fbpx

Компанія Serpstat розпитала представників українських компаній про те, як вони пристосувалися до роботи в умовах війни, що змінилося у робочих процесах і як бізнес допомагає Україні вистояти і перемогти. 

Content marketer компанії Serpstat Марія Скрипник зібрала для SPEKA найцікавіші відповіді респондентів.

Про що питали і хто брав участь в опитуванні

В опитуванні взяли участь представники дев’яти IT-, маркетингових та освітніх компаній, які працюють в Україні: Depositphotos, Choice 31, Inweb, YouScan, eSputnik, Stripo, Serpstat, Ardas та Netpeak Software.

Вони відповіли на такі запитання:

 • 1Де зараз офіси компанї та співробітники?
 • 2Чи є у компанії люди, які волонтерять або захищають Україну зі зброєю в руках?
 • 3Що змінилось у робочих процесах команд в умовах війни?
 • 4Як ваш бізнес допомагає стабілізувати економіку України?
 • 5Чи змінилися бізнес-орієнтири вашої компанії?

Валерія Шудрикконтент – маркетолог eSputnik

Наш офіс розташований у Дніпрі. З початком війни лише 10% команди вирішили переїхати у безпечніше місце, а саме країни ЄС. Інші залишилися вдома.

Ми допомагаємо переселенцям з пошуком житла, купівлею харчів та речей, беремо на утримання їхніх домашніх тварин. Дівчата готують їжу, плетуть сітки, чоловіки допомагають рити окопи та зміцнювати блокпости. Закуповуємо спорядження, тепловізори, бронежилети, передаємо медикаменти для поранених у лікарні та багато іншого. Двоє колег вирішили боронити нашу землю у лавах ЗСУ та тероборони.

Зараз з роботи у відділах ми перейшли до формату проєктних команд. Кожен віддає роботі стільки часу, скільки може. Якщо у когось немає можливості працювати, інші працівники підхоплюють завдання.

Щодо бізнес-орієнтирів:

 • eSputnik розпрощався з клієнтами з рф та білорусі;
 • ми посилили вектор розвитку у напрямку країн ЄС;
 • компанія підготувала безкоштовні тематичні шаблони, завдяки яким клієнти можуть інформувати жителів рф про війну в Україні.

Дмитро Кулаксиз PM Stripo

Крім офісу у США, наша команда базувалась у Дніпрі. З початком війни приблизно половина колективу залишила місто та переїхала у безпечніше місто, де ми орендували офіс. Ми не можемо підвести своїх клієнтів, тому релокували працівників. Звідси наша компанія може робити все для підтримки та розвитку продукту, а також своєчасно допомагати клієнтам.

Першу половину буднів та у вихідні співробітники зайняті пошуком медикаментів, збиранням коштів для купівлі бронежилетів. Деякі колеги передали свої дрони на потреби армії.

Крім того, ми розробили розсилку з безкоштовними шаблонами листів на підтримку України, ділимося зі світом знімками про жахіття війни.

Компанія припинила відносини з російськими клієнтами. А оскільки ми онлайн-продукт, то особливо перебудовуватися не було потреби.

Катерина Кабакова CEO Serpstat

У нас офіси у багатьох містах України, від Харкова до Львова та від Києва до Одеси. З початком війни ми допомогли працівникам переїхати з міст, які потрапили під ворожі обстріли, до безпечних регіонів України. Деякі колеги перебралися за кордон.

Наші співробітники координують роботу волонтерів та поширюють правду про війну в Україні у межах ініціатив Netpeak Group на кіберфронті.

На час війни ми максимально відмовились від бюрократії та субординації. Ухвалюємо рішення тут і зараз настільки ефективно і швидко, наскільки це можливо. Звичайно, ми більше не працюємо з російськими клієнтами. Запустили програму підтримки для клієнтів з України, щоб дати їм можливість зберегти бізнес.

Бізнес-орієнтири:

 • 1Обслуговування клієнтів по всьому світу та безперебійна робота сервісу — наші напрями роботи залишилися незмінними. 
 • 2Оновлюємо та розробляємо нові інструменти та фічі.
 • 3 Допомагаємо ВСУ та займаємось волонтерством.
 • 4Підтримуємо нашу економіку та робимо свій внесок у перемогу України.

Тетяна Куца CMO YouScan

YouScan має офіс у Києві. Він відкритий для співробітників, але більшість команди виїхала і працює з більш безпечних місць. Приблизно 25% співробітників переїхала у країни ЄС, інші знаходяться у містах центральної та західної України.

Займаємось закупівлею спорядження та ліків для ЗСУ, проводимо закупівлю та доставку гуманітарної допомоги, а також евакуацію біженців до безпечних місць, здаємо кров. Компанія задонатила значну суму на підтримку армії. Декілька наших хлопців записались до ЗСУ та тероборони. Поки що вони у списках очікування.

YouScan дуже допомогло те, що більшість наших співробітників – жінки. Це дозволяє нам бути мобільними, переміщатися без обмежень та працювати дистанційно.

