fbpx

Китай критикує свою практику кредитування бідніших країн, звинувачується в тому, що змушує їх гасити борги і, отже, ці країни вразливі для тиску з боку Пекіна.

Але це відкидається Китаєм, який звинувачує деяких на Заході у просуванні цього нарратива з метою заплямувати свій імідж.

У заяві йдеться: «Немає жодної країни, яка потрапила до так званої «боргової пастки» внаслідок запозичення у Китаю».

Китай – одна з найбільших у світі країн-кредиторів.

Його кредити країнам із низьким та середнім рівнем доходу потроїлися за останнє десятиліття, досягнувши 170 мільярдів доларів до кінця 2020 року.

Проте загальні зобов’язання Китаю щодо кредитування, ймовірно, будуть значно більшими, ніж припускають ці цифри.

Дослідження AidData, міжнародної організації з розвитку Університету Вільяма та Мері в США, показує, що половина кредитів Китаю країнам, що розвиваються, не відображається в офіційній статистиці боргу.

Він часто зберігається на державних балансах і спрямовується державним компаніям та банкам, спільним підприємствам або приватним установам, а не безпосередньо від уряду до уряду.

За даними AidData, в даний час існує більше 40 країн з низьким і середнім рівнем доходу, заборгованість яких перед китайськими кредиторами становить понад 10% від розміру їх річного економічного виробництва (ВВП) в результаті цього «прихованого боргу».

Джибуті, Лаос, Замбія та Киргизстан мають борги перед Китаєм, еквівалентні не менше ніж 20% їх річного ВВП.

Більшість боргу перед Китаєм пов’язана з великими інфраструктурними проектами, такими як дороги, залізниці та порти, а також з гірничодобувною та енергетичною галузями в рамках ініціативи президента Сі Цзіньпіна «Один пояс, один шлях».

В інтерв’ю ВВС Річард Мур, голова британського агентства зовнішньої розвідки MI6, сказав, що Китай використовує те, що він назвав «борговими пастками», щоб отримати важелі впливу на інші країни.

Стверджують, що Китай позичає гроші іншим країнам, які зрештою змушені поступитися контролем над ключовими активами, якщо вони не можуть виплатити свої борги – звинувачення, яке давно відкидалося Пекіном.

Одним із прикладів, часто наведених критиками Китаю, є Шрі-Ланка, яка кілька років тому розпочала реалізацію масштабного портового проекту в Хамбантоті з китайськими інвестиціями.

Але проект на мільярд доларів з використанням позик і підрядників з Китаю викликав суперечки і щосили намагався довести свою життєздатність, внаслідок чого Шрі-Ланка була обтяжена боргами, що зростають.

Зрештою, у 2017 році Шрі-Ланка погодилася передати державній компанії China Merchants контрольний пакет акцій порту у розмірі 70% на умовах 99-річної оренди в обмін на подальші китайські інвестиції.

Аналіз проекту порту, проведений британським аналітичним центром Chatham House, поставив під сумнів застосування наративу про «боргову пастку», враховуючи, що угода була продиктована місцевими політичними мотивами, і що Китай ніколи не приймав формального володіння портом.

У ньому вказується, що більшість загального боргу Шрі-Ланки припадала на некитайських кредиторів, і що немає жодних свідчень того, що Китай скористався своїм становищем для отримання стратегічної військової переваги від порту.

Незважаючи на це, немає жодних сумнівів у тому, що економічна участь Китаю в Шрі-Ланці за останнє десятиліття збільшилася і зберігаються побоювання, що це може бути використане для просування його політичних амбіцій у регіоні.

Є й інші частини світу, де китайське кредитування також виявилося спірним, оскільки умови контрактів можуть дати Китаю важелі на важливі активи.

Китай, зазвичай, надає позички під вищі відсоткові ставки, ніж уряди країн.

Ставки за цими позиками становлять близько 4%, що близько до ставок комерційного ринку і приблизно вчетверо вище, ніж у звичайних позик від Світового банку чи окремої країни, як-от Франція чи Німеччина.

Необхідний період погашення китайського кредиту також зазвичай коротший – менше 10 років порівняно з приблизно 28 роками для пільгових кредитів інших кредиторів країн, що розвиваються.

Китайські державні кредитори також зазвичай вимагають від позичальників підтримувати мінімальний залишок коштів на офшорному рахунку, до якого кредитор має доступ.

“Якщо позичальник не може виплатити свій борг, – говорить Бред Паркс, виконавчий директор AidData, – Китай може просто списати кошти з цього рахунку без необхідності стягнення безнадійних боргів у судовому порядку”.

Такий підхід рідко зустрічається у кредитах, що видаються західними кредиторами.

В даний час країни G20 – країни з найбільшою і швидкозростаючою економікою – виступають з ініціативою полегшення боргового тягаря бідніших країн, щоб допомогти їм впоратися з наслідками пандемії.

Китай приєднався до цього і заявляє, що вніс «найбільшу суму у погашення боргу» з усіх країн, які беруть участь у цьому плані.

Світовий банк повідомляє, що з травня 2020 року в рамках цієї схеми в рамках списання боргу країнами G20 було надано понад 10,3 мільярда доларів.

Але коли ми попросили Світовий банк надати розбивку країнами, він сказав, що не може поділитися інформацією.

Джерело

COVID-19 Live