fbpx

Результати он-лайн опитування громадян України віком від 18 років, які після початку повномасштабної російської агресії виїхали з України у зв’язку з воєнними діями.

Опитування проводилося соціологічною службою Центру Разумкова з 20 липня по 25 серпня 2022 року. Респонденти відбиралися методом «снігової кулі» та через розміщення звернень стосовно участі в опитуванні у Facebook-групах, що об’єднують представників української спільноти та біженців в різних країнах (методом «self selected sample»).

Були опитані 511 біженців у 30 країнах. Найбільше серед опитаних біженців, що перебували на території Польщі (110 осіб) та Німеччини (85 осіб). 231 особа була опитана в інших країнах Європейського Союзу, 63 особи — в країнах поза ЄС (Молдова, Туреччина, Швейцарія, Велика Британія, США, Ізраїль).


Біженці: штрихи до портрету

Переважна більшість (65%) біженців прибули до країни теперішнього перебування у березні цього року, а загалом з початку війни до кінця квітня — 84%.

Серед біженців переважають жінки (93%). Найбільші вікові групи респондентів становлять люди віком від 30 до 39 років (42%) та від 40 до 49 років (29%). 83% біженців — люди з вищою або незакінченою вищою освітою.

Найбільш представленими серед опитаних соціальними групами є висококваліфіковані фахівці (30%), керівники підприємств та їх підрозділів (14%), підприємці (14%), кваліфіковані робітники (12%), домогосподарки (11%).

Висококваліфіковані фахівці, керівники підприємств та їх підрозділів, підприємці та домогосподарки представлені серед біженців більшою мірою, ніж загалом серед дорослого населення України перед початком війни. Так, за даними всеукраїнського опитування, що проводилося Центром Разумкова у січні 2022 року, до висококваліфікованих фахівців тоді віднесли себе 15% громадян України, до керівників підприємств та їх підрозділів — 1,5%, до підприємців — 4%, до домогосподарок — 6%.

90% опитаних біженців до війни мешкали у містах, 10% — у селах. Найбільше (45%) біженців виїхали після початку війни з центральних областей України (переважно це жителі Києва (23% усіх опитаних) та Київської області (9%)), 31% — зі східних областей, 16% — з південних областей і 8% — із західних областей.

51% респондентів відповіли, що вдома переважно розмовляють російською мовою, 40% — переважно українською. 70% вважають рідною українську мову, 20% — російську.

4,5% опитаних зазначили, що їх житло після початку воєнних дій було повністю зруйноване, 8% — що воно постраждало, але може бути відновлене (відремонтоване), 7% не знають, чи постраждало їх житло чи якою мірою постраждало.

Найчастіше про руйнування житла повідомляють біженці зі Східного регіону. Серед них 12% зазначили, що їх житло було повністю зруйноване, 11% — що воно постраждало, але може бути відновлене (відремонтоване), 11% не знають, чи постраждало їх житло чи якою мірою постраждало.

74% опитаних перебувають за кордоном з дітьми, 4% — з внуками, 23% — з чоловіком чи дружиною, 17% — зі своїми батьками або батьками чоловіка чи дружини, 9% — з іншими родичами, 4% — з друзями чи знайомими, 11% — самі.

Під час опитування, що приводилося соціологічною службою Центру Разумкова в квітні-травні цього року на пунктах перетину кордону з біженцями, що поверталися в Україну, серед них була виявлена помітно нижча частка людей з дітьми (45%) порівняно з тими біженцями, що залишаються за кордоном. Це може свідчити про те, що ті громадяни України, які мають неповнолітніх дітей, поки що рідше повертаються в Україну, очевидно, турбуючись про їх безпеку.

Відповідаючи на запитання, чи залишився в Україні хтось з близьких родичів, 69% респондентів називають батька чи матір, 40% чоловіка (дружину), 12% — дітей.


Оцінка біженцями свого становища в країні перебування

82% респондентів відповіли, що в країні перебування отримали статус тимчасового захисту, 1% — що отримали статус біженця, 1% мають посвідку на постійне проживання, 4% подали чи подають документи на отримання статусу тимчасового захисту, 0,8% подали чи подають документи на отримання статусу біженця, 10% не мають статусу тимчасового захисту чи біженця і не подавали документи (найбільше таких серед біженців, які перебувають у країнах, що не входять до Європейського Союзу — 51%) .

