fbpx

Висловлювання парламентарів щодо місцевих виборів

11 вересня відбулась відкрита дискусія про місцеві вибори, яка тривала понад дві години. Протягом цього часу спікери, які брали в ній участь, висловлювали свої думки про найважливіше та актуальне. Брали участь у дискусії представники місцевих самоврядувань та ЦВК, народні обранці та незалежні експерти.

На порядку денному були такі питання, як формування виборчих округів, нюанси одночасного висування кандидатів, питання партизації та багато інших. 

Формування виборчих округів

Про проблеми формування виборчих округів висловились екс-заступник Голови ЦВК Андрій Магера та представниця громадянської мережі ОПОРА Ольга Айвазовська.

Пан Магера зауважив, що наразі акцент робиться на питанні “виключно строків”, а “питанню матерії” не приділяється належна увага. “Один виборчий округ – одна територіальна комісія”, – каже він, посилаючись на Закон №805. На думку пана Магери, недостатня увага до “питання матерії” може вилитись у рід складнощів під час всіх етапів, починаючи з формування списків кандидатів і завершуючи підбиттям підсумків по результатах виборів. Пані Айвазовська підтримує це твердження, додаючи, що формування виборчих округів має залежати від логістики та приблизної кількості виборців: “В Києві було б логічно створити 14 округів, а не 13, розбивши Дарницький район на 2 окремих округи”. Вона підкреслює, що закон передбачає подібне, але не містить чітких правил та вимог.

Регіони та місцеве самоврядування

З приводу питань про проблеми висування кандидатів в окремих регіонах та проблеми місцевого самоврядування висловились експерт виборчого права Володимир Венгер та виконавчий директор Асоціації об’єднаних територіальних громад України Валентина Полтавець.

Пан Венгер наголошує на проблемі, яка виникла через вхід обласних центрів до складу районів, що, в свою чергу, змушує місцеві партійні організації приєднатись до районних організацій своїх партій. “Чи встигли всі партії переформатуватися? В процесі виборчому зараз у нас іде переформатування Міністерства юстиції в цьому аспекті, і Реєстр громадських формувань …теж переформатовується. Отримати вичерпну інформацію, на жаль, від Мін’юсту не видається можливим. …Таким чином законодавець штовхає всі партії висувати через єдино можливий варіант – через обласні організації партій своїх кандидатів. І фактично, піднімається рівень самоврядування на рівень області”.

Пані Полтавець, навпаки, говорить про невеликі міста і села, де система місцевого врядування формально є, а фактично її як такої не існує. І на неіснуючу систему самоврядування “…ми фактично накладаємо політизацію, партизацію”. Пані Полтавець припускається думки, що “…політична система розвиватиметься за рахунок місцевого самоврядування, якому важко буде пробити той каркас, який накладають на нього політичні партії”. При цьому вона підкреслює, що не має нічого проти розвитку політичних партій.

Бюлетені та підрахунок голосів

Член ЦВК Сергій Постівий розвінчує міф про голосування “не за трафаретом”. За його словами, бюлетені міститимуть трафарети, які треба буде обвести згідно певних вимог, і на цьому фоні збільшилась кількість інформації про нібито недійсність бюлетенів, заповнених не за трафаретом. “Уточненими положенням Виборчого кодексу чітко виписано, що якщо можливо встановити волевиявленість цієї цифри, яка написана, навіть якщо не по трафарету, то, відповідно, голос має враховуватися тому кандидату. …Я хочу, щоб виборці не лякалися цього процесу: навіть не по трафарету – все буде враховано”.

А от Перший Заступник Керівника Виконавчої дирекції ВАГ Іван Фурсенко переймається іншою проблемою, а саме – проведенням голосування в сільській місцевості: “У окремих областях є застосування адміністративного ресурсу в сільських територіях, коли шляхом впливу районних державних адміністрацій не дають змогу працівникам соціальної сфери бути частиною територіальних виборчих комісій на місцях. Для сільської території це величезна проблема, тому що далеко не всі жителі зможуть прийняти участь в підрахунку нових бюлетенів, розкласти і правильно порахувати”.

Експертка проекту DESPRO, народна депутатка 8-го скликання Олена Бойко підтверджує, що питань і викликів напередодні місцевих виборів-2020 дуже багато, і закликає кожного діяти за совістю: кандидатів – бути готовими до виконання всіх обіцянок, даних перед виборами, працівників виборчих дільниць – “не брати в руки нічого зайвого” та сумлінно виконувати свої обов’язки, виборців – тричі подумати, кому віддати свій голос, адже від цього залежить подальша доля малої батьківщини.

Автор: Сюзанна Елпі

За матеріалами : Децентралізація

COVID-19 Live