fbpx

Генеральний Директор УАК розповів аудиторії “5 каналу” про ціноутворення на зерно, борошно та хліб.

“Хліб дорожчає попри те, що від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну ціни на пшеницю на внутрішньому ринку впали” – про це йдеться в сюжеті.

Причиною цьому є блокада експорту українського зерна.

“Якщо говорити про цінову політику в Україні, яка складається на зерно, то існують деякі тенденції до здешевлення на сьогодні. Але це не означає, що є такі ж паралельні тренди щодо здешевлення борошна та хлібопечення”, – прокоментував поточну ситуацію з ціноутворенням Павло Коваль.

Чому ж тоді дорожчає хліб?

Бо ціна на пшеницю – це лише 30% від загальної собівартості хліба. І це, мабуть, єдина складова, яка не здорожчала від кінця лютого.

Експерти повідомляють, що всі інші складові, а це – енергоносії, пальне та логістика – подорожчали. Та ж вартість логістичних послуг за весь цей воєнний час зросла на 30%.

Відповідно, собівартість як борошна, так і хліба зростає.

“Якщо проаналізувати цінову динаміку за воєнний час, то можна побачити, що піковим місяцем для зростання цін був квітень. А у травні внутрішній ринок стабілізувався, і вже була навіть присутня тенденція до зниження цін.

Але чуда на енергоринках і ринках з пальним не сталося, тому у червні знову спостерігається певна тенденція до зростання цін на хліб і хлібопродукти.

Якщо найближчим часом ситуація не зміниться, то можна очікувати наступний стрибок цін на продукти харчування вже у найближчі кілька місяців”, – Артем Гавриш, аналітик УАК.

При цьому експерти також дають зрозуміти, що хліб у нас за умов війни та світової економічної кризи і так порівняно дешевий. У сусідній Польщі хліб коштує 33 грн, а в Німеччині – 60 грн. Адже інфляція на продукти харчування у західних країнах на даний момент подекуди не менша за нашу.

Хліб може подорожчати на 5-10%, якщо розблокують наші порти, і внутрішні ціни на пшеницю зростуть, врівноважаться зі світовими. Але з іншої сторони, розблокування портів здешевить логістику, пальне та наповнюватиме бюджет коштами у більш довгостроковій перспективі.

Щодо розблокування портів треба бути обережними. Про це зазначив Павло Коваль.

На його думку, домовлятися з росією нема про що, адже держава-терорист вже далеко не один раз порушувала домовленості.

Щодо посередників також треба бути обережними, адже та ж Туреччина хоче добре нажитися на українському зерні із 25-відсотковою знижкою.

Тож, мабуть, чи не єдиним виходом розблокувати наші порти зараз є військові конвої західних країн. Але ситуація складна, бо західні країни бояться спровокувати росію на нові воєнні дії.

Джерело

COVID-19 Live