fbpx

Про законодавчі нововведення, голосування в умовах карантину та рейтинги політичних сил 

25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори. Діючі міські та селищні голови, депутати міських, селищних та районних рад намагатимуться втриматись на своїх місцях, кандидати на їхні місця – вибороти довіру виборців та отримати свої голоси. Як відбуватимуться цьогорічні політичні перегони? Як вплине на результати виборів продовження карантину в зв’язку з пандемією коронавірусу в Україні? Які нововведення чекають на кандидатів та виборців цієї осені?

Напередодні виборів

Самі кандидати часу не гаять, як у мегаполісах, так і в невеликих населених пунктах. Зокрема, діючі міські голови дбають про інфраструктуру та довкілля. У великих містах облаштовуються нові місця для паркування приватного транспорту, збільшується кількість зелених насаджень, ремонтуються шляхопроводи, проїзні частини, встановлюються нові світлофори тощо. В регіонах та невеликих населених пунктах активно проводиться ремонт доріг – від ямкового (на рівні міста або села) до капітального (сполучення між районними центрами), як за місцеві кошти (дороги, що знаходяться на балансі міста або села), так і за кошти організації, на балансі якої перебуває той чи інший відрізок шляху. В той час, як у великих містах та обласних центрах дбають про місця, що приваблюють туристів, у невеликих населених пунктах діюча місцева влада вирішує питання освітлення вулиць та дитячого дозвілля. За ініціативою депутатів міських, районних, селищних рад ремонтуються навчальні заклади – дитячі садки та школи. Щоправда, в умовах карантину не всі ці заклади відкриють свої двері у День знань, але чого не зробиш заради рейтингу і довіри майбутніх виборців?

 

Нові вибори – нові правила

Цьогорічні місцеві вибори стануть особливими не лише для виборців, які голосуватимуть в умовах карантину, а й для самих кандидатів, адже уряд затвердив понад 200 змін у Виборчому кодексі України. Зокрема, передбачається відповідальність за спроби підкупу виборчої комісії, кандидатів, а також самих виборців. Іншими словами, за гречку та іншу передвиборчу “допомогу” пенсіонерам політична сила нестиме покарання згідно закону та буде відсторонена від участі в виборчих перегонах. 

Ще одне нововведення – дотримання гендерної квоти. На кожну п’ятірку кандидатів від однієї політичної сили має бути не менше двох жінок. Порушення гендерної квоти є підставою для відмови у реєстрації кандидатів у депутати від відповідної політичної сили.

Зазнали змін і пункти, що стосуються безпосередньо висування кандидатів та підрахунку голосів. Так, вибори голови міських та селищних рад у населених пунктах, де кількість виборців не перевищує 75000, відбуватимуться в один тур, і переможе кандидат, що набере найбільшу кількість голосів, тоді як у населених пунктах із більшою кількістю виборців голосування відбуватиметься за мажоритарною системою абсолютної більшості – тобто в два тури, якщо жоден кандидат не подолав прохідну позначку 50% голосів. Що стосується висування кандидатів у депутати, то в населених пунктах із кількістю виборців, що не перевищує 10000, діятиме мажоритарна система відносної більшості з обранням не менше двох і не більше чотирьох депутатів в одному окрузі, а кандидатами можуть бути як представники певних політичних сил, так і самовисуванці. У більш великих містах діятиме пропорційна система з умовно відкритими списками, а кандидатами можуть стати виключно представники партій та їхніх осередків.

Місцеві вибори в столиці: обличчя, рейтинги, перспективи

Діючий мер Києва Віталій Кличко не дотримався жодної зі своїх глобальних обіцянок. Витративши кошти з бюджету на спорудження скляного мосту та, безумовно, красивих, але не вкрай важливих для столиці сходів на Пейзажній алеї, “Боксер” не приділив належної уваги розвитку інфраструктури, зокрема, велосипедної, не поборов стихійну забудову та “не помічає” аварійного стану мостів Патона і Метро. Та попри ці чинники статистика, ку оприлюднив центр Разумовського, свідчить про те, що Кличко як кандидат у мери Києва має найвищий рейтинг і шанси бути обраним на наступний термін. Діючий мер не приховує наміру балотуватись, але спростовує чутки про об’єднання з партією Петра Порошенка “Європейська солідарність” і підкреслює, що балотуватиметься від своєї політичної сили “Удар”.

