fbpx

Більшість українців не згодні з тезою статті президента Росії Володимира Путіна “Про історичну єдність росіян і українців” про те, що “не було й не могло бути історичного підґрунтя для уявлення про окремий від російського український народ”, свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова з 29 липня по 4 серпня.

За даними дослідження, з тезою, що ніякого історичного підґрунтя для уявлень про окремий від російського український народ не було й не могло бути, а виділення українців і білорусів як окремих народів було результатом радянської національної політики, згодні 12,5% громадян країни, не згодні 70%. Не визначилися 17%.

Зокрема, незгоду висловлюють більшість жителів усіх регіонів України. Не згодні з цією тезою 52% опитаних на сході країни (згодні 22% жителів цього регіону), на півдні – відповідно 59% і 19%, у центральному регіоні – відповідно 74% і 12%, у західному регіоні – відповідно 90% і 0,4%.

Частка тих, хто згоден із нею, трохи вища серед представників старшої (60 і більше років) вікової групи (серед них згодні 16%, тоді як серед тих, кому менше ніж 40 років -10%), але незгода з нею істотно переважає у всіх вікових групах (від 66% у старшій групі до 75% серед тих, кому від 30 до 39 років).

Частка тих, хто згоден із нею, вища серед етнічних росіян-громадян України порівняно з етнічними українцями (згодні відповідно 30% і 11%), проте і серед етнічних росіян переважає незгода з нею (не згодні серед них 49%, серед етнічних українців – 72,5%).

Серед україномовних респондентів (спілкуються вдома українською мовою) поділяють позицію Путіна з цього питання 7%, серед російськомовних – 21% і в обох зазначених групах більшість (відповідно 81% і 55%) її не поділяє.

Позицію Путіна не поділяють 92% виборців партії “Європейська солідарність” (3% згодні з нею), серед представників електорату ВО “Батьківщина” – відповідно 82% і 8,5%, серед представників електорату партії “Слуга народу” – відповідно 79,5% і 6%, партії “Опозиційна платформа – За життя” – 40% і 33%.

Відповідно до соцопитування, з іншою тезою Путіна про те, що територія сучасної України значною мірою створювалася за рахунок територій історичної Росії, в результаті чого Росія фактично була пограбована, згодні 7% громадян України, не згодні 76% (17% не визначилися).

Незгоду висловлюють більшість жителів усіх регіонів України. Не згодні з цим твердженням 59% опитаних на сході (11% жителів цього регіону згодні з ним), на півдні – відповідно 65% і 12%, у центральному регіоні – відповідно 81% і 7%, у західному регіоні – відповідно 91% і 0,4%.

Частка згодних із цим твердженням трохи вища серед представників старшої (60 і більше років) вікової групи (серед них згодні 10%, тоді як серед тих, кому менше ніж 30 років -5%), незгода з ним істотно переважає у всіх вікових групах (71% у старшій групі та від 76% до 81% в інших вікових групах).

Дослідження проводилося методом інтерв’ю “віч-на-віч” за місцем проживання респондентів. Було опитано 2019 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, за винятком Криму й тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей за вибіркою, що репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками.

Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.

Джерело

COVID-19 Live