Говорячи про основне джерело засобів існування, 28% респондентів називають матеріальну допомогу з різних джерел (помітно частіше таку відповідь дають біженці в Німеччині — 48%), 19% — попередні грошові заощадження, 12% — постійну роботу в країні перебування, 12% — тимчасову роботу (чи підробітки) в країні перебування, 0,6% — доходи від бізнесу в країні перебування, 0,2% — студентську стипендію в країні перебування, 9% — дистанційну роботу в Україні, 0,8% — доходи від бізнесу в Україні, 2% — пенсію.

Серед головних проблем, які їх турбують під час перебування за кордоном, найчастіше біженці називають тривогу за те, що відбувається в Україні (87,5%), тривогу за родичів, близьких людей, що залишилися в Україні (80%), тугу за Батьківщиною (70%).

Незнання мови країни перебування як головну проблему називають 65% біженців (частіше про неї повідомляють українські біженці в Німеччині — 80%). Ще 35% респондентів назвали серед проблем труднощі в комунікації з місцевим населенням через незнання мови. Оцінюючи рівень володіння мовою країни, в якій вони перебувають, за шкалою від 0 до 10, де «0» означає «зовсім не володіють» , а «10» — вільно володіють», лише 20% оцінили його балами від 5-и до 10-и, і лише 10% — балами від 8-и до 10-и. Знання англійської мови оцінили таким чином відповідно 43% і 20% опитаних.

Серед головних проблем, що їх турбують, 43% біженців також назвали матеріальні проблеми, нестачу грошей (помітно рідше таку відповідь дають біженці, що перебувають в Німеччині — 25%).

Оцінюючи власне матеріальне становище в країні перебування, найчастіше респонденти зазначають, що їм грошей вистачає лише на харчування та на придбання необхідних недорогих речей (таку відповідь дають 59,5%), ще 12% відповіли, що ледве зводять кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти, 21% — що у цілому на життя вистачає, 5,5% — що живуть забезпечено, і 1% — що можуть собі дозволити придбати практично все, що хочуть.

При тому, що власний «довоєнний» рівень добробуту в Україні респонденти оцінюють значно вище — 45% відповіли, що до війни жили забезпечено, 15% — що могли собі дозволити придбати практично все, що хотіли, 26% — що в цілому на життя вистачало, 11% — що вистачало лише на харчування та на придбання необхідних недорогих речей, і 2% — що ледве зводили кінці з кінцями.

42% респондентів серед проблем, що їх турбують під час перебування за кордоном, назвали проблеми із влаштуванням на роботу, 32% — проблему з винайму житла в оренду, 21,5% — відсутність житла, 15% — некомфортне житло. 31% назвали проблеми з лікуванням, медичним забезпеченням, 22% — бюрократичні проблеми з оформленням матеріальної допомоги, отриманням статусу тимчасового захисту чи біженця (найрідше на це вказують біженці у Польщі (5%), частіше — біженці в Німеччині (49%)), 14% — проблеми з організацією навчання дітей, 13,5% проблеми з організацією дозвілля дітей. Найрідше як проблему українські біженці називають негативне ставлення з боку місцевих жителів (таку відповідь дають 6,5% опитаних).

Відповідаючи на запитання, чи отримували вони будь-яку допомогу під час перебування за кордоном, 78,5% респондентів відповіли, що отримували допомогу від державних органів країни перебування (серед біженців, що перебувають у країнах, які не входять до ЄС, таку відповідь дають лише 33%), 32% отримували допомогу від волонтерських організацій, 23% — від родичів, знайомих, друзів, 14% — від закордонних фондів, установ, підприємств (помітно частіше — у Польщі (30%) та країнах поза ЄС (27%)), 13% — від релігійних організацій, 6% — від Української держави, 4,5% — від підприємства, на якому працюють (чи працювали). 7% опитаних відповіли, що не отримували жодної допомоги.

