fbpx

Рівень користування електронними державними послугами в Україні продовжує зростати. За останній рік 63% українців скористалися державними електронними послугами порівняно з 60% минулого року і з 53% – у 2020 році. Таким чином, фактично 3 з 5 дорослих українців протягом року користувалися електронними державними послугами.

Такі дані всеукраїнського опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології у вересні 2022 року на замовлення Програми розвитку ООН в Україні за підтримки Швеції й у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України. 

Найбільше респондентів (52%) користувалися застосунком чи порталом Дія. Ця частка користувачів за три роки зросла в 4 рази –з 13% у 2020 році, відколи Програма розвитку ООН в Україні ініціювала дослідження щодо користування е-послугами, і 30% у 2021 році. Також за останній рік незначною мірою зріс рівень користування послугами з оформлення субсидій, пільг або/та соціальних виплат онлайн – з 13% до 16%.

При цьому, абсолютна більшість респондентів (79%), які користувалися державними електронними послугами, вважають досвід радше або дуже позитивним.

Мінцифра продовжує будувати найзручнішу державу у світі з точку зору отримання держпослуг, зазначив керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації України Мстислав Банік. «Протягом року Мінцифра активно працювала над розвитком Дії. За цей час до застосунку приєдналися 6 млн користувачів. Зараз Дією користуються понад 18,5 млн українців, а вебпорталом – майже 22 млн, – сказав він. – Той факт, що українці все більше користуються державними електронними послугами, і абсолютна більшість позитивно оцінює свій досвід, свідчить, що наші зусилля дають свої результати».

Минулого року через війну, в Україні зросла частка тих, хто належить до вразливих груп населення, насамперед через збільшення кількості внутрішньо переміщених осіб. Війна підкреслила важливість онлайн-взаємодії з державою. В умовах, коли мільйони людей потребували допомоги від держави, але фізично не могли скористатися цими послугами – бо вимушено опинилися в дорозі, на новому місці проживання, або ЦНАП у їхньому населеному пункті припинив функціонувати – можливість отримати необхідні державні послуги з власного смартфону чи ноутбуку виявилася критично важливою.

«Опитування з’ясувало, що найбільше державними е-послугами користувалися молодші респонденти, а також жителі більших населених пунктів та освіченіші респонденти», – повідомив заступник директора Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький. Так, 82,5% респондентів серед 18-29-річних користувалися принаймні однією послугою, тоді як серед людей віком понад 70 років – 28%, сказав він.

Утім, цифровий розрив між віковими категоріями скорочується, показало дослідження. За останні три роки з 2020 року рівень користування електронними послугами найбільше зріс саме серед людей старших вікових категорій – на 52% серед людей віком 70 і більше років та на 30% серед 50-69-річних. У порівнянні, цей показник зріс на 11% серед 18-29-річних та 18% – серед 30-49-річних.

Це вже третє дослідження щодо користування електронними послугами та інтернетом в Україні, яке проведено КМІС на замовлення ПРООН. Раніше аналогічні опитування проводилися у вересні 2020 року та 2021 року.

Керівниця групи проєктів ПРООН з демократичного врядування Олена Урсу зазначила, що Програма розвитку ООН в Україні системно співпрацює із Мінцифрою над створенням нових електронних послуг та розвитком цифрової освіти в країні. Саме тому важливо відстежувати думки і погляди громадян щодо користування е-послугами, щоб розуміти проблеми, з якими вони стикаються, а також відслідковувати прогрес цифровізації.

«Цифрова трансформація не може відбуватися без одночасної роботи над підвищенням цифрової грамотності громадян, аби вони могли скористатися усіма новими електронними сервісами. Зменшення розриву між різними віковими категоріями в користуванні е-послугами, яке виявило опитування, свідчить, що всі зусилля Мінцифри у цьому напрямку дають свої результати, – сказала Олена Урсу Програма розвитку ООН продовжить підтримувати урядових партнерів на цьому шляху, аби і далі сприяти підвищенню цифрових навиків українців, особливо з найбільш вразливих груп, і досягненню головної мети  скороченню цифрового розриву в країні».

Загалом, 72% респондентів регулярно користуються інтернетом на щоденній основі, показало дослідження. Ще 13% користуються інтернетом нерегулярно – 2-3 години на тиждень і рідше. Не користуються інтернетом узагалі 14% респондентів.

Довідково

Всеукраїнське опитування проведено Київським міжнародним інститутом соціології у вересні 2022 року в рамках регулярного омнібусу на замовлення Програми розвитку ООН в Україні за підтримки Швеції й у партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України. 

У дослідженні вивчали думки і погляди дорослих жителів України віком 18 і більше років, які проживали на територіях, контрольованих урядом України станом на 23 лютого 2022 року, з питань користування державними електронними послугами. Опитування здійснювалося методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI).

Польовий етап дослідження тривав з 15 до 22 вересня 2022 року. Загалом провели 2002 інтерв’ю.

#державні_електронні_послуги #користувачі #українці

Джерело

COVID-19 Live