fbpx

У соціальних мережах вже поширюють зображення, яке нібито демонструє рейтинг кандидатів в міські голови Херсона. Давайте розберемо, чому це фейк і хто насправді вже оголосив про участь у перегонах за крісло мера.

Звідки «рейтинг» і чому це фейк

Ось такий «рейтинг» вже поширюють соціальними мережами..

Поширюють це зображення здебільшого через акаунти, які нагадують ботів: людей, які приховують особистість. Цілком можливо, це хтось із потенційних кандидатів у міські голови або їхні «групи підтримки». Начебто не так і багато лайків та поширень, але достатньо для того, аби зображення розійшлось і іншими ботами, зокрема по групах.

Чому це фейк?

По-перше, будь-який рейтинг має на чомусь базуватись. З даного зображення ми не можемо виявити природу рейтингу. Це опитування або висловлення чиєїсь окремої суб’єктивної думки? Ми не знаємо. Цілком можливо, це думка окремої людини, яка заховалась під несправжнім іменем.

По-друге, якщо цей рейтинг складений на основі опитування, то мають бути вихідні дані: хто проводив опитування, де, скільки людей взяли участь, яка похибка, який метод дослідження в цілому. Також в опитуваннях, як правило, фігурують різні варіації запитань. Наприклад, якщо йдеться про електоральні настрої, то здебільшого зазначають зокрема кількість тих людей, які не визначились. Тобто дане зображення в жодному разі не є ознакою навіть наближено природнього рейтингу.

До речі, у коментарях до так званої графіки згаданого вище бота була і така її варіація.

Отже, довіряти можна виключно інформації, що має вихідні дані, які можна перевірити. Як бачимо, зробити інфографіку з бажаним рейтингом нескладно. Неважко помітити, що ми навіть вирізали зображення акаунту, аби не було видно, хто зробив скріншот. Майже так само діють під час складання подібних «рейтингів» їхні автори.

Які опитування вже були

Не додає ваги «рейтингу» вище і той факт, що вже провели щонайменше два опитування щодо майбутнього міського голови в Херсоні.

Свої дослідження оприлюднили дослідницька компанія «Соціополіс» та Соціологічний центр імені М. Драгоманова. І хоча їхні дані відрізняються, ці опитування все ж таки куди більш експертні, аніж закинутий через соцмережі фейк.

«Соціополіс» віддавав перше місце колишньому очільнику міста Володимиру Сальдо, а центр імені Драгоманова — Ігорю Колихаєву, чинному Народному депутату України. Різниця в опитуваннях — близько місяця: «Соціополіс» працював у червні, центр імені Драгоманова — у липні.

А хто заявив про своє бажання бути мером?

І хоча офіційно посади мера в Україні немає — є міські голови, ми традиційно називаємо очільника міста саме мером. Цікаво дізнатись, а хто вже виявив бажання бути Херсонським міським головою.

Фактично про своє бажання бути мером заявив публічно лише Устин Мальцев.

Так чи інакше натякав на своє бажання очолити Херсон Володимир Сальдо — це можна зрозуміти з його упевненості у тому, що він знає, як вирішити нагальні проблеми міста.

Ігор Колихаєв та команда «Нам тут жити» активно проводять акції в місті із зображенням лідера команди та за його участі, але публічної інформації щодо його імовірної участі у виборах наразі немає. Хоча дуже прозорий натяк на першій шпальті газети «Гривна» свідчить саме про мерські амбіції Ігоря Колихаєва.

Також в Херсоні з’явились борди Михайла Опанащенка, а «Опозиційна платформа «За життя» не так давно провела з’їзд, де обрала Опанащенка головою свого міського осередку. Але, знову ж таки, офіційного оголошення кандидатства не було.

Чутки про кандидатство інших залишаються на рівні чуток. Зокрема партія «Слуга народу» вже другий тиждень обіцяє от-от представити свого кандидата.

Отже, спостерігаємо за розвитком подій та фільтруємо інформаційне поле.

Джерело

COVID-19 Live