fbpx

Чому і як шкодить бізнесу ейджизм, тобто дискримінація за віком? І як вікове різноманіття співробітників сприяє розвитку компанії?

Стереотипи, що породжують ейджизм

Хибні стереотипи щодо можливостей та здібностей людей старше 50 років, на жаль, досить поширене явище в нашому суспільстві. На замовлення компанії агенцією «Info Sapience» було проведено соціологічне дослідження на тему ейджизму на роботі. Воно показало, що 43% респондентів вважають вік фактором, який впливає на здатність людини пристосовуватися до змін та на творчість. На їхню думку, після 40 років ці якості йдуть на спад. А дві третини опитаних відповіли, що після 50 років вже пізно змінювати фах чи розпочинати свій бізнес.

Самодискримінація

Та й самі люди віком 50+ втрачають впевненість у своїх силах. Зокрема, через те, що багато з них стикаються з ейджизмом під час працевлаштування. Згідно з дослідженням, кожен другий українець у віці 50+ принаймні один раз зіштовхувався з дискримінацією за віком. У кожного третього — відсутня віра у себе та плани щодо самореалізації. Через це у них виникає те, що вітчизняні та міжнародні експерти називають «самодискримінацією».  

«Ми проаналізували, скільки кандидатів вікової групи 50+ щорічно надсилають нам резюме на відкриті вакансії. Виявилося, що таких людей — всього 5% від загальної кількості шукачів. І це при тому, що середня кількість резюме, які нам надходять впродовж року, вимірюється в тисячах», — розповідає Ольга Мусійко, HR-директорка «1+1 media».

Торік запитання про дискримінацію за віком ставилися українцям і під час загальнонаціонального дослідження, ініційованого Оленою Зеленською й Офісом президента. За даними дослідження, яке проводив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС), 47% респондентів вважають, що люди віком від 55 років — одна з найбільш вразливих груп, яка стикається з бар’єрами (4-те місце після безпритульних людей, людей з інвалідністю та колишніх в’язнів).

69% респондентів відповіли, що сфера працевлаштування в тому населеному пункті, де вони мешкають, не є безбар’єрною. Головним бар’єром вони називають неготовність роботодавців брати на роботу людей з інвалідністю і людей старшого віку (58% респондентів). Крім того, 39,4% вважають проблемою відсутність сервісів для людей старшого віку: пошуку роботи, перекваліфікації тощо. А 29,6% вважають проблемою те, що люди старшого віку не вірять, що комусь потрібні як працівники.

Залучення людей елегантного віку було корисним і для бізнесу. Адже такі стажери запропонували масу крутих ідей, які згодом втілилися у життя.

«Це був корисний досвід і для нас самих, і для стажерів. Тому плануємо продовжувати боротися з ейджизмом та надихати своїм прикладом інших і надалі. #забутипровік — проєкт, який відображає філософію “1+1 media”. Ми цінуємо різноманіття, у нас відсутні будь-які бар’єри, і це те, що якісно відрізняє нас від інших компаній», — зазначає Ярослав Пахольчук, генеральний директор «1+1 media».

У компанії впевнені: будь-яка дискримінація — за віком, статтю, зовнішністю, фізичними можливостями тощо не лише принижує гідність людини, але й створює негативний імідж тим, хто дозволяє собі такі прояви. Дискримінація, відсутність рівних можливостей та умов для розвитку зрештою негативно впливають на бізнес і на соціальний та економічний розвиток усієї країни.

Нагадаємо, що з 8 січня 2022 в Україні набрав чинності Закон України, згідно якому роботодавці будуть змушені платити великі штрафи за вказування віку та статі в оголошеннях про трудові вакансії.

Джерело

COVID-19 Live