним сайтам.

Він як “експерт” вангує, що для Києва “нехороший знак” слова Путіна, які той оголосив на параді в москві.

 •  Эксперт: Слова Путина о “войне на своей земле” – нехороший сигнал для Киева

Однак тут можна поспівчувати пану Золотарьову, бо всі його попередні вангування, виготовлені на замовлення рф, не здійснилися та не спрацювали на дискредитацію образу Зеленського. Ось наводимо кілька посилань “з минулого життя”:

Окрім цитування Золотарьова редакція згадувала про Таїсію Повалій, називаючи її “самой стойкой сторонницей путинского режима из всех украинских звезд, работающих в России”.  

 • Повалий спела на концерте ко Дню Победы на российском ТВ

Любов до згадок росіян привела редакцію “Вести” до написання матеріалу з цитуванням актора рф Паніна 9 мая в России перестало быть Днем Победы – Панин обвинил Путина в показухе.

Втім, шкода, що в редакції не знайшлось ініціативи написати більше про День пам’яті та примирення або виготовити спецпроєкт. Такий сайт, як “Подробности”, підготував спецпроєкти про людей, які пережили війну:

 • Двічі евакуйована з Маріуполя: історія 87-річної жінки, яка пережила дві блокади 
 • Ветерани, які пройшли пекло, добре пам’ятають справжню історію війни: розмова з легендарною розвідницею 

Журналісти “Ліги”, окрім спецпроєкту, який запустили зранку 8 травня – Що їли діти під час Другої світової війни: спогади чотирьох киян, які жили в часи окупації, – також опублікували звернення Зеленського, що невдовзі українці святкуватимуть два Дні перемоги, а хтось (росія) не  отримає жодного.

 • Скоро в Україні буде два Дні Перемоги. А в когось не залишиться жодного

Щодо редакції  “Української правди”, журналісти підготували матеріал про те, що Путін на параді назвав війну ”єдино правильним рішенням”, мобілізацію не оголосив. Також згадали про те, що Посла Росії у Варшаві облили ”кров’ю”, та про хакнуте російське супутникове телебачення з написами про вбивство українців:

 • На ваших руках кров тисяч українців: глядачів російських супутникових каналів привітали з 9 травня

До астрології щодо 9 травня зверталися журналісти ТСН, які готували матеріал День перемоги: астролог розповів, що на нас чекає 9 травня.

За словами астроприхологині, “Путін може оголосити про загальну мобілізацію, що, можливо, означатиме черговий – посилений – етап війни”.  Проте такі розклади виглядають не дуже впевнено і мають варіанти 50/50. Однак ТСН розважає читачів ексклюзивністю “експертизи”.

Крім того, журналісти готували матеріал з експертом Українського інституту національної пам’яті про те, що в українців після 2014 року змінилися акценти щодо відзначення Дня пам’яті.

 • Парад перемоги чи День пам’яті: як змінились українські акценти у відзначенні 8 і 9 травня

Джерело

COVID-19 Live