fbpx

Найбільше блокують доступ до соціальних мереж африканські та азіатські країни , тоді як в Австралії та Океанії не було зафіксовано жодного випадку обмеження соціальних мереж.

Практика обмеження доступу до соціальних мереж зазвичай є продуктом антидемократичних урядів, які прагнуть придушити свободу громадян.

Блокування соціальних мереж у більшості країн є скоріше періодичним, а не постійним рішенням.

У 6 країнах діють постійні заборони на соціальні мережі – усі вони в Азії.

Третина країн світу обмежила доступ до соціальних мереж з 2015 року

Surfshark

72 із 193 країн

заблокували або сильно обмежили доступ до соціальних мереж протягом останніх семи років

Останні випадки
блокування соціальних мереж

Ліван

18 січня 2022 року

Починаючи з вечора суботи, 15 січня, у деяких частинах Бейрута, Ліван, було зафіксовано втрату інтернет-послуги. Періодичні перебої в з’єднанні супроводжуються зростаючою моделлю дестабілізації інфраструктури в міру поглиблення енергетичної кризи в країні.

Буркіна-Фасо

10 січня 2022 року

У Буркіна-Фасо були зафіксовані значні збої в Інтернеті на тлі арештів, пов’язаних із ймовірною підготовкою до перевороту. Інцидент спостерігався у другій половині дня 10 січня 2022 року, а станом на вівторок, 11-го, повідомлення, ймовірно, вказували на обмеження Facebook і WhatsApp.

Казахстан

4 січня 2022 року

Увечері у вівторок, 4 січня 2022 року, в Казахстані було зафіксовано значне порушення роботи Інтернету. Інцидент сильно вплинув на мобільні послуги і стався на тлі протестів проти раптового зростання цін на енергоносії в місті Жанаозен.

Іран

25 листопада 2021 року

В Ірані з ранку четверга по суботу зафіксовано збої в Інтернеті. Інцидент може бути пов’язаний з протестами проти політики уряду щодо управління водними ресурсами в південно-західному місті Ахваз.

Буркіна-Фасо

22 листопада 2021 року

Значний збій мобільного Інтернету в Буркіна-Фасо був зафіксований на тлі заворушень проти розстрілу демонстрантів французьким військовим конвоєм 20 листопада. Це перший випадок, коли Буркіна-Фасо заблокував свій Інтернет з 2015 року.

Ефіопія

8 листопада 2021 року

Різні платформи соціальних медіа, такі як WhatsApp, Telegram, Facebook і Facebook Messenger, були заблоковані після того, як, як повідомляється, в мережі злили документи для національних екзаменів для 12-го класу.

Судан

25 жовтня 2021 року

Починаючи з понеділка, 25 жовтня 2021 року, у Судані були зафіксовані значні збої в роботі Інтернету, що вплинуло на стільниковий зв’язок та деякі фіксовані зв’язки кількох провайдерів. Високопоставлені урядовці були затримані під час очевидної спроби військового перевороту.

Росія

17 вересня 2021 року

Популярну опозиційну програму для відстеження виборів видалили з Apple App Store і Google Play Store. Інцидент стався під час проведення парламентських виборів у Росії з 17 по 19 вересня 2021 року.

Глибоке занурення в регіони

Трекер цензури в соціальних мережах аналізує глобальну ситуацію, розглядаючи п’ять регіонів і виділяючи найпомітніші випадки перерв. Нижче ми глибоко зануримося в регіони Африки, Азії, Європи, Америки та Океанії.

Африка

Surfshark

Африка: нестабільне середовище
для соціальних мереж

Відрізання доступу до соціальних мереж є поширеною практикою в африканських країнах, особливо під час виборів, протестів, демонстрацій чи іспитів.

32 із 54 країн Африки заблокували доступ до соціальних мереж
з 2015 року.

Африканські країни єнайменш толерантний до соціальних мереж

Щонайменше 17 країн

Республіка Конго, Уганда, Бурунді, Камерун, Екваторіальна Гвінея, Габон, Гамбія, Гвінея, Того, Танзанія, Бенін, ДРК, Малаві, Малі, Мавританія, Сьєрра-Леоне, Замбія раніше обмежували доступ до соціальних мереж через вибори .

Щонайменше 11 країн

Алжир, Буркіна-Фасо, Демократична Республіка Конго, Єгипет, Еритрея, Ефіопія, Ліберія, Малі, Південний Судан, Сенегал, Зімбабве обмежували доступ до соціальних мереж у минулому через протести та демонстрації.

