fbpx

Чи матиме значення диплом про вищу освіту в майбутньому?

Держстат стверджує, що наразі в Україні приблизно 520 000 офіційно зареєстрованих безробітних, і половина з них – люди з дипломом про вищу освіту. Отже, можна висловити припущення, що отримання вищої освіти не гарантує ані працевлаштування за фахом, ані високої заробітної плати.

В той же час, Держстат надає дані, згідно яких під час карантину більше 54% людей змінили рід діяльності і знайшли себе у сільськогосподарській промисловості, хоча до того працювали в сфері торгівлі. Більшість із цих людей мають вищу освіту. В даному випадку можна висловити гіпотезу, що диплом про вищу освіту є перевагою під час працевлаштування, навіть якщо вакансія не відповідає фаху людини.

Фахівець Інституту демографії та соціальних досліджень ім. Птухи НАН України, пані Людмила Черенько, вважає, що головна проблема пошуку роботи після закінчення вишу в Україні не у відсутності кадрів, а у відсутності високооплачуваних вакансій. Працедавці не готові пропонувати високу оплату людям без досвіду роботи незалежно від наявності чи відсутності диплому, а шукачі, бажаючи отримувати більші гроші, надають перевагу роботі, яка не відповідає їхньому фаху, проте гідно оплачується. Отже, чи потрібна взагалі вища освіта, якщо студенти-випускники працевлаштовуються не за фахом?

Пані Черенько вважає, що вплив такого чинника, як диплом про вищу освіту, повністю відкидати не варто. Як показують результати досліджень, більшість працедавців більш охоче беруть на роботу людину з дипломом про закінчення вишу, навіть якщо людина отримала спеціальність в іншій сфері. Працедавці вважають, що людина після вишу має більшу здібність до швидкої адаптації, більші соціальні навички, ніж той, хто не отримував вищу освіту. Отже, диплом в наш час – не стільки сертифікат, який підтверджує знання, скільки ознака того, що людина набула соціальних навичок, які затребувані в будь-якій сфері діяльності.

Тобто в наш час попитом користуються не знання, а дипломи, каже Людмила Черенько. І диплом наразі не є гарантією знань, адже чимала кількість людей отримує дипломи, не отримуючи при цьому знань. Виходить, що людина зі знаннями, але без диплому, має менші шанси отримати роботу, ніж людина з дипломом, але без знань. Як це відіб’ється на трудовому ринку України? Фахівці прогнозують, що за таких умов диплом про вищу освіту втратить свою актуальність, натомість люди шукатимуть альтернативні джерела здобуття знань та кваліфікації.

Автор: Сюзанна Елпі

COVID-19 Live