fbpx

У новому звіті ООН зафіксоване знищення 90% українських потужностей вітрової енергетики через російське вторгнення. У дослідженні також наголошується на потенціалі відновлюваних джерел енергії для стимулювання економічного зростання, пише Bloomberg.

Ключові факти

  • Станом на червень 90% потужностей вітрової енергетики та 30% потужностей сонячної енергії в країні було виведено з експлуатації, йдеться у дослідженні REN21, аналітичного центру з відновлюваних джерел енергії, та Європейської економічної комісії Організації Обʼєднаних Націй (ЄЕК ООН).
  • У звіті розглядається стан відновлюваних джерел енергії у Центральній Азії, на Кавказі, у Південно-Східній та Східній Європі, включаючи Росію, Україну, Албанію та Казахстан.
  • Серед 17 країн регіону Україна останнім часом досягла найбільшого приросту сонячної та вітрової енергії, додавши 8,3 ГВт потужності в період з 2017 по 2021 рік. 
  • Території, у які вторглася Росія, мають чверть загальної вітроенергетичної потужності блоку і пʼяту частину його сонячної енергії. Хоча війна сповільнює зростання у короткостроковій перспективі, вона також виявила потенціал внутрішнього виробництва сонячної та вітрової енергії для забезпечення енергетичної незалежності, йдеться у дослідженні.
  • За даними Міжнародного енергетичного агентства, Україна імпортує більшу частину свого викопного палива: 83% нафти, 50% вугілля та 33% природного газу.
  • «Зростання відновлюваних джерел енергії в регіоні до 2021 року було зумовлене переважно сприятливою політикою та зниженням вартості технологій відновлюваних джерел енергії. Але зараз енергетична безпека стоїть на першому місці», – заявив виконавчий директор REN21 Рана Адіб.
  • За його словами, російське вторгнення в Україну та його побічний вплив на сусідні країни підривають виробництво відновлюваної енергії в короткостроковій перспективі. 

Контекст

У тимчасовій окупації з 24 лютого опинилась третина українських електростанцій. Їхніх працівників залякують, катують та «кидають» на гроші.

На тимчасово окупованих територіях, крім ЗАЕС, до З0% українських сонячних електростанцій та близько 80% вітрової генерації. На кінець 2021 року потужність вітрових електростанцій в Україні становила 1670 МВт, сонячних – 6230 МВт.

Левова частка зелених електростанцій зосереджена в Херсонській та Запорізькій областях. Найбільший гравець – ДТЕК Ріната Ахметова, який збудував майже 1 ГВт зелених потужностей в Україні, серед яких – три вітропарки потужністю 500 МВт у Приморському районі Запорізької області. На окупованих територіях компанія втратила 70% зеленої генерації та 30% – теплової, розповідав в інтервʼю Forbes гендиректор ДТЕК Максим Тімченко.

Всі свої вітряки також втратила компанія «Віндкрафт Україна» шведського бізнесмена Карла Стурена, колишнього співвласника компанії «Чумак». Він переїхав в Україну в 1994 році. «Віндкрафт» володіє вітроелектростанціями в Херсонській області потужністю 335 МВт, або 20% від загальної кількості.

Усі вітрові електростанції на окупованій території зупинені, каже замміністра Власенко. Продовжують працювати деякі сонячні електростанції. 

#вітроенергетика #електростанції #Україна #УСП

Джерело

COVID-19 Live