fbpx

Повномасштабне вторгнення Росії вплинуло на всі сфери життя українців. Зокрема, значно постраждала книговидавнича сфера. Культурно-видавничий проєкт Читомо провів опитування 81 видавництва і виявив найбільш болючі проблеми.

22% офісів українських видавництв було пошкоджено в результаті російських обстрілів. Постраждали приміщення видавництв “Ранок”, “BOOKSHA”, “Тези”, “Жорж”, “АССА”, “Фоліо”, “Блим-Блим”, “Видавництва Жупанського”, “Віхола”, “Мольфар”, “ПЕГАС”, “Час майстрів”, “Парасолі”, групи “Основа”, видавництва 4mamas та інших.

Видавництво “КЛІО” повідомило, що зараз не має змоги продовжувати роботу, оскільки склад закритий, а в Києві не лишилось співробітників. Через обстріли не можуть продовжувати роботу також видавництва “Блим-Блим” та ЇZHAK. Дехто тимчасово призупинив діяльність – “Смолоскип”, “Маміно”, видавець Олександр Савчук, “ДІПА”, “Абрикос”, BOOKSHA, видавнича група “Основа” та видавництво 4mamas. Але значна частина – “Білка”, Bookraine Publishing House, “Каламар”, “Книголав”, “Наш Формат”, “Букрек”, “Компас”, “Видавництво Анетти Антоненко”, Yakaboo Publishing, “Видавництво Старого Лева”, “Човен”, “Родовід”, “Абук” – продовжують роботу як завжди.

У коментарі для Читомо видавництво “Creative Women Publishing” зазначило, що “команда (…) повертається до активної роботи над усіма своїми проєктами. Попри те, що співробітники видавництва географічно розпорошені (частина в Україні, а частина за кордоном), усі перебувають на зв’язку”.

Ситуація значно вплинула і на продажі. Так, 95,1% видавців стверджують, що продажі катастрофічно знизились, у 3,7% знизились несуттєво, а у 1,2% навіть зросли. З цього випливає те, що значна частина видавництв не має змоги виплачувати зарплату (28%) або може лише частково (54,9%), і лише 17,1% продовжує платити співробітникам в довоєнному обсязі.

За кордоном нині працюють видавництва або співробітники таких видавництв, як “Смакі”, “Компас”, “Смолоскип”, “Creative Women Publishing”, “НК-Богдан”, “Комора”, “Маміно”, “Лабораторія”, “Nebo BookLab Publishing”, “Bookraine Publishing House”, “Каламар”, “Дух і Літера”, “Школа” та інші. Загалом, зв’язки з міжнародними партнерами мають 24,6% видавців, 51% планує це зробити, а 24,4% не знають, як вийти на міжнародний ринок.

Багато видавництв залучені до волонтерської діяльності. Так, активно допомагають “Наш Формат”, “Видавництво Старого Лева”, “Білка”, “АССА”, “ТУТ”, “Смакі”, “НАІРІ”, “Комора”, “Віхола”, “Лабораторія”, “Дух і літера” та інші.

Загалом, 86,6% мають співробітників, які активно залучені до волонтерської діяльності, а 30,5% – активно залучені до воєнних дій.

Багато видавництв відкрили безплатний доступ до своїх книжок. Це “Свічадо”, “Наш Формат”, “Видавництво Старого Лева”, Vivat, “Родовід”, “Астролябія”, Yakaboo Publishing, “НК-Богдан”, аудіовидавництво “Абук” зробило доступ до дитячих та частини дорослих аудіокниг. Видавництва Аннети Антоненко, “Книголав” та “Фоліо” відкрили продаж електронних книжок за 1 гривню.

Є і втрати. Зокрема, 14 березня внаслідок обстрілів загинув засновник видавництва “Орієнтир” Микола Кравченко, а також його колега Сергій Машовець. Загинули також перекладач видавництва “Пломінь”, історик та публіцист Сергій Заїковський, один з авторів книжки “Про права та обов’язки: твій довідник з громадянства” – Дмитро Євдокимов, поет, письменник Юрій Руф. Відомо, що письменник Володимир Вакуленко потрапив у полон на Харківщині.

“На превеликий жаль, не маємо інформації про багатьох авторів підручників з новогрецької мови, які перебувають у Маріуполі. На зв’язок не виходять з 2 березня, у списках евакуйованих відсутні”, – розповідають у видавництві “Букрек”.

“Наша художниця ледь вижила в Ірпені, але їй вдалося вибратися з-під обстрілів неушкодженою, і зараз вона у безпеці”, – повідомляють Читомо Bookraine Publishing House.

Опитування видавців проходило з 26 березня до 8 квітня 2022 року.

Джерело

COVID-19 Live