fbpx

У проекті держбюджету-2022 пропонується передбачити 200,6 мільярдів гривень для 10,8 мільйона українців пенсіями. Очікується, що бюджет Пенсійного фонду України складе 531,2 млрд. грн., що на 31 млрд. грн. більше, ніж у 2021 р. Водночас передбачено додаткові витрати на індексацію пенсій з 1 березня у розмірі 28,2 грн. млрд., виплати військовим пенсіонерам – 10,6 млрд. грн., перерахунок пенсій чорнобильцям – 2,5 млрд. грн.

Крім того, як зазначають у Міністерстві соціальної політики, систему пенсійних накопичень та цілодобовий доступ до її відстеження планується запровадити в Україні з 2023 року. Своєю чергою, Світовий банк підтримав цю ініціативу. Як пенсіонери виживуть у наступному році та чи варто довіряти накопичувальній системі.

Альтернативи перегляду немає

Збільшення фінансування Пенсійного фонду приблизно на 10% не відповідає рівню інфляції цього року, вважає економіст Всеволод Степанюк.

«Тобто менше, ніж потрібно для індексації пенсій наступної весни. Очевидно, що Шмигаль розраховує збільшити надходження від ОСВ. Але ці сподівання дуже сумнівні. Таким чином, можна констатувати, що в бюджеті недостатньо коштів для реальної індексації пенсій », – вважає експерт.

Він підкреслює, що цей бюджет був написаний спеціально для МВФ і буде переглянутий після першого кварталу наступного року.

«Рівень інфляції, визначений у бюджеті на наступний рік, взагалі неможливий. Навіть якщо НБУ встановить ставку рефінансування на рівні 100%, це все одно не стримує інфляцію. Ми вже спостерігаємо цей процес у Європі, де ціни на газ досягли рекордного рівня і надалі вплинуть на вартість усіх інших імпортованих товарів », – уточнив економіст.

Перегляд бюджету на 2022 рік слід очікувати ближче до опалювального сезону. вважає експерт.

«Раніше Шмигаль уже просив Верховну Раду переглянути поточний бюджет на 2021 рік, щоб отримати додаткові 12 мільярдів гривень для виплати субсидій. Причиною цього є те, що комунальні підприємства мають значні борги перед постачальниками газу за тарифи на тепло. По суті, це варіант фінансування закупівель газу комунальними службами, інакше опалювальний сезон опиниться під загрозою. Тому майбутній державний бюджет також буде переглянуто. Тепер від МВФ було отримано додаткові 2,7 мільярда доларів, які потрібно витратити, а також ми повинні щось зробити з цінами на газ на опалювальний сезон. Тому перегляд бюджету на 2022 рік не має альтернативи », – підсумував економіст.

Що люди «накопичуватимуть»

У майбутньому трирівневу пенсійну систему в Україні замінять на п’ятирівневу. Люди зможуть самостійно приймати рішення щодо своїх пенсійних накопичень, розповіла голова Мінсоцполітики Марина Лазебна.

Таким чином, громадяни зможуть обрати власного постачальника послуг, державний чи приватний пенсійний фонд, контролювати заощадження, передавати їх у будь-який момент іншому постачальнику послуг, оцінювати свої перспективи в солідарній та накопичувальній системі через електронний кабінет.

“Людина повинна бути головним центром прийняття рішень щодо її пенсійних накопичень з безумовним правом”,-каже міністр.

Вона також наголосила, що оновлена ​​пенсійна система не буде обмежена трьома рівнями: міністерство планує продовжувати виплачувати адресну допомогу нинішнім пенсіонерам з метою усунення несправедливості в існуючій системі солідарності.

Пенсійні заощадження стануть обов’язковою складовою пенсійної системи. Для цього необхідно забезпечити рівні умови функціонування державних та недержавних пенсійних фондів.

У свою чергу, міністр фінансів Сергій Марченко наголосив, що через старіння населення в Україні існує ризик того, що незабаром один працюючий українець утримає кількох пенсіонерів, тому тепер людям варто задуматися про пенсійні заощадження.

«Вже зараз кількість пенсіонерів майже дорівнює кількості працівників, які сплачують внески ЄСВ. Темпи старіння населення такі, що кількість працівників буде постійно скорочуватися, а кількість пенсіонерів зростатиме. Це створює ризик того, що на одного працівника буде кілька пенсіонерів. Тому тим, кому зараз 40 років, уже потрібно думати про пенсійні заощадження », – написав міністр.

За словами Марченка, нинішня система солідарності в Україні була винайдена в 19 столітті і виглядає як фінансова піраміда. коли велика кількість працездатного населення фінансує пенсіонерів.

«Солідарна пенсійна система працює так: відрахування із заробітної плати у вигляді єдиного соціального внеску надходять до Пенсійного фонду і негайно перерозподіляються та виплачуються нинішнім пенсіонерам. Накопичувальна система – відрахування від заробітної плати накопичуються на вашому індивідуальному пенсійному рахунку. В результаті ви отримаєте всі внески плюс інвестиційний дохід у вигляді накопичувальної пенсії », – написав Марченко.

Міністр додав, що накопичувана пенсія буде виплачуватися на додаток до солідарної пенсії і не зменшить її розмір.