43% респондентів відповіли, що отримували грошову допомогу (з будь-яких джерел) в достатній кількості (найчастіше таку відповідь дають в Німеччині — 76,5%), 42% — отримували, але недостатньо, 10% не отримували, а 4% — що не потребують такого виду допомоги.

Стосовно допомоги речами першої необхідності (продукти харчування, одяг, засоби гігієни) 50% респондентів відповіли, що отримували таку допомогу в достатній кількості, 24% — отримували, але недостатньо, 17% не отримували, 8% не потребують такого виду допомоги.

36% опитаних відповіли, що отримували допомогу у пошуку житла в достатній кількості, 17% — отримували, але недостатньо, 33,5% не отримували, 11% не потребують такого виду допомоги.

13% біженців отримували юридичну допомогу в достатній кількості, 15% — отримували, але недостатньо, 44% не отримували, 25% не потребують такого виду допомоги.

17% респондентів отримували допомогу з працевлаштування в достатній кількості, 18% — отримували, але недостатньо, 45% не отримували, 15% не потребують такого виду допомоги.

26% опитаних отримували допомогу по догляду за дітьми, з організації дозвілля дітей в достатній кількості, 16% — отримували, але недостатньо, 32% не отримували, 22,5% не потребують такого виду допомоги.

36% респондентів отримували допомогу з інтеграції в країні перебування (мовні курси тощо) в достатній кількості (в Німеччині на це вказали 62% біженців), 21% — отримували, але недостатньо, 31% не отримували, 9% не потребують такого виду допомоги.

Оцінюючи підтримку та допомогу, яка була їм надана в країні, де вони перебувають, з боку державних органів країни перебування, недержавних організацій, громадян цих країн, 38% відповіли, що дуже нею задоволені, 41% — що скоріше задоволені, 8% — що скоріше не задоволені, 5% — що зовсім нею не задоволені.


Наміри стосовно повернення в Україну

Даючи відповідь стосовно намірів повернення в Україну, 36% респондентів висловлюють намір повернутися після того, як переконаються, що в місцевості, де вони жили, безпечно перебувати, 35% — відразу після того, як закінчиться війна, 13% — через рік або через кілька років після закінчення війни, 7% — після того, як відновить роботу підприємство, на якому вони працювали або будуть впевнені, що знайдуть іншу роботу у себе вдома, 11% планують повернутися найближчим часом, а 7% взагалі не планують повертатися в Україну (серед тих, хто має постійну роботу в країні перебування, таких 18%).

Частіше планують повернутися найближчим часом жителі Західного (18%) і Центрального (15%) регіонів, тоді як серед біженців із Східного та Південного регіонів — лише 6%. Останні частіше висловлюють намір повернутися після того, як переконаються, що в місцевості, де вони жили, безпечно перебувати (серед біженців із Східного регіону — 41%, Південного регіону — 48%).

88% тих, хто планує повертатися в Україну, відповіли, що після повернення планують поселитися в тій же області, де проживали до війни, 7% — що планують поселитися в іншій області (переважно це жителі Східного регіону).

81% респондентів відповіли, що мали роботу до війни. Серед тих, хто до війни мав роботу, лише 11% впевнені, що після повернення будуть працювати там само, де й працювали раніше, ще 34% сподіваються на це, 12% сподіваються знайти іншу роботу, а 36% ще не знають, де будуть працювати і чи їм вдасться знайти роботу.


Отримання інформації про події в Україні

91% біженців відстежують події в Україні щодня, 7% — кілька разів на тиждень, 0,8 % — раз на тиждень або рідше, і лише 0,2% (тобто один респондент) не стежить за подіями в Україні.

85% опитаних отримують інформацію по події в Україні з соціальних мереж, 62% — з українських Інтернет-сайтів та Інтернет-видань, 59% — від родичів, знайомих, 24% — з передач українського телебачення (у тому числі через Інтернет), 12% — з місцевих Інтернет-сайтів та Інтернет-видань, 5% — з передач місцевого телебачення, 3% — з передач українського радіо, 2% — місцевого радіо, 0,6% — з місцевих друкованих видань.


Оцінка дій державного керівництва України та міжнародної допомоги

Дії державного керівництва України під час російської агресії 46% респондентів оцінюють позитивно, 12% — негативно (41,5% не змогли оцінити).

