fbpx

Швидкість, з якою Росія направила війська цього тижня, щоб допомогти придушити насильницькі демонстрації в сусідньому Казахстані, є свідченням постійного страху Кремля перед «кольоровими революціями», кажуть західні дипломати та аналітики. За їх словами, Москва, мабуть, була в жаху від того, як швидко поширилися протести в Казахстані, який довго вважався однією з найстабільніших країн колишнього Радянського Союзу.

Викликані підвищенням цін на паливо та невдоволеннями щодо вартості життя, протести, які почалися в багатій нафтою західній частині країни, швидко переросли цього тижня у найгірший насильство, яке спостерігалося у центральноазіатській нації з часу набуття незалежності 30 років тому. .

А невдоволення щодо цін на паливо перетворилося на ще більшу загрозу для уряду після того, як казахстанські збройні сили відкрили вогонь, убивши десятки людей.

Демонстранти вимагають зміни режиму та відходу як президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва, так і 81-річного колишнього лідера країни Нурсултана Назарбаєва, який пішов у відставку три роки тому після майже трьох десятиліть перебування при владі, але зберіг офіційний титул. про «лідера нації».

На зображенні згоріла машина після протестів, спричинених підвищенням цін на пальне біля штаб-квартири міської адміністрації в Алмати, Казахстан, 7 січня 2022 року.
На зображенні згоріла машина після протестів, спричинених підвищенням цін на пальне біля штаб-квартири міської адміністрації в Алмати, Казахстан, 7 січня 2022 року.

Вважається, що він досі править за лаштунками, і протестувальники посилаються на нього скандуванням «Геть , старий». У середу демонстранти в Талдикоргані, місті на півдні Казахстану, зняли його статую з головної площі.

Протестувальники у середу штурмували урядові будівлі в Алмати, найбільшому місті країни, і ненадовго окупували аеропорт, повідомляючи про те, що під час зіткнень загинули «десятки» протестувальників разом із щонайменше 12 поліцейськими. У четвер у соцмережах поширилися відео, на яких казахські військові підрозділи перестріляли з озброєними супротивниками в Алмати.

Російські чиновники та прокремлівські ЗМІ стверджують, що за агітацією стоїть Захід і намагається розпалити чергову кольорову революцію з метою дезорієнтувати Росію перед її основними переговорами з безпеки наступного тижня зі Сполученими Штатами та НАТО на тлі побоювань, які Кремль може розглядати. вторгнення в Україну.

Військовослужбовці блокують вулицю в центрі Алмати, 7 січня 2022 року, після насильства, яке спалахнуло після протестів через підвищення цін на пальне.
Військовослужбовці блокують вулицю в центрі Алмати, 7 січня 2022 року, після насильства, яке спалахнуло після протестів через підвищення цін на пальне.

Раніше Росія звинувачувала західні держави в підтримці народних повстань у колишніх радянських державах – Білорусі, Грузії та Україні.

Речниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що заворушення підтримувалися іноземними державами і мають на меті «підірвати безпеку та цілісність держави силою, використовуючи підготовлені та організовані збройні формування». Костянтин Косачов, сенатор, який очолює комітет із закордонних справ верхньої палати російського парламенту, заявив, що серед протестувальників були ісламські бойовики, які воювали в Афганістані.

“Це напружений момент у колишньому Радянському Союзі, коли російські війська і танки оточують Україну з трьох сторін. Останнє, чого хоче або потребує Москва, – це законні протести в країні, яку вона вважає своєю сферою інтересів”, – сказала Мелінда Харінг. заступник директора Євразійського центру Атлантичної ради, дослідницької організації, що базується в США. “Москва шукає приховану руку. Кремль не сприймає протести в Казахстані як справжні”, – додала вона.

Казахстан є важливою регіональною державою з величезними енергетичними ресурсами.

Президент Токаєв, який наказав військам «стріляти, щоб вбивати без попередження» і сказав, що протестувальники, які не здалися, будуть «знищені», також звинуватив сторонніх у безпрецедентній агітації. У четвер він заявив у мовленні нації, що Алмати зазнали нападу «20 тисяч бандитів», які мали «чіткий план атаки, координацію дій і високу бойову готовність».

Токаєв висловив «особливу подяку» президенту Росії Володимиру Путіну за те, що він погодився на його прохання в середині тижня про допомогу «у подоланні цієї терористичної загрози».