«Ми говоримо про інсценізацію пенсійної реформи, про залучення державної установи спочатку для мінімізації ризиків. Наша мета зараз – створити умови для пенсійних заощаджень для всіх громадян. Пенсійна реформа повинна нарешті відбутися не тільки на папері », – резюмував міністр фінансів.

Розподіляти нема чого

Потрібна накопичувальна пенсійна система, оскільки система солідарності, звичайно, має свої переваги, але є також проблеми, пов’язані із співвідношенням кількості людей, які заробляють, та осіб, які отримують пенсії, – каже економіст Ярослав Жаліло.

“Тобто навантаження на працюючих збільшується”, – сказав економіст.

Тим не менш, існує ряд проблем, з якими стикаються ті країни, які запровадили накопичувальну систему, підкреслив експерт.

«Перша проблема полягає в тому, що насправді необхідно відняти досить значну суму, щоб вона формувалася у накопичувальній системі, а потім поверталася у вигляді пенсій. Заробітна плата, особливо серед бідних, не є достатньо великою, і якщо 20% з них відкладуть на майбутні пенсії, це значно зменшить дохід. Люди просто не хочуть цього робити. Проблема в тому, що на практиці невелика частина людей здатна забезпечити собі достатній рівень пенсії за рахунок накопичувальної системи. А друга проблема полягає в тому, що для того, щоб накопичувальна система запрацювала, необхідно, щоб фінансовий ресурс тривалий час у повністю захищеному режимі був включений до економічних процесів. Принаймні, його слід захищати від інфляційного знецінення. І в кращому випадку, цей фінансовий ресурс повинен працювати, щоб рости, і щоб цю першу вищезгадану проблему хоча б трохи компенсували. Оскільки, з огляду на те, що можливість довгострокових інвестицій існує лише в стабільних умовах, у часи кризи виникають питання, чи можна знайти такий фінансовий інструмент »,-сказав експерт.

З цих причин, в принципі, накопичувальна система та спроби її формування були б релевантні протягом тривалих періодів відсутності криз, каже Я. Жаліло.

«І тоді країни, які запровадили накопичувальну систему, були змушені виправити падіння в наслідок кризи, сформувавши частково солідарні сегменти у вигляді гарантованих державою мінімальних пенсій тощо. Ми не можемо говорити про перехід від солідарної системи до накопичувальної. Але той факт, що це має бути одним зі стовпів пенсійного забезпечення, є необхідним. Для України важливо сформувати такий довгостроковий фінансовий ресурс, але водночас не слід покладатися на те, що це саме по собі вирішить проблеми з пенсіями “,-сказав він.

“Заява представника Світового банку про необхідність громадського обговорення питання запровадженням накопичувальної системи є великим обманом, продиктованим необхідністю нав’язувати суспільству необхідну думку через його організації, що споживають гранти” -каже Всеволод Степанюк.

«Щодо пропозиції перерозподілити витрати між роботодавцем та працівником, то слід сказати, що перерозподіляти там нема чого. Ви можете лише збільшити внески працівника або роботодавця. І якщо роботодавець все одно змушений щось виплачувати, то у випадку з працівником це ще більше буде заганяти зарплати в “тінь”, – сказав експерт.

Навіть за нинішніх нарахувань внески до Пенсійного фонду не мають економічного сенсу. З огляду на 35 -річний досвід роботи, працівник відраховує удвічі більше, ніж потім отримує.

«Це завуальоване просування інтересів західного фінансового капіталу. Вони намагаються звучати добре, представляти речі так, ніби створення накопичувальної пенсійної системи нікому не загрожує, але приблизно те саме вони говорили під час приватизації. Таким чином, негатив для наслідків передається нашому уряду “, – резюмував економіст.

Новий механізм не вирішить проблему низьких пенсій

Низький рівень пенсій в Україні виглядає особливо загрозливо в умовах матеріальної нерівності різних верств населення, вважає старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Лідія Ткаченко.

«Наша проблема – не дефіцит пенсійного фонду, а проблема дуже низьких пенсій. Такого рівня заміщення (відношення рівня пенсій до середньої заробітної плати), як зараз, не було навіть у 90 -х роках. Зараз нерівність зростає, пенсіонери особливо відчувають свою бідність, бо бачать наших гладких депутатів, задоволених міністрів, які кажуть, що грошей на пенсії немає. Зараз особливо страшно виглядає, що бідність пенсіонерів супроводжується відносним рівнем добробуту серед великої прошарку нашого населення »,-сказала Лідія Ткаченко.

На думку експерта, накопичувальна пенсійна система не зможе вирішити соціальну проблему низьких пенсій, оскільки це лише фінансовий механізм.

«Фондова система не може вирішити проблему низьких пенсій, оскільки це фінансова система, вона взагалі не вирішує соціальних питань. Якщо ви почнете економити і говорити про довгострокові гроші, це означає, що ви зможете отримувати накопичувальну пенсію через 30-40 років. Як будуть жити наші пенсіонери в цей період? Тому проблему низьких пенсій необхідно вирішувати в рамках системи солідарності. Накопичувані пенсії, просто в силу свого фінансового механізму, не здатні вирішити проблему надзвичайно низьких пенсій, яка існує вже зараз », – сказала Лідія Ткаченко.

Джерело

COVID-19 Live