fbpx
© depositphotos/Zwiebackesser

Є деякі тези, які опитані вважають такими, що можуть бути правдою. Це ті, що стосуються корупції та тяжіння Києва до перемовин. 

На думку українців, найбільш правдоподібним є наратив про те, що за Україну воюють найманці з понад 50 країн, а найменш правдоподібним – міста на Донбасі знищує не Росія, а українська армія. Про це свідчать результати опитування, проведеного InMind на замовлення міжнародної організації Internews, що реалізує “Медійну програму в Україні” за фінансової підтримки USAID. 

Найбільш неоднозначним та складним для оцінювання виявився наратив “на боці України воюють найманці із понад 50 країн”. Причина в тому, що, як зазначили опитані, слово “найманець” має негативне забарвлення – “це безпринципний вбивця”, “він вбиває за гроші”, “йому все одно за кого і де воювати”. Представники фокус-групи зауважили, що доречніше буде замінити це слово визначенням “доброволець”.

Ба більше, респонденти з недовірою ставляться до такої кількості країн. на їх думку, це надто багато – “може 10-20 країн, але не 50”. 

“Корумпована українська влада хоче продовження війни” – ця новина сприйнялася опитаними як така, яка може бути правдою. А все тому, що опитані вважають рівень корупції в Україні дійсно дуже високим.

Інші наративи – “війну між Україною та Росією спровокували США, аби реалізувати свої стратегічні інтереси”, та “українська влада хотіла б вести переговори з Росією, але Захід забороняє їй це” – також сприймаються громадянами як такі, що можуть бути правдою. Деякі респонденти пояснили, що поведінка нашої держави залежить від постачання західної зброї тощо. 

Що стосується ВПО, то вони вважають неоднозначним, але неправдивим такий наратив – “міста на Донбасі нищить не Росія, а українська армія, яка під час відступу застосовує тактику “випаленої землі”. Опитані погодилися, що регіон обстрілюється обома сторонами, які воюють, але вони сприймають це як даність, і не звинувачують Україну.

Опитування проводилося з 8 серпня по 9 вересня 2022 року методом Face-to-face. Респондентами стали українці, віком від 18 о 65 років, які мешкають на всіх підконтрольних українському уряду територіях України. Загальна вибірка 2022 = 3250 інтерв’ю (з яких по приблизно 300 інтерв’ю 8 областях: Київська (включно із м. Київ), Вінницька, Дніпропетровська, Львівська, Одеська, Полтавська, Сумська, Харківська). Репрезентативна частина 2022 = 1456 інтерв’ю. Похибка вибірки з імовірністю 0,95 не перевищує 2,5%. 

#наративи #війна #опитування

Джерело

COVID-19 Live