fbpx

За даними дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», що здійснюється за фінансової підтримки Dragon Capital, у березні 2022 року Індекс споживчих настроїв українців зріс на 28,3 пунктів та становить 92,4 п. Ріст індикатора спричинений збільшенням усіх його складових, крім Індексу доцільності робити великі закупи, який зменшився на 34,7 пунктів.

У березні 2022 року індекс споживчих настроїв (ІСН) склав 92,4, що на 28,3 п. вище за показник лютого.

Індекс поточного становища (ІПС) зменшився і складає 49,9, що на 11,2 п. нижче за рівень цього показника у лютому. Складові цього індексу зазнали таких змін:

 • –  індекс поточного особистого матеріального становища (х1) склав 71,2, що на 12,4 п. вище за показник лютого;
 • –  індекс доцільності великих покупок (х5) зменшився на 34,7 п. та встановився на позначці 28,6.

Індекс економічних очікувань (ІЕО) у березні складає 120,8, що на 54,6 п. вище від рівня цього індексу у лютому. Динаміка складових цього індексу виглядає так:

 • –  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2) складає 87,1, що на 20,2 п. вище за рівень цього показника у лютому;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року (х3) зріс на 61,2 п. та складає 116,1 п.;
 • –  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років (х4) збільшився на 82,5 п. порівняно з минулим місяцем та складає 159,1 п.

У березні показник індексу очікуваної динаміки безробіття зменшився на 2,3 п. та складає 134,3. Індекс інфляційних очікувань зменшився на 23 п. та складає 169,6 п. Очікування українців щодо курсу гривні впродовж найближчих 3 місяців покращилися: індекс девальваційних очікувань зменшився на 19,8 п. та складає 136,7.

«У березні індекс споживчих настроїв знаходиться на піку замірів починаючи з 2014 року, наблизившись до значень осені 2019 року, коли він ледь не перетнув позначку 100, що означало б перехід у позитивну оцінку населенням економічної ситуації. Це парадоксально, зважаючи на війну, але пов’язане з конструкцією індексу та очікуваннями українців. На 2/5 на ІСН впливає оцінка поточного становища, яка в умовах війни суттєво впала і зараз знаходиться на рівні квітня 2020 року, коли почався COVID-2019 в Україні, та 2015-2016 років. Але на 3/5 на індекс впливають економічні очкування у перспективі півроку — п’ять років, і вони зашкалюють, досягнувши показника 120,8: такого ми не спостерігали ніколи. Це співвідноситься з тим, що 92% українців впевнені, що Україна зможе відбити напад Росії . Водночас українці більше оптимістичні щодо розвитку економіки у довгостроковій перспективі, ніж у короткостроковій.» – коментують аналітики Info Sapiens.

Інформація про дослідження

Дослідження споживчих настроїв в Україні проводилося ІП «ГФК ЮКРЕЙН» з червня 2000 року, а з 2019 року його здійснює ТОВ «ІНФО САПІЄНС».

Індекс споживчих настроїв в Україні визначають на підставі вибіркового обстеження домашніх господарств країни. Під час дослідження опитують 1000 осіб віком від 16 років. Вибірка репрезентативна за статтю та віком, враховує міське та сільське населення й розмір населеного пункту. З дослідження «Споживчі настрої» вилучена Автономна Республіка Крим, а у Донецькій та Луганській області опитування проводилися тільки на територіях, що контролюються Україною. Статистичне відхилення не перевищує 3,1%. У квітні й травні 2020 року, а також у квітні 2021 року через локдаун, а з березня 2022 року через воєнні дії опитування було проведене методом телефонного інтерв’ю із дзвінками на мобільні номери. Польовий етап даної хвилі тривав з 2 по 28 березня.

Для визначення ІСН респондентам ставлять такі запитання:

 • 1.  Як змінилося матеріальне становище вашої сім’ї за останні шість місяців?
 • 2.  Як, на вашу думку, зміниться матеріальне становище вашої сім’ї впродовж наступних шести місяців?
 • 3.  Говорячи про економічну ситуацію в країні загалом, ви вважаєте, що наступні дванадцять місяців будуть для економіки країни сприятливим чи несприятливим часом?
 • 4.  Як ви охарактеризували б наступні п’ять років – як сприятливий чи несприятливий час для економіки країни?
 • 5.  Як ви гадаєте, тепер загалом сприятливий чи несприятливий час робити великі покупки для дому?
  1. •  індекс поточного особистого матеріального становища (х1);
  2. •  індекс очікуваних змін особистого матеріального становища (х2);
  3. •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчого року (х3);
  4. •  індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих п’яти років (х4);
  5. •  індекс доцільності робити великі покупки (х5).
  6. •  індекс споживчих настроїв (ІСН) – середнє арифметичне індексів х1–х5;
  7. •  індекс поточного становища (ІПС) – середнє арифметичне індексів х1 і х5;
  8. •  індекс економічних очікувань (ІЕО) – середнє арифметичне індексів х2, х3, х4.
 • 1.  Як ви вважаєте, упродовж найближчих дванадцяти місяців безробітних (людей, які не мають роботи й шукають її) буде більше, приблизно стільки ж чи менше, аніж тепер?
 • 2.  Як, на вашу думку, змінюватимуться ціни на основні споживчі товари та послуги впродовж найближчих одного–двох місяців?
 • 3.  Як, на вашу думку, зміниться курс долара по відношенню до гривні впродовж найближчих трьох місяців?

Джерело

COVID-19 Live