fbpx

Але Україна буде не в найгіршому становищі: сюди можуть ринути мігранти

Україна вже кілька років живе в ситуації зміненої кліматичної реальності. Йде глобальне потепління, і цей процес на думку вчених є незворотним. Що ж нас чекає?

OBOZREVATEL поговорив із відомим кліматологом та футурологом. Ми подаємо вижимку.

Глобальне потепління не зупинити, але Україна – в привілейованому становищі

Завідувачка відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів погоди Українського гідрометеорологічного інституту НАН Вазіра Мартазінова розповіла, що в новій кліматичній реальності Україна живе приблизно з 2005 року.

«Відбулися нові зміни в загальній циркуляції, вона зараз інша», – повідомила вчена.

Ця реальність вирізняється нестійкою погодою й різкою зміною температур.

« Стоїть тепло, а потім раз – зниження температури на 10-15 градусів. І не важливо, який сезон. Усі сезони стали нестійкими. Можливі екстремальні випадки – сильні опади, різкі штормові явища.
 

Зима, яку ми бачимо зараз, буде в межах найближчих 5 років. Навіть якщо морози й будуть, то це щонайбільше тиждень. Ви пам’ятаєте, яка ожеледиця була нещодавно. Це зараз буде більш характерно для зими», – попередила синоптик.

За її словами, цієї весни, як і минулої, квітень може бути посушливим, а восени можливі ранні заморозки.

«Ми побачили, що для весни дуже важким став квітень – практично без опадів. Це дуже погано для сільського господарства. Така наша дійсність».

Як розповіла Вазіра Мартазінова:

«Про те, що процес глобального потепління можна зупинити, розповідають казкарі. Нічого не можна зупинити Цю тему навіть не має сенсу обговорювати.

Як би ми не скорочували викиди парникових газів, є геофізичний фактор. Людський фактор – лише одна з складових, але незначна порівняно з геофізичними факторами».

Водночас вчена заявила, що становище України в цьому мінливому світі – привілейоване.

«Україна перебуває в найкращих умовах порівняно з усіма навколишніми державами. Бог нас хоч у цьому береже».

Апокаліпсису не буде, але в Україні вимруть села, до нас ринуть кліматичні біженці

Футуролог Олексій Толкачов, тим часом, розповів OBOZREVATEL, що «вижити буде складно», але повного апокаліпсису не передбачається,

У перспективі найближчих 10-15 років футуролог припускає масштабні зміни, пов’язані з можливим вимиранням бджіл.

«З одного боку, люди труять бджіл пестицидами, з іншого боку, зміна клімату теж вносить свої корективи. Але ці маленькі трудівники є головними в запиленні більшості рослин, від яких залежать люди.
 

Так, якщо бджоли вимруть або їхня популяція значно скоротиться, «нам доведеться розпрощатися з вишнями, абрикосами, яблуками».

Проблему питної води і продовольчу проблему Толкачов назвав ключовими проблемами майбутнього.

Толкачов звернув увагу на очевидні ознаки глобального потепління на прикладі України:

«На Водохреща (19 січня. – Ред.) ніхто не збирається прорубувати ополонки. Зараз будуть робити плавучі понтони, щоб пірнати з них у воду, яка не замерзає».

За оцінками футуролога, в перспективі зміни клімату призведуть до зміни кліматичних зон України.

«Будуть великі посухи, зменшиться родючість землі, через що будуть перебої з питною водою в селах.
 

Якщо в місті ця проблема якось розв’язується, то в селі брати воду просто немає звідки, якщо пересох колодязь. Тому села й сільська місцевість будуть потихеньку вимирати», – спрогнозував він.

Водночас Толкачов припустив, що Україна буде в більш виграшному становищі з погляду клімату порівняно з іншими країнами, тому в перспективі 20-30 років у нашу країну можуть ринути кліматичні біженці з більш південних країн, якщо умови життя там стануть нестерпними.

«Ми можемо опинитися під натиском мільйонів екологічних біженців до 2050 року», – припустив він.

Джерело

COVID-19 Live