Продуктова команда трохи перебудувала цикли розробки, щоб бути гнучкішими, відділи маркетингу та продажів тепер орієнтуються лише на західні ринки.

Компанія вчасно сплачує податки, а зарплату працівникам навіть трохи наперед. Щоб більше допомогти країні, деякі наші співробітники відмовилися від переходу на ставку оподаткування у 2% замість 5%.

Віталій Тодоров CCO Inweb

Ми маємо два офіси — в Одесі та Харкові. Більшість працівників у відносній безпеці. Дехто перебрався на захід України, дехто вирішив переїхати у ЄС (Польща, Німеччина, Франція тощо). На жаль, є колеги в окупованому Херсоні, з якими підтримуємо постійний контакт.

Більшість співробітників у вільний час волонтерять та допомагають нашим захисникам, а один із колег пішов на фронт.

Під час пандемії люди були у більшій безпеці і не було тимчасової паніки, страху за себе та близьких. Війна ж тимчасово паралізувало більшість колег. Єдине позитивне, у чому досвід пандемії допоміг – вміння працювати віддалено. Тому перебудувались за пару днів.

Зменшили планування роботи, як із проектами, так й зі спецзавданнями. Працюємо тактичними спринтами на тиждень. Менше роботи в CRM, більше групами з нових напрямків та оперативне обговорення та рішення у Telegram.

Ми стабілізували фінансове становище, зменшили витратну частину шляхом зниження чи відмови від оренди офісів, сервісів, без яких можна прожити. Розробили стратегію та практичні кроки щодо виходу на ринок Європи.

Анастасія Фед-Титова PR-менеджер Depositphotos

У нашому штаті майже 500 працівників з України. Ми маємо офіс у столиці. Коли почалась війна, сприяли тому, щоб співробітники переїхали в Берлін, де розташований закордонний офіс. До того ж ми давно працюємо віддалено. Крім Німеччини, наші співробітники працюють з Кіпру, Польщі, Угорщини. Однак більша частина все ж залишилася в Україні.

Через фото намагаємось донести до жителів РФ та Білорусі правду про війну. На головній сторінці Depositphotos запустили автобар із закликом припинити війну. Крім інформаційної підтримки, ми займаємось волонтерською діяльністю, донатимо гроші на гуманітарні цілі.

У нас був план на випадок війни, ми заздалегідь підготувалися. Сформували команду, яка керувала заходами щодо забезпечення безпеки людей та безперервності діяльності бізнесу у разі воєнних дій.

З початком війни прийняли важливе рішення — припинили продажі та надання послуг російським і білоруським клієнтам та партнерам. Будемо розвивати ринки, на яких знаходиться материнська компанія Vista (Північна Америка, Європа та Австралія). Розраховуємо посилити позиції на вітчизняному ринку.

Яна Гвоздецька HR Director Ardas

Загалом наші фахівці живуть у 11 містах України, хоча головний офіс знаходиться у місті Дніпро. За кордоном наші працівники перебувають в Польщі та Німеччині. Зараз працюємо над тим, щоб відкрити у цих країнах офіси.

Допомагаємо у закупівлі спорядження тим, хто цього потребує. Наші співробітники передали частину зарплати ЗСУ. П’ятеро добровільно приєднались до тероборони.

Ми гнучко адаптуємо графік команд під обставини. Але на роботу впливають різні чинники (часові пояси, сирени повітряних тривог). На такий випадок ми страхуємо один одного. Віддалений формат ми практикуємо вже два роки. Для диверсифікації бізнес-ризиків та зменшення занепокоєння клієнтів ми розширили географію пошуку нових співробітників за кордоном.

Попри те, що держава ослабила податки для ФОП, компанія вирішила сплачувати їх у повному обсязі.

Головний орієнтир — безпека людей. Власним прикладом показуємо, що український бізнес, навіть у такому скрутному становищі, може стабільно працювати. Створюємо нові локації, щоб мати можливість підстрахувати команди, які можуть опинитися у зоні бойових дій.

Євгенія Глізер CEO Choice 31

Декілька наших співробітників вступили до лав територіальної оборони, інші поєднують роботу та волонтерство.

Серед нововведень — щоденні плани та звіти, тепер у нас щоденне спринтування. Провели поділ на команди поза межами відділів. Є команди, де капітан — це керівник відділу. Так люди отримали sharing skills.

Alex WiseCEO Netpeak Software

Якби не пандемія, то компанія точно не була б готовою. Так що з точки зору організації та інфраструктури ми не відчули жодних змін, адже вже два роки більшість співробітників працює віддалено. А от щодо фінансової та стратегічної точок зору — перед нами великий челендж. Але ми не панікуємо, а навпаки, концентруємося на основних завданнях і працюємо.

До війни планували провалідувати всі гіпотези на ринках країн СНД, а після цього перейти до ринків Заходу. Тепер почали відразу тестувати гіпотези на західних ринках.

Джерело

COVID-19 Live