Лише 18% опитаних вважають достатньою допомогу міжнародного співтовариства Україні, 61% — вважають, що допомога і підтримка України з боку інших країн повинна бути більшою.РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ В ТАБЛИЦЯХ

(дані у таблицях наведені у відсотках до всіх опитаних, якщо не зазначено інше)


Ваш вік:
 (скільки повних років Вам виповнилося)

18–29 років15,7
30–39 років41,9
40–49 років28,8
50–59 років8,6
60 років і старші5,1


Ваша стать:

Чоловіча7,0
Жіноча93,0


Яку освіту Ви отримали?

Незакінчена середня0,4
Загальна середня3,7
Середня спеціальна13,1
Вища або незакінчена вища82,8


Ваш соціальний статус до початку війни:

Керівник підприємства, установи2,9
Керівник підрозділу підприємства11,5
Підприємець (у тому числі фізична особа підприємець)13,9
Спеціаліст з вищою або середньою спеціальною освітою29,7
Кваліфікований робітник11,9
Некваліфікований робітник2,9
Робітник сільського господарства0,2
Фермер, орендар0,4
Учень, студент2,3
Домогосподарка10,6
Пенсіонер2,5
Непрацездатний (в тому числі інваліди)0,6
Непрацюючий (але не зареєстрований як безробітний)2,2
Офіційно зареєстрований безробітний0,8
Інше7,4


До початку війни (до 24 лютого) Ви проживали…

У міській місцевості90,0
У сільській місцевості10,0


В якій області Ви проживали до початку війни (до 24 лютого)?

Вінницька область1,8
Волинська область0,6
Дніпропетровська область8,8
Донецька область6,1
Житомирська область2,7
Закарпатська область1,2
Запорізька область4,1
Івано-Франківська область1,0
Київська область8,8
місто Київ22,7
Кіровоградська область1,2
Луганська область1,8
Львівська область2,0
Миколаївська область2,9
Одеська область10,2
Полтавська область2,0
Рівненська область1,0
Сумська область2,3
Тернопільська область1,0
Харківська область10,6
Херсонська область3,1
Хмельницька область1,0
Черкаська область0,6
Чернігівська область1,8
Чернівецька область1,0


В якій області Ви проживали до початку війни (до 24 лютого)?, за макрорегіонами

Західний7,6
Центральний44,8
Південний16,2
Східний31,3


Ви перебуваєте за кордоном:
 (виберіть всі варіанти, що Вам підходять)

Самі10,8
З дітьми74,2
З внуками4,3
З Вашими батьками чи батьками чоловіка, дружини17,4
З чоловіком, з дружиною22,9
З іншими родичами8,6
З друзями, знайомими3,9


Якою мовою Ви переважно розмовляєте вдома?

Російською50,7
Українською39,7
Іншою5,7
Важко відповісти3,9


Яку мову Ви вважаєте рідною?

Російську20,2
Українську69,7
Іншу2,2
Важко відповісти8,0


Оцініть рівень володіння Вами мовою країни, в якій перебуваєте, за шкалою від 0 до 10, де «0» означає «зовсім не володієте», а «10» — вільно володієте.

Зовсім не володіюВільно володію
012345678910
20,220,917,415,36,75,71,82,53,92,03,7

Середній бал — 2,7


Оцініть рівень володіння Вами англійською мовою за шкалою від 0 до 10, де «0» означає «зовсім не володієте» , а «10» — вільно володієте.

Зовсім не володіюВільно володію
012345678910
12,97,610,814,910,49,87,06,8103,95,9

Середній бал — 4,3


Чи залишився в Україні хтось з Ваших близьких родичів:

ТакНі
Чоловік/дружина40,159,9
Батько/мати69,130,9
Діти11,788,3


Чи постраждало Ваше житло внаслідок бойових дій?

Ваше житло було повністю зруйноване4,5
Воно постраждало, але може бути відновлене (відремонтоване)7,8
Ваше житло не постраждало60,1
У Вас не було власного житла12,9
Ви не знаєте, чи постраждало Ваше житло чи якою мірою постраждало7,0
Відмова від відповіді7,6


Коли Ви прибули до країни, в якій зараз перебуваєте?