Запит було офіційно зроблено до Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), очолюваного Москвою регіонального пакту безпеки, до складу якого входять Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія та Таджикистан. Токаєв посилався на статтю 4 пакту ОДКБ, яка зобов’язує членів допомагати один одному захищатися від «іноземного втручання». Вперше будь-який член ОДКБ посилається на статтю 4 військового альянсу, створеного в 1994 році.

Відповідь США

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив журналістам у Вашингтоні в п’ятницю, що адміністрація Байдена “дуже стурбована надзвичайним станом, який триває в Казахстані”.

«Ми закликали владу реагувати належним чином, пропорційно та таким чином, щоб захистити права протестувальників», – сказав він. «Я розмовляв з міністром закордонних справ лише вчора. Я знову підтвердив нашу повну підтримку конституційних інститутів Казахстану, а також абсолютну важливість дотримання прав людини, свободи ЗМІ, включаючи відновлення інтернет-сервісу, а також належної боротьби з мирними протестами. який захищає протестувальників, відстоює їхні права та відповідає верховенству закону».

Щодо розгортання військ ОДКБ він додав: «У нас є питання щодо характеру запиту, чому він виник. Ми прагнемо дізнатися про нього більше. Мені здається, що влада та уряд Казахстану, безумовно, мають здатність належним чином впоратися з протестами, робити це таким чином, щоб поважати права протестувальників, підтримуючи закон і порядок. Отже, незрозуміло, чому вони відчувають потребу в будь-якій сторонній допомозі”.

«Я думаю, що один з уроків новітньої історії полягає в тому, що як тільки росіяни опинилися у вашому домі, іноді дуже важко змусити їх піти», – додав він.

У Міноборони Росії стверджують, що близько 3000 десантників та інших військовослужбовців доставляють до Казахстану “цілодобово”, а для аварійної авіаперевезення використовується до 75 величезних транспортних літаків. Міністерство внутрішніх справ Казахстану повідомило у п’ятницю, що під час заворушень було вбито 26 протестувальників, 18 отримали поранення та понад 3000 людей були заарештовані. Зазначається, що 700 співробітників служби безпеки отримали поранення і підтвердили, що 18 загинули.

У п’ятницю в Алмати все ще чути спорадичну стрілянину, незважаючи на те, що Токаєв сказав казахам, що «конституційний лад в основному відновлено в усіх регіонах».

“Місцева влада стежить за ситуацією”, – сказав він. «Але терористи все ще використовують зброю, завдаючи шкоди цивільному майну. Тому контртерористична операція триватиме до повного знищення бойовиків».

Токаєв, можливо, звернувся за допомогою до Росії, оскільки побоювався, що не всі його сили безпеки залишаться лояльними, якщо агітація загостриться, сказав британський дипломат “Голосу Америки”. У деяких невеликих містах, додав він, поліція, схоже, придушила протести, а в Актобе, поблизу кордону країни з Росією, повідомляється, що поліція стала на бік протестувальників.

Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, голова ОДКБ, заявив, що сили будуть залучені “на обмежений період, щоб стабілізувати і нормалізувати ситуацію”. А генеральний секретар ОДКБ Станіслав Зась заявив, що зовнішні сили “мінімізують і локалізують загрози” територіальній цілісності Казахстану. Він також сказав, що місія буде тимчасовою.

Деякі російські аналітики та казахи попереджають, що російське розміщення може спровокувати додаткові проблеми. “Той, хто прийняв це рішення, абсолютно не розуміє казахської ментальності”, – сказав незалежному інтернет-каналу TV Rain казах Полат Джамалов, який проживає в Москві. «Казахи ніколи не терпіли окупації».

Деякі російські аналітики також наголошують на ризиках збереження присутності російських військ на тривалий термін і втягнення їх у заворушення. “Поки що це не збройне втручання, а поліцейська операція”, – сказав Андрій Кортунов, голова російської ради з міжнародних справ, політичної організації, пов’язаної з Кремлем. «Але якщо це затягнеться, наслідки для Росії можуть наростити», — сказав він англомовній газеті The Moscow Times.

Сполучені Штати, Великобританія та інші західні країни закликали всі сторони проявити стриманість. “Ми стурбовані жорстокими зіткненнями і уважно стежимо за розвитком подій. Ми закликаємо проти подальшої ескалації і хочемо побачити мирне вирішення”, – сказав речник прем’єр-міністра Великобританії Борис Джонсон.

Джерело

COVID-19 Live