fbpx

Інститут економічної аналітики міжнародної компанії WeDoITBM провів фокус-групове дослідження на тему «ФОПи в Україні: проблеми та очікування». Дослідження проводилося з метою вивчення  думок українських ФОПів щодо умов ведення бізнесу, сприйняття законодавчих та податкових змін (що набули чинності в 2021 році та  плануються у 2022 році), яким чином вони впливають  на їх бізнес.

 

Найбільш турбує ФОПів,  незалежно від виду  діяльності дні основні новели:   обов‘язкове запровадження  РРО з наступного року  ( 73 % опитаних)  та підвищення податків через зростання розміру мінімальної заробітної плати ( 65%).  Щодо обов‘язкового РРО, то  ті, хто його ще не встановив (а це 68% серед опитаних) демонструють зокрема не повну поінформованість в яких випадках та яким категоріям ФОПів потрібно РРО. Також більшість демонструє не знання про можливість користуватися як апаратним, так і програмним РРО (програма, чи додаток на гаджет, який дозволяє з будь-якого пристрою сформувати розрахунковий документ) і що відповідне програмне забезпечення може надаватися ДПС суб’єктам господарювання безкоштовно. Це демонструє,  з одного боку,  низький рівень доступного  інформування ФОПів податковими органами, а з іншого – присутність частково інформаційних маніпуляцій на цю тему.  

Щодо ставлення ФОПів до підвищення податків через зростання мінімальної заробітної плати, то 65% негативно ставляться до цієї динаміки. Ключовою причиною такого ставлення є не розмір підвищення податків протягом 2022-2023 років, який  не критичний,   а саме тенденції постійної зміни розміру податків.  Через це більшість опитаних побоюється, що в певний момент можуть невірно вирахувати розмір податків, через що виникне податковий борг  та штрафні санкції.

ФОПи, які працюють в сфері торгівлі, окрім вищезазначених двох проблем, відмічають не менш для них важливе нововведення – запровадження з кінця листопада поточного року  Порядку ведення обліку товарних запасів.

Серед норм, які нині чинні і були запроваджені в поточному 2021 році, найбільше ФОПів турбує вимогу ведення обліку доходів та витрат (з 1 січня 2021 року) в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет. А також  – зміни у звітності з ЄСВ ( йдеться про нову форму “Декларації платника єдиного податку –ФОПа”, яка  доповнена новим Додатком 1 для відображення відомостей про нарахований дохід застрахованої особи та суми нарахованого ЄСВ).

Найбільш критичною подією, яка на думку більшості опитаних (95%) здатна абсолютно зруйнувати приватне підприємництво в Україні було визначено – скасування спрощеної системи оподаткування для ФОПів.

 

*Дослідження проводилося методом фокус-групових дискусій та глибинних інтерв’ю  (*Фокус-групи і глибинні інтерв’ю дозволяють глибинно дослідити наявні тренди і тенденції, вони не направлені на збір репрезентативних даних). Вибірка дослідження: до участі запрошувалися ФОПи з різними видами діяльності: сфера послуг, торгівля, логістика, креативна індустрія, виробництво . Період проведення дослідження – 3-24 листопада  2021 року.

 

З будь-яких питань щодо коментарів експертів Інститут економічної аналітики WeDoITBM, прохання звертатися до прес-служби press.office.mo@gmail.com

COVID-19 Live