fbpx

Польський Інститут ринкових і соціальних досліджень (IBRiS) запитав, як поляки оцінюють ідею, щоб кожен громадянин віком 18-55 років був зобов’язаний до участі у 16-денному військовому навчанні. Мета підготовки – навчитися стріляти і ознайомитися зосновними принципами захисту та поведінки в надзвичайній ситуації.

Формулюючи це питання, IBRiS припустив, що забстосування так званих Шістнадцяток Військ Територіальної Оборони, які в цьому формуванні розглядаються як базова підготовка (повний цикл навчання триває три роки). Він припустив, що в разі початку війни подібне рішення може бути прийнято масово – як ми бачимо в Україні – із залученням добровольців до місцевої територіальної оборони.

Ідею таких тренінгів однозначно позитивно оцінили 39 відсотків респондентів, а точніше добре – 31,3 відсотка. Це означає, що тренінги підтримало загалом 70 відсотків опитуваних.

Досить погано оцінили таку ідею 10,7 відсотка із запитаних, і однозначно погано – 15 відсотків. Жінки та чоловіки майже однаково підтримали це рішення. Характерно, що ідею підтримало більшість людей, здатних носити зброю, незалежно від місця проживання та віку (найменше – 62 відсотки, особи 18–29 років, а найбільше – 81 відсотків – 50–59 років).

Позитивно цю ідею оцінюють люди з початковою та вищою освітою. Опитування показує, що ця ідея не має політичних забарвлень, вона популярна серед виборців усіх партій, хоча дещо більше підтримують серед прихильників Конфедерації (86 відсотків) та Об’єднана Правиця (85 відсотків).

Дослідження, проведені IBRiS за останні вісім років, тобто після першої агресії Росії проти України у 2014 році, показують, що підтримка відновлення військової підготовки змінюється. Вона збільшується, коли загроза стає більшою. У 2014 році 65 відсотків респондентів IBRiS хотіли б «ввести обов’язкову військову підготовку для дорослих громадян».

27 відсотків були проти такої ідеї. Схожою підтримкою користувалася ідея створення в кожному воєводстві добровольчих загонів територіальної оборони (на цю тему в той час точилася дискусія). За це висловилися 64 відсотки респондентів, проти – 26 відсотків.

У 2015 році опитування IBRiS показало, що підтримка відновлення військової служби залишається високою.

«Однозначно за» вказали 32 відсотки респондентів, а «скоріше за» – 28 відсотків, позитивні відповіді дали 60 відсотків. За словами авторів дослідження, «чим більше задекларовані знання про історію Польщі та світу, тим більше бажання брати участь в оборонній діяльності».

Опитування CATI проводилося 1-2 квітня 2022 року серед 1000 респондентів.

Джерело

COVID-19 Live