fbpx

Як багато українців протягом останніх чотирьох років перетинали державний кордон і які проблеми в них виникали під час цього?

Учора Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва оприлюднив результати дослідження, проведеного спільно з Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення громадської організації «Європа без бар’єрів». У рамках проекту «Багатокомпонентна громадська підтримка реформ, пов’язаних з інтегрованим управлінням кордонами», дослідники прагнули дізнатися, чи відомо нашим громадянам про стратегію Інтегрованого управління кордонами (ІУК). І з’ясували, що… переважно ні.

Лише 16% респондентів заявили, що чули про ІУК. І майже 83% про те, що навіть не чули. При цьому соціально-демографічні характеристики (стать, вік, освіта, матеріальне становище, регіон походження респондентів) на обізнаність респондентів жодним чином не вплинули. Так само немає відмінності між громадянами, які перетинали кордон протягом останніх чотирьох років, і тими, хто не перетинав.

А згідно з даними опитування, протягом цього періоду його перетинали майже 34% українців. Дещо частіше — мешканці Західного регіону (майже 41%), однак відсоток мешканців центру, півдня та сходу України теж значний (відповідно майже 30%—34%). І ось тут відповіді респондентів відчутно залежали від їхніх статків: серед найменш матеріально забезпечених лише 17% громадян мандрували за кордон, серед більш заможних — майже 52%. При цьому частіше їздили мешканці великих міст (47%), а не сіл (24%).

Найчастіше, вирушаючи в інші країни, наші громадяни користувалися літаками (52%). А от на землі найчастіше перетинали кордон з Польщею (40%), з РФ (17%), Угорщиною (13%). 10% припадає на інші країни-сусідки. 

Згідно з результатами соцопитування, найчастіше перетинали кордон з РФ мешканці сходу України (38%) і півдня (22%). Що стосується Польщі, то тут лідирують мешканці заходу України (57%). Можна припустити, що значна частина українців перетинають кордон із Польщею з міркувань трудової міграції. Однак неправильним буде уявлення, що це явище набагато поширеніше серед мешканців заходу чи центру. Наприклад, серед молоді з півдня та сходу майже 40% перетинали наземний кордон із Польщею. І хоча це опитування дозволяє лише зафіксувати факт перетину кордону, а не мету поїздки, такі дані спростовують міф, що українці з півдня та сходу менше відвідують країни ЄС, з якими межує Україна.

І нарешті щодо проблем, з якими стикалися наші громадяни на кордоні. Найчастіше респонденти згадували черги та довге очікування (63%). Ще третина вказали на фізичний дискомфорт через брак інфраструктури (недоступність туалетів, укриття від сонця та дощу тощо). 32% респондентів серед проблем назвали складну бюрократичну процедуру. 22% говорили про засміченість, неприємний зовнішній вигляд будівель. Решту проблем згадували рідше. А 27% взагалі заявили, що не стикалися з жодною із перелічених проблем.

Про довге очікування та черги частіше говорили ті, хто перетинав наземні кордони. Наприклад, серед громадян, які перетинали тільки наземний кордон із Польщею, з довгими чергами зіткнулися майже 80%. Так само люди, які мають досвід їх перетину, частіше говорять про фізичний дискомфорт через брак інфраструктури. 

Користування повітряним транспортом видається найбільш комфортним для тих, хто вирушає у поїздку. Серед тих, хто подорожував повітряним транспортом, 56% не стикалися з жодними проблемами.

Джерело

COVID-19 Live