fbpx
Міжнародна група науковців здійснила перше за останні 16 років масштабне спостереження за дією біологічно активних добавок (БАД) для схуднення, яке охопило майже 10 тисяч дорослих. Їхній висновок: достатніх підтверджень заявленого БАДами ефекту не існує.

Такими є дані двох досліджень, що будуть представлені на цьогорічному Європейському конгресі з питань ожиріння, повідомляють BBC та News Medical.

На відміну від ліків, біологічно активні добавки — пігулки, порошки й рідини на рослинній чи тваринній основі — зазвичай не зобов’язані проходити клінічні випробування для отримання дозволів на продаж.

За оцінкою, хоча б якусь перевірку застосовують лише до 20% БАДів. Водночас вони є вкрай популярними серед людей. Приміром, у США їх вживає кожен шостий, хто прагне схуднути. Ринок БАДів оцінювався в 41 мільярд доларів США у 2020 році.

Науковці з Австралії здійснили перше з 2005 року системне дослідження впливу біологічно активних добавок на здоров’я людини. Вони зібрали дані з 54 інших досліджень щодо ожиріння, в яких фігурували понад 4000 людей віком від 16 років.

Жоден із БАДів, які вживали учасники досліджень, не призвів до зменшення ваги хоча б на 2,5 кілограма в порівнянні з контрольною групою, яка вживала плацебо. Найближче до цього показника наблизився лише екстракт білої квасолі (мінус 1,61 кг).

Ще одне дослідження охопило 67 рандомізованих випробувань дієтичних добавок — хітозану, глюкоманнану, фруктанів і кон’югованої лінолевої кислоти, — в яких фігурували майже 5200 дорослих із ожирінням віком від 16 років.

Статистично значиме зменшення ваги спостерігалося в людей, які приймали хітозан (мінус 1,84 кг), глюкоманнан (мінус 1,27 кг) та кон’юговану лінолеву кислоту (мінус 1,08 кг). Але ці показники не є клінічно значимими, кажуть автори дослідження.

Хоча деякі БАДи, як-от модифікована целюлоза й екстракт соку червоного апельсину, начебто й показували ефективні результати схуднення, йшлося лише про одне клінічне випробування, яке не є достатньо переконливим.

«Трав’яні й дієтичні добавки можуть здаватися швидким вирішенням проблеми зайвої ваги, але люди повинні знати, наскільки насправді мало нам про них відомо», — говорить провідна авторка обох досліджень Еріка Бессел із Сіднейського університету.

Вона закликає до більшої кількості досліджень БАДів, що важливо особливо на тлі зростання індустрії з їх виробництва та популярності цих речовин серед людей. Адже вони, можливо, навіть шкодять нашому здоров’ю.

Джерело

COVID-19 Live