fbpx
Фото: depositphotos.com

За час повномасштабної війни більшості українських малих і середніх підприємств вдалося стабілізувати свою діяльність, але тільки 57% продовжують працювати так само, як і до війни. Про це свідчить дослідження, проведене на замовлення Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР).

Решта або скоротили обсяги діяльності (37%), або призупинили свою діяльність (6%).

Учасники опитування відзначили суттєвий негативний вплив війни на їхній бізнес. Дохід зменшився у середньому на 43%, а кількість робочих місць – на 22%. Попри це, більшість опитаних підприємств продовжують працювати та розробляють короткострокові прогнози й стратегії, навіть якщо їхній горизонт планування в умовах війни скоротився з декількох років до лише одного місяця.

П’ять основних проблем, з якими стикнулися малі та середні підприємства, це:

→ зниження попиту і втрата традиційних ринків збуту (77%),
→ збільшення витрат (70%),
→ зниження продуктивності праці через обстріли та повітряні тривоги (68%),
→ неможливість прогнозування та побудови довгострокових стратегій через невизначеність (68%),
→ відсутність можливості підвищення оплати персоналу (55%).

Для промислових підприємств велику проблему становить порушення ланцюжків постачання (67%), тоді як загалом серед малого та середнього бізнесу цей показник становить 52%.

Основна потреба бізнесу – це гроші. На запитання, яка підтримка, окрім кредиту, могла б бути їм корисною 35% відповіли – гранти на реконструкцію, ще 32% – гранти на інші цілі.

Далі зі значним відставанням респонденти називали поради від підприємств, які впоралися зі схожою ситуацією (25%), досвід міжнародних компаній (22%) та налагодження міжнародних партнерств (21%).

В опитуванні взяли участь 150 підприємств. Дослідження проводилось методом стандартизованого телефонного інтерв’ю у листопаді-грудні, похибка становить 8,2%.

#малий_бізнес #проблеми #війна #опитування #УСП #USP

Джерело

COVID-19 Live