fbpx

Понад 270 українських компаній є співвласниками російських бізнесів. Про таке йдеться у дослідженні R&D-центру YouControl, який проаналізував дані єдиного державного реєстру юридичних осіб рф. 40 українських компаній з переліку входять до фінансово-промислових груп українських бізнесменів — Порошенка, Тігіпка, Ахметова та інших. 

Основні дані

За даними YouControl, 273 українські компанії та організації мають зв’язки із 251 російськими бізнесами. 100 компаній із переліку зареєстровані у Києві, 39 — у тимчасово окупованому Криму, понад 20 — у Донецькій, Дніпропетровській та Харківській областях. У Закарпатській та Тернопільській областях дослідники не знайшли жодної компанії, пов’язаної із рф.

Понад 20% від загальної кількості проаналізованих компаній працюють у сфері операцій із нерухомим майном. Приблизно 13% — у галузі гуртової торгівлі різними товарами. Майже 8% — у будівництві, 5% — у сільському господарстві.

Більше половини українських компаній із переліку володіють від 50% статутного капіталу. Із них 66 підприємств володіють 100% СК.

Хто потрапив до списку

Компанія “ЕСТА ХОЛДИНГ”, що входить до складу однієї з найбільших ФПГ України СКМ та контролюється Ринатом Ахметовим, має корпоративну участь у ТОВ «ДОЛ БЕРЕГ», що перереєстроване в окупованому Криму згідно з російським законодавством. Ще одна компанія зі складу СКМ — ТОВ «СКМ СЕРВІС» — володіє часткою в СК однойменної компанії, що зареєстрована у Москві.

ТОВ “Центрально-Європейська кондитерська компанія” зареєстрована у Липецькій області рф. Вона входить до корпорації Roshen і належить синові 5-го президента України Петра Порошенка Олексію. 

ПАТ “СЕВМОРЗАВОД”, бенефіціаром якого є сам Порошенко, — учасник двох кримських компаній, що перереєстровані згідно з російським законодавством.

ПРАТ “Дніпровагонмаш”, бенефіціаром якого є колишній народний депутат України та ключова особа ФПГ ТАС Сергій Тігіпко, володіє однойменним ТОВ у Москві.

Компанії ТОВ “Інвестиціна компанія “Спорт-тур”, ТОВ “Інвестиційна компанія “Терра-інвест” та ТОВ «Інвестиційна компанія “Укркапітал”, бенефіціаркою яких є дружина Віктора Медведчука Оксана Марченко, спільно володіють ТОВ “Таврія Інвест”, яке зареєстроване у Ялті.

АТ «Мотор Січ„ — провідна корпорація з розроблення, виробництва, ремонту та сервісного обслуговування авіаційних газотурбінних двигунів для літаків та вертольотів – є співвласницею двох російських компаній, зареєстрованих у Москві. Міноритарний акціонер АТ — колишній народний депутат України В’ячеслав Богуслаєв.

ТОВ “Нікмас інжинірінг”, що входить до концерну «Нікмас», який є основним активом родини колишнього народного депутата України Григорія Дашутіна, володіє трьома компаніями в рф, що зареєстровані у місті Орел.

Дві компанії зі складу дніпропетровської Корпорації ЦМК – ТОВ “Веркон трейд” та ТОВ “Балатонпром” є співвласниками московської компанії «Бригантина», що працює у сфері нерухомості. Одну із компаній — ТОВ З І.І. «Корпорація ЦМК» — свого часу очолював колишній народний депутат України 8-го скликання Олег Кришин.

ПРАТ “Черкаське хімволокно”, бенефіціаром якого виступає колишній народний депутат України 5-го скликання Анатолій Шкрібляк, володіє трохи більше 20% СК московської компанії «ФОРМАШ». Учасником останньої також виступає білоруська компанія «ГРОДНО ХІМВОЛОКНО», що перебуває під санкціями США та ЄС.

Дніпровська шпалерна фабрика «членам родини колишнього народного депутата України Леоніда Сергієнка, володіє компанією «АТЛАС», що зареєстрована у російському Бєлгороді.

ТОВ “ВО “Ііташ”, що належить сину колишнього народного депутата України кількох скликань Ігоря Шкірі Дмитру, володіє кримською компанією „ЮБК-Інвест“.

ТОВ “ТД “Україна”, яке донедавна належало Ірині Барах, дружині колишнього військового прокурора України Анатолія Матіоса, володіє ТОВ „Далм-Агро“, яке перереєстроване згідно з російським законодавством у Криму.

ТОВ “Ріелті-ком” володіє понад 83% СК ТОВ «Керсев», що зареєстроване в окупованому Криму в грудні 2014 року та працює у сфері нерухомості. Засновником «Ріелті-ком» є Креслін (Нінько) Ірина, яка свого часу входила до складу правління ПРАТ “Сансет трейд”, що володіло мережею продуктових магазинів «Фуршет» та входить до сфери впливу депутата Київської міської ради кількох скликань Ігоря Баленка.

Одеське ТОВ “Нерум”, співвласницею якої є Раїса Кісловська, мати депутата Одеської міської ради Андрія Кісловського, володіє компанією ТОВ «Дельфінарій Немо», яка зареєстрована в Алушті після тимчасової анексії Криму.

МПВКП “Бета” входить до складу агрохолдингу B.I.G. Harvest Group. Холдинг очолює колишній міський голова Ясинуватої Донецької області Євген Іщенко-Гіллер. Компанія є учасником ТОВ «Дон-Крим», яке перереєстроване у Криму згідно з російським законодавством.

Компанія ТОВ “Г Р А Н Д І Н В Е С Т”, що входить до групи компаній “Аррікано” (є співвласником п’ятьох ТРЦ в Україні, зокрема столичного ТРЦ Sky Mall), є співвласницею ТОВ «Зелений острів», яке зареєстроване у Санкт-Петербурзі та працює у сфері нерухомості.

ТОВ “Голден Тайл” — одна із структур вертикально-інтегрованої групи компаній “Голден Тайл” з виробництва та дистрибуції керамічної плитки — володіє 100% СК російської компанії «Голден Тайл Восток», яка зареєстрована у Бєлгороді.

ТОВ “Логос девелопмент груп”, що входить до складу торговельно-промислової корпорації “Логос” та контролюється українським підприємцем Валерієм Шамотієм, володіє однойменною компанією, що зареєстрована у Криму.

Як проводили дослідження

Аналітики дослідили дані з російського державного реєстру юридичних осіб станом на грудень 2021 року. Із переліку вилучили ліквідовані компанії, а також російські акціонерні товариства та інші компанії, у яких відсутні записи про учасників станом на 27 квітня 2022-го.

Нагадаємо: раніше YouControl запустив сервіс для пошуку всіх, хто фінансує війну в Україні.

Джерело

COVID-19 Live