У лютому цього року6,5
У березні цього року64,6
У квітні цього року12,5
У травні цього року7,6
У червні цього року3,9
У липні цього року3,7
У серпні цього року0,6
Відмова від відповіді0,6


Чи отримали Ви статус тимчасового захисту або біженця в країні перебування?

Отримали статус тимчасового захисту82,2
Отримали статус біженця1,2
Подали чи подаєте документи на отримання статусу тимчасового захисту3,9
Подали чи подаєте документи на отримання статусу біженця0,8
Не маєте статусу тимчасового захисту чи біженця і не подавали документи9,6
Інше, у тому числі:2,0
Мають посвідку на постійне проживання1,2
Мають громадянство0,2
Було відмовлено у наданні статусу тимчасового захисту0,2
Відмова від відповіді0,4


Скажіть будь-ласка чи отримували Ви будь-яку допомогу під час Вашого перебування за кордоном?
 (виберіть всі варіанти відповіді, що Вам підходять)

Так, отримували допомогу від державних органів країни перебування78,5
Так, отримували допомогу від Української держави6,3
Так, отримували допомогу від волонтерських організацій32,3
Так, отримували допомогу від релігійних організацій13,3
Так, отримували допомогу від закордонних фондів, установ, підприємств14,3
Так, отримували допомогу від родичів, знайомих, друзів22,7
Так, отримували допомогу від підприємства, на якому Ви працюєте (працювали)4,5
Так, отримували допомогу від громадян країни перебування, з якими Ви раніше не були знайомі29,9
Ні, не отримували жодної допомоги6,7
Важко відповісти, відмова від відповіді1,2


Чи отримували кожен з таких видів допомоги (з будь-яких джерел) у країні Вашого перебування?

Отримували в достатній кількостіОтримували, але недостатньоНе отримувалиВи не потребуєте такого виду допомогиВажко відповісти, відмова відповідати
Грошова допомога43,441,99,83,71,2
Допомога речами першої необхідності (продукти харчування/ одяг/засоби гігієни тощо)50,323,917,28,20,4
Допомога у пошуку житла35,81733,5112,7
Юридична допомога13,315,343,824,72,9
Допомога з працевлаштування17,218,245,414,94,3
Допомога по догляду за дітьми/з організації дозвілля дітей26,016,032,122,53,3
Допомога з інтеграції в країні перебування (мовні курси тощо)36,220,931,18,82,9


Оцініть підтримку та допомогу, яка була Вам надана в країні, де Ви перебуваєте, з боку державних органів країни перебування, недержавних організацій, громадян цих країн. Наскільки Ви задоволені нею?

Дуже задоволені38,0
Скоріше, задоволені41,3
Скоріше, не задоволені7,6
Зовсім не задоволені4,7
Важко відповісти8,4


Ви живете зараз за рахунок (назвіть основне джерело засобів існування).

Матеріальна допомога з різних джерел27,8
Ваші попередні грошові заощадження19,2
Доходи від бізнесу в Україні0,8
Дистанційна робота в Україні9,2
Доходи від бізнесу в країні перебування0,6
Постійна робота в країні перебування11,7
Тимчасова робота (чи підробітки) в країні перебування11,9
Студентська стипендія в країні перебування0,2
Пенсія1,6
Інші джерела11,0
Важко відповісти, відмова від відповіді6,1


Яким в цілому було Ваше матеріальне становище (вашої сім’ї) до війни в Україні?

Ледве зводили кінці з кінцями, грошей не вистачало навіть на необхідні продукти1,8
Вистачало на харчування та на придбання необхідних недорогих речей11,0
У цілому на життя вистачало, але придбання речей тривалого вжитку, таких як меблі, холодильник, телевізор, уже викликало труднощі26,0
Жили забезпечено, але зробити деякі покупки були не в змозі (купити квартиру, автомобіль тощо)44,6
Ми могли собі дозволити придбати практично все, що хотіли15,1
Важко відповісти, відмова від відповіді1,6


Оцініть, яке в цілому Ваше матеріальне становище (вашої сім’ї) зараз, під час перебування за кордоном?