Сумнозвісні спроби Нігеріїправила соціальних мереж

2020 рік

Люди побоюються, що уряд відновить законопроект, оскільки вони знову голосно заговорили про правила соціальних мереж. Влада виправдовує такі спроби, стверджуючи, що вони хочуть боротися з фейковими новинами та мовою ворожнечі . Тим не менш, громадськість розглядає сумнівні закони про соціальні медіа як засіб придушення онлайн-вираження.

2015 рік

Уряд Нігерії запропонував законопроект про «несерйозні петиції» для регулювання соціальних мереж. Покаранням за публікації в соціальних мережах з критикою зазначеного закону буде тюремний термін і штраф у розмірі 10 000 доларів. Однак після широкої суспільної критики законопроект був відкликаний.

Азія

Surfshark

Азія: найсуворіші
закриття соціальних мереж

Від повного закриття західних соціальних мереж до блокування Youtube через витік сексуального контенту, що зображує політиків, більше половини всіх азіатських країн обмежують доступ до соціальних мереж.

З 2015 року 30 із 46 країн Азії припиняють
використання соціальних мереж.

Варті уваги випадки

Китай

Не виявляє пощади до іноземних соціальних медіа , але у них є ціла екосистема китайських соціальних мереж , таких як WeChat, Weibo, QQ і Qzone.

Грузія

У 2016 році влада двічі блокувала YouTube після оприлюднення секс-відео із зображенням грузинських політиків.

Азербайджан

Заблокував платформи соціальних мереж після того, як у вересні 2020 року спалахнув нагірно-карабахський конфлікт .

Америка

Америка: 17% усіх країн
страждають від блокування соціальних мереж

Хоча в Північній Америці не зафіксовано випадків обмежень у соціальних мережах, кілька країн Південної Америки занурилися в це.

6 країн із 35 практикують блокування соціальних мереж в
Америці з 2015 року

Венесуела проти соціальних мережу 2019 році

Перебої в соціальних мережах та відключення Інтернету у Венесуелі почалися, коли Хуан Гуайдо прийняв присягу як тимчасовий президент Венесуели в 2019 році після виборів 2018 року, які були визнані шахрайськими.

Намагаючись припинити трансляцію якомога більшої кількості промов Гуайдо, уряд Ніколаса Мадуро блокував доступ до соціальних мереж у будь-який час, коли Гуайдо або його соратники йшли на публічні виступи або транслювали пряму трансляцію. У 2019 році подібні випадки були зафіксовані щонайменше 12 разів.

Європа

Surfshark

Європа: обмеження соціальних мереж
більш помітні на сході

Хоча в Західній Європі немає жодних зареєстрованих заборон у соціальних мережах, Схід континенту розповідає іншу історію.

У 4 із 44 країн Південно-Східної Європи зафіксовано випадки обмеження доступу до соціальних мереж .

Австралія та Океанія:
рай для соціальних мереж

Наразі в Австралії та Океанії немає зафіксованих блоків соціальних мереж.

Використання VPN зростає на тлі обмежень у соціальних мережах

Деякі з останніх випадків обмеження соціальних медіа в Нігерії, Сенегалі та Уганді показали значне збільшення кількості завантажень , безкоштовних пробних підписок на VPN та відвідувань веб-сайтів Surfshark. Послуги VPN можуть допомогти людям обійти обмеження та цензуру в Інтернеті. Це свідчить про те, що на тлі введеного урядом відключення соціальних мереж їхні громадяни окремо звертаються до інструментів для свободи слова.

Резюме

Майже кожна третя країна блокувала соціальні мережі назавжди або періодично з 2015 року.

Хоча уряди виправдовують обмеження соціальних мереж з міркувань безпеки, найчастіше це відбувається на тлі протестів і демонстрацій.

Наші дані також показують, що частота використання VPN у таких випадках стрімко зростає .

Примітка про нашу методологію

Обмеження нашої методології означають, що можуть бути випадки блокування соціальних мереж, які залишилися непоміченими або про які не повідомлялося, і цифри, ймовірно, зміняться, якщо та коли стане доступною нова інформація.

Дані вимірюють блокування соціальних мереж з 2015 року до сьогодні. Соціальні медіа концептуалізувалися як сайти соціальних мереж (наприклад, Facebook, Twitter, Instagram, Youtube тощо) та програми для спілкування, включаючи VoIP (наприклад, Skype, WhatsApp, Telegram, Viber). У дослідженні було враховано блокування як місцевих, так і національних соціальних мереж.

Дані були зібрані за допомогою інформації з відкритим вихідним кодом від Freedom House , Netblocks та авторитетних новин.

Джерело

COVID-19 Live