fbpx

Аналіз понад трьох сотень викопних решток людини, найдавніші з яких датуються мільйоном років тому, виявив: зміни клімату впливали на середньостатистичний розмір наших тіл. Такого висновку дійшли науковці з Кембриджського (Англія) й Тюбінгенського (Німеччина) університетів.

Їхнє спільне дослідження було оприлюднене в четвер, 8 липня, в науковому виданні Nature Communications, а більше про нього розповідає CNN.

Науковцям точно не відомо, які саме чинники впливали на зміну зовнішнього вигляду людей у процесі еволюції — серед можливих варіантів називаються демографічні, соціальні, харчові, технологічні тощо. Назагал предки людини розумної мали більші тіла й менший мозок.

У новому дослідженні британські й німецькі науковці вирішили дослідити взаємозв’язок між формою людського тіла й кліматичними чинниками. Для цього вони використали базу даних викопних решток людей та їхніх предків, що охоплює період від одного мільйона року тому.

Для спрощення аналізу взаємовпливу людського тіла й клімату автори скористалися так званим правилом Берґмана: у споріднених тварин розміри тіла більші в холодних частинах ареалу та менші — в теплих. Іншими словами, науковці звели вплив клімату до температурного чинника.

Проаналізувавши дані про розмір викопних решток і співвіднісши їх із даними про клімат у час і місце, де ці рештки виникли, науковці загалом підтвердили правило Берґмана. Температура була головним чинником зміни людського тіла: у суворіших кліматичних умовах тіло було більшим, а в тепліших — зменшувалося.

«Більші тіла є таким собі захистом людей від низьких температур — чим ви більші, тим менша площа тіла порівняно з вашим об’ємом, тож ви краще зберігаєте тепло», — пояснює співавтор дослідження, професор Кембриджського університету Андреа Маніка.

А от зв’язок між кліматом і об’ємом мозку виявився не таким прямолінійним, як можна було б очікувати.

«Ми встановили, що більший об’єм мозку спостерігався в більш стабільних умовах довкілля — мозок є “витратним” органом, тож за відсутності ресурсів його не вийде підтримувати», — говорить Маніка.

Науковець додає: це означає, що, ймовірно, головними чинниками зміни обсягу головного мозку в людей були не клімат, а розвиток соціальних навичок, більш різноманітне харчування й розвиток знарядь праці.

А як щодо змін клімату зараз? Автори дослідження вважають, що вони навряд чи кардинально вплинуть на нашу зовнішність зараз. Адже йдеться про зміни, які спостерігаються протягом тисяч років. Іншими словами, за кілька років наші тіла й мозок не зменшаться в розмірах — але якщо глобальне потепління триватиме й надалі, це назагал цілком можливо.

Джерело

COVID-19 Live