Ледве зводимо кінці з кінцями, грошей не вистачає навіть на необхідні продукти12,1
Вистачає на харчування та на придбання необхідних недорогих речей59,5
У цілому на життя вистачає20,7
Живемо забезпечено5,5
Ми можемо собі дозволити придбати практично все, що хочемо1,2
Важко відповісти1,0


Якими є головні проблеми, які турбують Вас зараз, під час перебування за кордоном?
 (вкажіть всі важливі проблеми, які Вас турбують)

Матеріальні проблеми, нестача грошей42,9
Бюрократичні проблеми з оформленням матеріальної допомоги, отриманням статусу тимчасового захисту чи біженця22,3
Проблеми із влаштуванням на роботу41,9
Незнання мови країни перебування65,4
Відсутність житла21,5
Проблема з винайму житла в оренду31,7
Некомфортне житло14,9
Проблеми з лікуванням, медичним забезпеченням31,3
Труднощі в комунікації з місцевим населенням через незнання мови35,2
Негативне ставлення з боку місцевих жителів6,5
Проблеми з організацією навчання дітей13,9
Проблеми з організацією дозвілля дітей13,5
Туга за Батьківщиною70,3
Тривога за родичів, близьких людей, що залишилися в Україні80,4
Тривога за те, що відбувається в Україні87,5
Інші проблеми2,2
Таких проблем немає0,0
Важко відповісти, відмова від відповіді0,2


Чи плануєте Ви повернутися в Україну і коли? 
(виберіть всі варіанти відповіді, що Вам підходять)

Плануєте повернутися найближчим часом10,8
Після того, як переконаєтеся, що в місцевості, де Ви жили, безпечно перебувати36,0
Після того, як відновить роботу підприємство, на якому Ви працювали або будете впевнені, що знайдете іншу роботу у себе вдома7,2
Відразу після того, як закінчиться війна34,8
Через рік або через кілька років після закінчення війни12,9
Взагалі не плануєте повертатися в Україну6,8
Не знаю, важко відповісти17,0


Після повернення в Україну Ви плануєте поселитися в тій же області, де проживали до війни, чи в іншій?, 
% серед тих, хто відповів, що планує повернутися в Україну

У тій же самій області, що й до початку війни88,3
В іншій області6,6
Не відповіли5,1


Чи мали Ви роботу до війни?

Так81,4
Ні18,6


Після повернення в Україну чи матимете Ви роботу?, 
% серед тих, хто мав роботу до війни

Ви ВПЕВНЕНІ, що будете працювати там само, де й працювали до війни11,1
Ви СПОДІВАЄТЕСЯ, що будете працювати там само, де й працювали до війни34,1
Ви сподіваєтеся, що знайдете іншу роботу11,8
Ви ще не знаєте, де будете працювати і чи вдасться Вам знайти роботу36,3
Я не буду повертатися в Україну4,3
Не відповіли2,4


Чи відстежуєте Ви події в Україні?

Так, щодня91,4
Так, кілька разів на тиждень6,7
Раз на тиждень або рідше0,8
Не стежите за подіями в Україні0,2
Важко відповісти, відмова від відповіді1,0


За якими джерелами Ви переважно відстежуєте ситуацію в Україні?
 (ви можете вибрати кілька варіантів відповіді)

Передачі Українського телебачення (у тому числі через Інтернет)24,1
Українське радіо2,7
Українські Інтернет-сайти та Інтернет-видання61,8
Передачі місцевого телебачення4,7
Місцеве радіо1,8
Місцеві Інтернет-сайти та Інтернет-видання11,9
Місцеві друковані видання0,6
Соціальні мережі85,3
Від родичів, знайомих59,3
Інше3,9
Важко відповісти, відмова від відповіді0,2


Як Ви оцінюєте дії державного керівництва України під час російської агресії?

Позитивно46,2
Негативно12,3
Важко відповісти41,5


Чи вважаєте Ви достатньою допомогу міжнародного співтовариства Україні?

Так, вважаю достатньою17,8
Ні, допомога і підтримка України з боку інших країн повинна бути більшою61,1
Важко відповісти21,1

#біженці #війна #Україна #опитування

Джерело

COVID-19 Live