fbpx

48% опитаних українців відвідують Польщу з метою працевлаштування, свідчать результати соціологічного дослідження “Поляки та українці в щоденних контактах”, проведеного польською компанією MASMI та українською InfoSapiens.

За даними опитування, більшість респондентів з обох країн – 79% поляків і 48% українців – вказали туризм як головну мету транскордонних візитів. Стільки ж українських респондентів (48%) заявили, що їдуть до Польщі на роботу, тоді як 22% відвідували сусідню державу, щоб побачитися з сім’єю або друзями.

Згідно з дослідженням, частка візитів до Польщі заради працевлаштування значно зросла порівняно з попередніми десятиліттями. Зокрема, у 2010 році менше ніж третина (29%) українців відвідували сусідню державу з робочою метою, а в 2000 році цей показник становив лише 16%. Дослідники зазначають, що таке збільшення кількості пов’язаних із роботою подорожей з України до Польщі є наслідком економічної ситуації в Україні, запровадженим у 2017 році безвізовим режимом і спрощенням польського законодавства про працевлаштування іноземців, завдяки чому українцям легше отримати дозвіл на роботу в Польщі, ніж будь-де.

Лише 5% респондентів, які бували в цій країні, зазначили причиною свого візиту освіту.

Водночас для поляків Україна не є популярним місцем роботи або навчання. Лише 13% польських респондентів бували в Україні з робочою метою і ще менше поляків (3%) приїжджали з причин, пов’язаних із навчанням.

Загалом дослідження засвідчило, що значно більше українців їде до Польщі, ніж поляків в Україну. Зокрема, близько 40% українських респондентів відвідували Польщу, тоді як лише 25% опитаних поляків бували в Україні. Також контакти між поляками та українцями значно активізувалися останніми роками. Опитування, проведене Варшавським інститутом суспільних відносин (ISP) у 2010 році, засвідчило, що лише 10% українців відвідували Польщу.

За даними опитування, для українських респондентів такі слова, як “Польща” і “поляки”, тісно пов’язані із загальним уявленням про необхідність працювати за кордоном, щоб заробляти на життя. Глибший аналіз цих асоціацій свідчить про те, що українці ставляться до Польщі як до країни, яка надає такі можливості, а поляків розглядають насамперед як роботодавців.

Серед польських респондентів асоціації зі словом “українець” ще тісніше пов’язані з концепцією міграції та трудовими мігрантами, але в іншому аспекті: наголошується, що така міграція є тимчасовим явищем і пов’язана з економічними труднощами українців.

Організаторами соціологічного дослідження є представництво Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Польщі, Східноєвропейський коледж Яна Новака-Єзьоранського у Вроцлаві, Рада зовнішньої політики “Українська призма”.

Дослідження провели польська компанія MASMI та українська InfoSapiens паралельно в обох країнах у грудні 2020 року методом онлайн-інтерв’ю (CAWI) з репрезентативними вибірками з Польщі (1051 респондент) та України (2243 респонденти).

Джерело

COVID-19 Live