Найсильнішим конкурентом Кличка соціологи називають Андрія Пальчевського, телеведучого та власника мережі клінік Eurolab. Зареєструвавши партію “Перемога Пальчевського” та знявши декілька відеороликів, він, тим не менш, не робив прямої заяви про намір балотуватись на посаду столичного голови. Але фахівці центру Разумовського називають Пальчевського головним суперником Кличка у виборчих перегонах та підкреслюють, що цей кандидат може зіграти на антирейтингу діючого мера Києва.

Трійку потенційних лідерів у боротьбі за крісло міського голови замикає кандидатка від “Слуги народу” Ірина Верещук, колишня міська голова Рави-Руської (Львівська область). Наразі на посаді народного депутата вона дотрималась 12% від своїх обіцянок та запевняє: ухвалення Радою Кодексу про працю, який утискає права громадян, не буде. Ось що каже про кандидатку від “Слуги народу” керівник центру “Третій сектор” Андрій Золотарьов:

“Верещук має деяку розкрученість, а також і певні амбіції. Мріє про довготривалу політичну кар’єру і вибудовує сценарії свого майбутнього вже без “Слуги народу”. Як мер провінційної Рави-Руської, вона змогла пройти до парламенту, а точніше, її туди проштовхнули, але вдруге такий номер не повториться, і Верещук це розуміє. Тому і замислюється про автономну політичну перспективу”.

Свою кандидатуру на пост столичного голови висунула і партія “Голос”. Телеведучий Сергій Притула неодноразово запевняв, що не балотуватиметься в мери Києва. Голова “Голосу” Кіра Рудик також наголошувала, що серед трьох кандидатів, яких представить киянам партія, Притули не буде. Проте 11 серпня сам ведучий заявив про намір балотуватись від партії, підкресливши, що в його команді “не буде весільних фотографів та друзів з Вар’яти-шоу”.

Статистичні дані

За даними центру Разумкова найвищий рейтинг довіри виборців має партія діючого президента “Слуга народу”. Причому цей рейтинг однаковий в усіх регіонах країни. На другому місці в загальній статистиці – “Опозиційна Платформа За Життя”, замикає трійку лідерів “Європейська солідарність”. Проте фахівці підкреслюють, що дані в різних регіонах кардинально відрізняються. Так, партії Петра Порошенка найбільш симпатизують у західних областях, ОПЗЖ – у східних, але в загальному рейтингу ОПЗЖ випереджає “Європейську солідарність” майже на 6% голосів. Окрім трійки лідерів соцопитувань, позначку в 10% подолала лише партія “Батьківщина”, тоді як партії Шарія довіряють лише 2,2% опитаних громадян.

Місцеві вибори та пандемія коронавірусу

На початку серпня у Верховній Раді заявляли, що Україна не готова до проведення місцевих виборів у зв’язку з пандемією COVID-19 та карантинними обмеженнями. Проте мова про скасування або перенесення не йде: вибори відбудуться, але з певними обмеженнями.

“Уряд вже зараз починає роботу для того, щоб провести безпечно місцеві вибори в жовтні. У нас вже є звернення і пропозиції громадських організацій щодо забезпечення виборчих комісій необхідними засобами захисту”, – зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко уточнює, що місцеві вибори відбудуться навіть у “червоних” карантинних зонах, але лише за умови, що в Україні не буде введено надзвичайний стан через пандемію коронавірусної хвороби.

“МОЗ вже розробив список рекомендацій щодо участі громадян у голосуванні на місцевих виборах в умовах пандемії коронавірусу та адаптивного карантину. Під час створення цих рекомендацій ми орієнтувались, в першу чергу, на нещодавній досвід місцевих виборів у Польщі”, – каже Ляшко.

Уряд також розглядав можливість запуску пілотного проєкту електронного голосування в умовах пандемії. Відповідні зміни навіть було внесено до Виборчого кодексу України. Але голова ЦВК Олег Діденко зробив заяву, в якій йдеться про те, що цей проєкт не буде застосований на практиці.

“Змінами в Кодекс внесено можливість проведення таких експериментів. Але умови, в яких проходить підготовка до виборів, їхня специфіка та складність не дають нам можливості підготувати і реалізувати їх належним чином”, – зазначає Діденко. 

Наразі МОЗ наголошує на необхідності дотримання загальних стандартних рекомендацій щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби в Україні.

Автор: Сюзанна Елпі (За матеріалами з відкритих джерел)

COVID-19 Live