fbpx
Фото: Pixabay

В Україні 32% підлітків зазначили, що заняття спортом допомагає їм відволікатися від хвилювання, поганих новин і тривоги, 23% — надають перевагу комп’ютерним іграм, а 20% — іграм на телефоні. Про це свідчать результати всеукраїнського соціологічного дослідження “Підлітки та їхнє життя під час війни: настрої, цінності, майбутнє”, повідомляє благодійний фонд “Клуб Добродіїв”.

Про те, як рухова активність та відеоігри впливають на внутрішній стан підлітків, а також що робити батькам, аби підтримати дитину в умовах війни, в етері телемарафону Суспільне. Спротив розповіла рівненська психологиня Катерина Габрієль.

За даними соціологічного дослідження, 73% підлітків найбільше хвилює війна. Також молодь занепокоєна через відключення світла, вибухи, повітряні тривоги, службу родичів або друзів у війську, обмеження через комендантську годину.

“Війна ще триває, тож ми досі знаходимось у психотравмуючому середовищі. Очевидно ми можемо бачити певні форми справляння підлітків зі стресом. Їм важливо мати контроль, бути долученими до подій. Дорослим варто не знецінювати своїх дітей, надмірно не жаліти, а більше залучати до розмови та взаємодії, не залишаючи їх наодинці з хвилюваннями”, — зазначила психологиня.

Щоденне спілкування, проговорювання й спільна діяльність знижує ризик розвитку посттравматичного стресового розладу, додала вона.

“Важливо прийти і просто запитати дитину, як вона, попросити назвати п’ять хороших і нехороших речей, які трапились з нею за день, спонукати до розмови, аби вона не відчувала ізольованість, а більше підтримку. Бо війна і зумовлені нею травми нас ізолюють, формують стан невизначеності. А якщо у дитини буде якась опора, рутина, розмови й підтримка, їй буде легше впоратись з травмуючими подіями у житті”, — пояснила Катерина Габрієль.

Згідно з опитуванням, найбільше підліткам допомагає відволіктись від хвилювань та поганих новин — спорт. За словами психологині, це та річ, яка сприяє самовідновленню й емоційній саморегуляції.

“Дорослі мають це контролювати. Знати, який контент споживає підліток, до прикладу, у TikTok, звідки вони черпають інформацію. Ми не можемо соцмережі забрати з життя дітей, але ми можемо пропонувати альтернативу телефону, комп’ютеру. Спорт — одна з важливих саморегулятивних складових, особливо під час депресій, поведінкових активацій” — зауважила Катерина Габрієль.

Вона додала: проте й не можна забороняти дітям грати в комп’ютерні ігри.

“Це не завжди зло. Ігри — це частина життя дітей, їхньої реальності і ми мусимо її приймати. Є багато ігор з глибинним змістом. Будьте зацікавленими в іграх ваших дітей. Дозвольте їм стати експертами, запитуйте у них, про що гра, у чому її суть. Діти із задоволеннями розповідають про це. І таким чином ви будете знати, що проживає ваша дитина у цій грі. Тому я не можу сказати, що всі ігри провокують агресію. Часто навпаки — ігри стають каталізатором проживання емоцій і допоміжною річчю в житті дитини”, — зазначила психологиня.

#стрес #війна #підлітки #комп’ютерні_ігри #психолог #боротьба #діти #УСП #USP

Джерело

COVID-19 Live